reklama

Mladý francouzský miliardář má vytáhnout zpět na výsluní tradiční anglický fotbalový klub

Pokud patříte mezi fotbalové fanoušky a využíváte internetovou streamovací službu Netflix, pravděpodobně vás neminul seriál Sunderland Till I Die (v českém překladu Dycky Sunderland). Detailně zdokumentovaný příběh tradičního anglického fotbalového klubu, který se během dvou let propadl z elitní Premier League do třetí ligy, slavil velký úspěch. Story Sunderlandu má nyní zajímavé pokračování. Klub totiž bude mít teprve dvaadvacetiletého majitele.

reklama

Pro obyvatele přístavního města ležícího 400 kilometrů severně od Londýna je fotbal vším, což zmíněný dokument Sunderland Till I Die poutavě prezentuje. Fanoušci klubu přezdívaného „Black Cats“ (černé kočky) poslední sezony trpí. Kdysi dávno, na konci 19. století a v první polovině dvacátého, se Sunderland stal dokonce šestkrát anglickým mistrem. I když jsou tyto časy pryč, v novém tisíciletí platil tento tým (vyjma dvou ročníků v druhé nejvyšší soutěži Championship 2001–⁠2002, 2006–⁠2007, pozn. red.) za stabilní součást pravděpodobně nejlepší fotbalové soutěže světa Premier League.

Jenže po sezoně 2016–⁠2017 putoval Sunderland do druhé ligy a hned další rok přišla ještě větší degradace. Už třetí rok se klub „plácá“ v League One, tedy až třetí lize. Když už nic jiného, Sunderlandu roste díky seriálu aspoň počet příznivců na celém světě.

Změna majitelů, zdá se, nepomohla, a tak se připravuje další. S největší pravděpodobností se Sunderlandu chopí francouzský boháč Kyril Louis-Dreyfus. Zajímavé je, že vlastníkovi bylo letos teprve 22 let. V současném kádru se nachází jen hrstka hráčů, kteří jsou mladší než nový investor.

Můžeme Sunderland vrátit na nejvyšší úroveň

Dohodu mezi klubem a Louisem-Dreyfusem ještě musí posvětit Fotbalová asociace, ale vypadá to, že je vše na dobré cestě. Definitivně by se mělo rozhodnout v polovině ledna. „Chceme vytvořit tým, který bude radost sledovat. Naším cílem je také ozdravit spojení s fanouškovskou základnou, protože její podpora je pro náš úspěch klíčová,“ předeslal francouzský zájemce, který by rád vrátil Sunderland na výsluní a doplnil: „Všichni si uvědomujeme, že uprostřed globální pandemie je náš klub ve složité situaci a čeká nás několik těžkých měsíců. Ale když všichni budeme dělat to, co máme, věřím, že můžeme Sunderland vrátit na nejvyšší úroveň anglického fotbalu.“

Louis-Dreyfus by se měl stát ředitelem klubu a získat v něm většinový podíl. Do května roku 2018 vlastnil klub miliardář Ellis Short, od kterého tehdy Sunderland převzalo konsorcium v čele se Stewartem Donaldem. Ten posléze plnil roli klubového bosse, ovšem během letošního července tuto pozici opustil a zůstává pouze majitelem. To už ale asi dlouho nebude platit.

Jméno Louis-Dreyfus je na trhu zavedenou značkou. Už v roce 1851 založila rodina ve Švýcarsku společnost nesoucí její jméno. V současnosti patří mezi světové obchodní špičky v oblasti zemědělství, zpracování potravin, mezinárodní dopravy a financí.

Nebude to poprvé, co někdo s příjmením Louis-Dreyfus „fušuje“ do sportu. V roce 1996 koupil Kyrilův otec Robert francouzský fotbalový klub Olympique Marseille. Rodina tuto organizaci vlastnila i po jeho smrti až do roku 2016. Minoritní podíl pak měla také v belgickém celku Standard Lutych.

Kyril Louise-Dreyfus by měl především díky dědictví disponovat jměním v hodnotě 58 miliard korun. Brzy už bude moct část svých financí „vpravit“ do injekce určené pro resuscitaci Sunderlandu. V aktuálním ročníku League One se klub z hrabství Tyne and Wear nachází na 11. pozici.

Tagy:
Premier League fotbal sport Sunderland AFC nový majitel Kyril Louis-Dreyfus Stewart Donald League One

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama