reklama

Mladý francouzský miliardář má vytáhnout zpět na výsluní tradiční anglický fotbalový klub

Pokud patříte mezi fotbalové fanoušky a využíváte internetovou streamovací službu Netflix, pravděpodobně vás neminul seriál Sunderland Till I Die (v českém překladu Dycky Sunderland). Detailně zdokumentovaný příběh tradičního anglického fotbalového klubu, který se během dvou let propadl z elitní Premier League do třetí ligy, slavil velký úspěch. Story Sunderlandu má nyní zajímavé pokračování. Klub totiž bude mít teprve dvaadvacetiletého majitele.

reklama

Pro obyvatele přístavního města ležícího 400 kilometrů severně od Londýna je fotbal vším, což zmíněný dokument Sunderland Till I Die poutavě prezentuje. Fanoušci klubu přezdívaného „Black Cats“ (černé kočky) poslední sezony trpí. Kdysi dávno, na konci 19. století a v první polovině dvacátého, se Sunderland stal dokonce šestkrát anglickým mistrem. I když jsou tyto časy pryč, v novém tisíciletí platil tento tým (vyjma dvou ročníků v druhé nejvyšší soutěži Championship 2001–⁠2002, 2006–⁠2007, pozn. red.) za stabilní součást pravděpodobně nejlepší fotbalové soutěže světa Premier League.

Jenže po sezoně 2016–⁠2017 putoval Sunderland do druhé ligy a hned další rok přišla ještě větší degradace. Už třetí rok se klub „plácá“ v League One, tedy až třetí lize. Když už nic jiného, Sunderlandu roste díky seriálu aspoň počet příznivců na celém světě.

Změna majitelů, zdá se, nepomohla, a tak se připravuje další. S největší pravděpodobností se Sunderlandu chopí francouzský boháč Kyril Louis-Dreyfus. Zajímavé je, že vlastníkovi bylo letos teprve 22 let. V současném kádru se nachází jen hrstka hráčů, kteří jsou mladší než nový investor.

Můžeme Sunderland vrátit na nejvyšší úroveň

Dohodu mezi klubem a Louisem-Dreyfusem ještě musí posvětit Fotbalová asociace, ale vypadá to, že je vše na dobré cestě. Definitivně by se mělo rozhodnout v polovině ledna. „Chceme vytvořit tým, který bude radost sledovat. Naším cílem je také ozdravit spojení s fanouškovskou základnou, protože její podpora je pro náš úspěch klíčová,“ předeslal francouzský zájemce, který by rád vrátil Sunderland na výsluní a doplnil: „Všichni si uvědomujeme, že uprostřed globální pandemie je náš klub ve složité situaci a čeká nás několik těžkých měsíců. Ale když všichni budeme dělat to, co máme, věřím, že můžeme Sunderland vrátit na nejvyšší úroveň anglického fotbalu.“

Louis-Dreyfus by se měl stát ředitelem klubu a získat v něm většinový podíl. Do května roku 2018 vlastnil klub miliardář Ellis Short, od kterého tehdy Sunderland převzalo konsorcium v čele se Stewartem Donaldem. Ten posléze plnil roli klubového bosse, ovšem během letošního července tuto pozici opustil a zůstává pouze majitelem. To už ale asi dlouho nebude platit.

Jméno Louis-Dreyfus je na trhu zavedenou značkou. Už v roce 1851 založila rodina ve Švýcarsku společnost nesoucí její jméno. V současnosti patří mezi světové obchodní špičky v oblasti zemědělství, zpracování potravin, mezinárodní dopravy a financí.

Nebude to poprvé, co někdo s příjmením Louis-Dreyfus „fušuje“ do sportu. V roce 1996 koupil Kyrilův otec Robert francouzský fotbalový klub Olympique Marseille. Rodina tuto organizaci vlastnila i po jeho smrti až do roku 2016. Minoritní podíl pak měla také v belgickém celku Standard Lutych.

Kyril Louise-Dreyfus by měl především díky dědictví disponovat jměním v hodnotě 58 miliard korun. Brzy už bude moct část svých financí „vpravit“ do injekce určené pro resuscitaci Sunderlandu. V aktuálním ročníku League One se klub z hrabství Tyne and Wear nachází na 11. pozici.

Tagy:
Premier League fotbal sport Sunderland AFC nový majitel Kyril Louis-Dreyfus Stewart Donald League One
Je libo onigiri nebo vyžehlenou košili? Konbini jako nečekaný gastrohrdina olympiády
OH 2021

Je libo onigiri nebo vyžehlenou košili? Konbini jako nečekaný gastrohrdina olympiády

Zatímco svět bedlivě sleduje výkony svých sportovců, novináři v Tokiu objevili nečekaného hrdinu olympijských her – japonské nonstop obchody se smíšeným zbožím zvané „konbini“. Ty se ale vymykají všemu, na co jsou lidé zvyklí v Evropě nebo USA. Konbini totiž nabízí vše, co člověk potřebuje k přežití: teplé pokrmy, základní oblečení, toalety zdarma, internet, horkou vodu na nudle, bankomaty i poštovní služby. Navíc se nachází na každém rohu.

Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti
Zdravotnictví

Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti

Praktičtí lékaři by rádi měli ve svých ordinacích ultrazvuky. S jejich pomocí by prý mohli zrychlit a zpřesnit diagnózu a tím urychlit léčbu pacientů. Takovému rozšíření vybavení ale brání pojišťovny, které vyšetření ultrazvukem praktickým lékařům neproplácí. Výhrady k masivnímu rozšíření takových přístrojů mají i ambulantní specialisté.

Dvacet cestujících po srážce vlaků odešlo. Všichni zranění jsou mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, informovali mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé – dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily.

Ani očkování nezaručí bezinfekčnost, řekl Prymula a zkritizoval WHO za třetí dávku vakcíny

Ani po očkování není zaručena bezinfekčnost. Absence vyšší hladiny protilátek ale také nutně neznamená, že jsou daní lidé zcela bezbranní, řekl epidemiolog a vakcinolog Roman Prymula v pořadu Nový den. Podle něj se zapomíná na buněčnou imunitu, která je přesnějším ukazatelem toho, jak moc se dokáže organismus bránit. Její testování je ale nákladné, dodal na CNN Prima NEWS.

Policie zatkla armádního veterána za squatting. Senior žil v lese téměř 30 let

Policie v americkém státě New Hampshire zatkla muže, který žil téměř tři desetiletí uprostřed lesů. Jednaosmdesátiletý David Lidstone si postavil malou chatu, kterou vybavil solárními panely, ovocnou a zeleninovou zahradou či kurníkem pro kuřata. Ukázalo se ale, že 27 let obýval soukromý pozemek a nyní čelí obvinění z nelegálního squattingu. O jeho případu dnes informovala agentura AP.

reklama

Domácí zpravodajství

Počet nakažených stále klesá. Česko je ale čtvrtou nejhorší zemí v počtu úmrtí na covid

Laboratoře ve středu potvrdily v Česku 205 nových případů nemoci COVID-19, o 11 více než před týdnem. V poslední době počty v mezitýdenním srovnání většinou klesají, naposledy stouply minulý čtvrtek. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, mírně vzrostlo na 0,95. Vyplynulo to z údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví. Tuzemsko je ale čtvrtou nejhorší zemí světa, co se týká počtu úmrtí na covid.

Známý český učitel a básník zemřel na postcovidový syndrom. Lékaři varují před příznaky

V důsledku postcovidového syndromu předminulý týden zemřel montessori pedagog Radek Glabazňa. Zprávu o náhlém úmrtí zveřejnila Asociace Montessori ČR, která o něm mluví jako o velmi schopném kolegovi i skvělém kamarádovi. Zanechal po sobě ženu a čtyři dcery. Postcovidový syndrom se vyznačuje depresí, úzkostí nebo třeba roztěkaností. Experti varují před tím, že ho lidé nemusí přežít nebo budou mít trvalé následky.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

reklama