Tento týden se definitivně vypne ICQ. Ikonické minihry ale můžete hrát i nadále

ICQ definitivně končí. Ruský provozovatel VK ho vypne ve středu 26. června.

Konec ICQ

Legenda, která proslavila a zpopularizovala on-line chatování, se tento týden definitivně odebere do internetového archivu. Komunikační platforma ICQ přestane ve středu fungovat. Na svém vrcholu měla 100 milionů uživatelů, s nástupem sociálních sítí ale začala její popularita klesat. Aplikace nebyla oblíbená jen kvůli posílání zpráv, ale i díky různým minihrám, které uživatelé mohli společně hrát. Ikonické pecky s koncem platformy však nezmizí.

Dvacet osm let a konec. Další zprávy už ICQ nikdy nepošle. V roce 1996 izraelská společnost Mirabilis vydala software pro on-line chatování. O několik let později, po přelomu tisíciletí, dosáhla aplikace na vrchol, když získala 100 milionů registrovaných účtů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Do britského parlamentu kandiduje první AI politik. Chce oslovit mladší voliče

V té době už ji provozoval americký internetový gigant AOL, který z ICQ začal dělat zábavnou platformu, aby přilákal mladé uživatele. Vedle chatování se součástí oblíbeného programu stalo i několik videoher a doplňků.

Některé tituly dokonce přežijí samotné ICQ. Dříve se ve hrách jako Slide-A-Lama, RPS nebo Zoopaloola pořádaly turnaje. Jejich obliba už není taková jako před lety, ale dají se hrát i dnes. Pojďte si je během chvilky nostalgie připomenout.

Slide-A-Lama

Spojte bloky se stejnými symboly a promyšlenou strategií porazte soupeře. Slide-A-Lama bodovala roztomilou grafiku a skřeky velbloudích postaviček.

Základní princip hry byl velmi prostý: dostat k sobě co nejvíce kamenů se stejným symbolem. Při tvorbě různých kombinací, ať už při propojení celé řady nebo sloupce, se na hráčské konto připisují body. Nové kameny se přihazují vždy po jednom a vyšoupávat je lze i ze stran.

Pokud hráč vymyslí skutečně důmyslnou strategii, jak oklamat soupeře, může provádět i efektní kombinace s bonusovými body. Stačí zbourat jednu řadu a na její místo se posunou nové kostičky, které můžou vytvořit další a další řady nebo sloupce. Někdy však stačí i pouhé štěstí. Jestli jste neztratili nic ze svých schopností si můžete vyzkoušet proti hráčům z celého světa nebo vyzvat na souboj svého kamaráda.

RPS

Kdo by neznal kamen, nůžky, papír. Jenže RPS – jejíž název je odvozený z anglického názvu této kratochvíle rock, paper, scissors – je něco víc než klasická střižba. Na šachovém poli o rozměrech 6x7 polí proti sobě stojí odvážní ninjové. Jaký je jejich úkol? Sebrat vlajku druhého týmu, kterou ukrývá právě některý z bojovníků. Zní to jako banální úkol, ale pozor na návnadu!

Původní hra se bohužel nedochovala. Na mobilní telefony se systémem Android je dostupný klon RPS Online. Podle některých recenzí si uživatelé dříve stěžovali na velké množství reklam a zápasy proti botům. Možná tak bude lepší, když si hráči vystačí s klasickou verzí a zahrají si kámen, nůžky, papír ve skutečném světě.

Zoopaloola

Tahle hra má něco z kulečníku, pak trochu z džungle. A hlavně je plná adrenalinu. Základním úkolem hráče je odpalovat kulaté kameny se zvířaty všeho druhu do mezer a odstranit jich z hrací plochy víc než soupeř.

Zoopaloola je opravdu zběsilou záležitostí, protože o vítězství rozhoduje přesnost šťouchu, ale také schopnost na jednu ránu odstranit více kamenů.  Stačí však jedna chyba a soupeř vaše válečníky spálí na popel, zmrazí nebo vhodí do oceánu. Na rozdíl od RPS a také ICQ tento titul žije i nadále a zahrát si ho znovu může každý.

ICQ nyní patří do portfolia ruské společnosti VK, která oblíbenou platformu koupila v roce 2010. Název je zkratkou pro slovo „I seek you“ (Hledám tě). Ve středu však po téměř třech dekádách definitivně zanikne, zůstane pouze v internetovém archivu a ve vzpomínkách bývalých uživatelů.

Na oficiálních stránkách je krátké prohlášení, že nyní uživatelé mohou k chatování používat aplikace VK Messenger nebo VK WorkSpace. Kdysi oblíbená aplikace dojela na rozvoj sociálních sítí a chatovacích aplikací Messenger nebo později WhatsApp, Signal či Telegram.

Umělé inteligenci, videohrám nebo trendům ze sociálních sítí se věnuje technologicko-herní pořad Enter, který můžete sledovat každou sobotu ve 22:40 na CNN Prima NEWS či v úterní repríze ve 23:40. Archiv odvysílaných dílů najdete na webu cnn.iprima.cz v sekci Pořady.

Tagy: