CNN Prima News terapie

terapie

Výpis příspěvků ke štítku „terapie“

Jediná naděje pro ročního Vilíka stojí 20 milionů. Pomoc čeká v Austrálii, rodiče tlačí čas

Příběh ročního Vilíka připomíná osud Martínka, na jehož léčbu se 100 miliony složilo celé Česko. Trpí vzácným neurodegenerativním progresivním onemocněním, kterému se přezdívá SPG56. Příznaky nemoci se začaly projevovat, když bylo Vilíkovi půl roku. Postupně začal ztrácet motorické dovednosti – a podle lékařů se bude situace zhoršovat. Existuje však naděje, a to v podobě genové terapie v Austrálii. Náklady spojené s aplikací terapie však vychází na 20 milionů korun, a rodinu tlačí čas. Proto na platformě Znesnáze vznikla sbírka.

Život podřizovala skleróze, budoucnost neplánovala. Dnes Jana pomáhá lidem ve stejné situaci

Že trpí roztroušenou sklerózou, se Jana z Prahy dozvěděla ve svých 23 letech. Zprvu ji trápilo jen brnění v konečcích prstů, postupně však přestala ovládat ruce a měla mžitky před očima. Ze zahraničí, kde studovala, se vrátila zpět do Česka, kde si vyslechla nečekanou diagnózu. Kvůli autoimunitnímu onemocnění byla i hospitalizována v nemocnici. Dnes 36letá žena se s nemocí naučila žít tak, že ji vůbec neomezuje. Přiblížila také, co jí nejvíce pomohlo. Roztroušenou sklerózou trpí zhruba 26 tisíc Čechů.

Střet vlaků, který změnil životy. Na pomoc zesnulým a obětem v Pardubicích vznikla sbírka

Čtyři lidské životy vyhasly, necelých třicet lidí skončilo v nemocnici. Taková je bilance tragické srážky vlaků v Pardubicích, k níž došlo v noci na čtvrtek. Mezi obětmi jsou potvrzeny dvě ukrajinské občanky, totožnost dalších obětí se upřesňuje. Už nyní však vznikla sbírka na pomoc těm, které jedno z nejhorších železničních neštěstí v Česku za posledních 30 let zasáhlo. Na platformě Znesnáze mohou lidé přispívat libovolnou částkou, výsledná suma poputuje k obětem neštěstí a pozůstalým po těch, kteří zahynuli v troskách rychlíku.

Ketamin proti duševním poruchám i závislostem: Co prožívá pacient v centru Nové Elysium?

Terapeutické centrum Nové Elysium v Brně pomáhá pacientům s léčbou depresí, traumat nebo závislostí. Brněnské centrum fungující pod společností Podané ruce je výjimečné v tom, že léčí pacienty pomocí ketaminem asistované psychoterapie. Jedná se o jedno z prvních takových center v republice. Oproti běžné léčbě, například antidepresivy, mohou duševně nemocní klienti pociťovat úlevu okamžitě po prvním podání ketaminu. Centrem Nové Elysium redakci CNN Prima NEWS provedly psycholožky Michaela Killarová a Darina Zámečníková Havlíčková. Ty v rozhovoru například vysvětlily, za jakých podmínek se pacient může v centru léčit, co prožívá po podání ketaminu, jaké jsou kontraindikace, ale třeba i to, jaké další látky by mohly úřady časem schválit.

Roztroušená skleróza připravila Pepu o život, jaký znal. Terapie pomáhají, jsou však nákladné

Psal se rok 2018, když tehdy 24letý Pepa začal pociťovat první příznaky roztroušené sklerózy. Děsivou diagnózu nadšenému sportovci na začátku roku 2019 potvrdili lékaři. Postup nemoci byl rychlý: Pepa trpí bolestivými křečemi, na nohy se již nepostaví a při každé činnosti potřebuje někoho po svém boku. Naději přinesla léčba chemoterapií, zlepšení však může trvat i několik let. Mladík se však nevzdává a snaží se udržet si pozitivní přístup. Na jeho cestě ke kvalitnějšímu životu žádají jeho blízcí veřejnost o pomoc.

USA hýbou svědectví zneužívání „problémových“ dětí. Soukromý byznys saje ze státu miliardy

Zneužívání, fyzický a psychický nátlak, sexuální obtěžování i pokusy o sebevraždu. Amerikou otřásají děsivá svědectví z kempů na nápravu problémové mládeže. V soukromých zařízeních se podle odhadů neziskových organizací nachází až 200 tisíc amerických teenagerů. Praktiky organizátorů však stát nijak nekontroluje, a to přesto, že ročně dostávají desítky miliard dolarů z veřejných fondů. Kongres USA však připravuje zákon, který by měl státu umožnit na ně dohlížet. Jednou z nejhlasitějších bojovnic pro přijetí zákona je dědička hotelového impéria Paris Hilton. Ta si totiž v dospívání sama těmito školami prošla a dnes otevřeně mluví o traumatech a zneužívání, jakým v nich čelila.

Život pro dvouletého Martínka: Potřebuje 100 milionů. Chlapce „podpořil“ i zesnulý Roman

Dvouletý Martínek trpí vzácným syndromem AADC, kvůli němuž je zcela odkázán na péči ostatních. Genová terapie by mu pomohla žít normální život, v přepočtu ale stojí 100 milionů korun. Proto se chlapcovi rodiče rozhodli uspořádat sbírku. Pomocnou ruku v přeneseném slova smyslu podal i Roman Čelikovský – muž, který vlastní boj s těžkou nemocí prohrál. Vybrané finance od dárců na jeho léčbu, k níž už nedošlo, na jeho přání dárcovská platforma Znesnáze21 rozdává právě na nemocné děti. Pomůžete i vy?

Doktor přes písničky. Lipský léčí hudbou, co všechno s ní vnuk slavného herce dokáže?

Hudba umí vrátit lidem paměť i řeč, pomáhá jim zbavovat se strachu a traumat, podle některých výzkumů dokonce zvyšuje inteligenci. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to říká muzikoterapeut Matěj Lipský. Vnuk slavného herce Lubomíra Lipského přednáší od Kanady po Austrálii mimo jiné o tom, že dětem s mentálním postižením a autismem může zdravotní stav zlepšit i punkový či metalový nářez.

Renatu trápí závažné onemocnění. Neuvěřitelná bojovnice, nevzdává se maminka a prosí o pomoc

Čtyřiadvacetiletá Renata to neměla od dětství vůbec jednoduché. Už v útlém věku jí lékaři diagnostikovali nejvyšší stupeň dětské mozkové obrny. Dívka kromě toho zápasí s epilepsií, a je tak plně odkázaná na pomoc své maminky. Péče o nemocnou dceru však není finančně vůbec jednoduchá. Její maminka se proto rozhodla s prosbou o pomoc obrátit na veřejnost.