reklama

Mladý francouzský miliardář má vytáhnout zpět na výsluní tradiční anglický fotbalový klub

Budou se takto hráči Sunderlandu za několik let opět radovat v Premier League? Nově příchozí majitel Kyril Louis-Dreyfus má s tradičním anglickým klubem smělé plány.
Zdroj: Profimedia

Pokud patříte mezi fotbalové fanoušky a využíváte internetovou streamovací službu Netflix, pravděpodobně vás neminul seriál Sunderland Till I Die (v českém překladu Dycky Sunderland). Detailně zdokumentovaný příběh tradičního anglického fotbalového klubu, který se během dvou let propadl z elitní Premier League do třetí ligy, slavil velký úspěch. Story Sunderlandu má nyní zajímavé pokračování. Klub totiž bude mít teprve dvaadvacetiletého majitele.

reklama

Pro obyvatele přístavního města ležícího 400 kilometrů severně od Londýna je fotbal vším, což zmíněný dokument Sunderland Till I Die poutavě prezentuje. Fanoušci klubu přezdívaného „Black Cats“ (černé kočky) poslední sezony trpí. Kdysi dávno, na konci 19. století a v první polovině dvacátého, se Sunderland stal dokonce šestkrát anglickým mistrem. I když jsou tyto časy pryč, v novém tisíciletí platil tento tým (vyjma dvou ročníků v druhé nejvyšší soutěži Championship 2001–⁠2002, 2006–⁠2007, pozn. red.) za stabilní součást pravděpodobně nejlepší fotbalové soutěže světa Premier League.

Jenže po sezoně 2016–⁠2017 putoval Sunderland do druhé ligy a hned další rok přišla ještě větší degradace. Už třetí rok se klub „plácá“ v League One, tedy až třetí lize. Když už nic jiného, Sunderlandu roste díky seriálu aspoň počet příznivců na celém světě.

Změna majitelů, zdá se, nepomohla, a tak se připravuje další. S největší pravděpodobností se Sunderlandu chopí francouzský boháč Kyril Louis-Dreyfus. Zajímavé je, že vlastníkovi bylo letos teprve 22 let. V současném kádru se nachází jen hrstka hráčů, kteří jsou mladší než nový investor.

Můžeme Sunderland vrátit na nejvyšší úroveň

Dohodu mezi klubem a Louisem-Dreyfusem ještě musí posvětit Fotbalová asociace, ale vypadá to, že je vše na dobré cestě. Definitivně by se mělo rozhodnout v polovině ledna. „Chceme vytvořit tým, který bude radost sledovat. Naším cílem je také ozdravit spojení s fanouškovskou základnou, protože její podpora je pro náš úspěch klíčová,“ předeslal francouzský zájemce, který by rád vrátil Sunderland na výsluní a doplnil: „Všichni si uvědomujeme, že uprostřed globální pandemie je náš klub ve složité situaci a čeká nás několik těžkých měsíců. Ale když všichni budeme dělat to, co máme, věřím, že můžeme Sunderland vrátit na nejvyšší úroveň anglického fotbalu.“

Louis-Dreyfus by se měl stát ředitelem klubu a získat v něm většinový podíl. Do května roku 2018 vlastnil klub miliardář Ellis Short, od kterého tehdy Sunderland převzalo konsorcium v čele se Stewartem Donaldem. Ten posléze plnil roli klubového bosse, ovšem během letošního července tuto pozici opustil a zůstává pouze majitelem. To už ale asi dlouho nebude platit.

Kyril Louis-Dreyfus se svou matkou Margaritou.
Kyril Louis-Dreyfus se svou matkou Margaritou.

Jméno Louis-Dreyfus je na trhu zavedenou značkou. Už v roce 1851 založila rodina ve Švýcarsku společnost nesoucí její jméno. V současnosti patří mezi světové obchodní špičky v oblasti zemědělství, zpracování potravin, mezinárodní dopravy a financí.

Nebude to poprvé, co někdo s příjmením Louis-Dreyfus „fušuje“ do sportu. V roce 1996 koupil Kyrilův otec Robert francouzský fotbalový klub Olympique Marseille. Rodina tuto organizaci vlastnila i po jeho smrti až do roku 2016. Minoritní podíl pak měla také v belgickém celku Standard Lutych.

Kyril Louise-Dreyfus by měl především díky dědictví disponovat jměním v hodnotě 58 miliard korun. Brzy už bude moct část svých financí „vpravit“ do injekce určené pro resuscitaci Sunderlandu. V aktuálním ročníku League One se klub z hrabství Tyne and Wear nachází na 11. pozici.

K tématu

Tagy: Premier League fotbal sport Sunderland AFC nový majitel Kyril Louis-Dreyfus Stewart Donald League One
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli bylo v nemocnicích 6330 nakažených s COVID-19 a téměř 1100 z nich potřebovalo intenzivní péči.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama