CNN Prima News terapie

terapie

Výpis příspěvků ke štítku „terapie“

Kruté chvíle „horala“ Vaška: Svádí boj s nádorem mozku, přišel o otce a naděje stojí miliony

Dvojnásobný otec a milovník hor Vašek si až do loňského července užíval života plnými doušky. Vše ale změnila drastická diagnóza: nádor na mozku, konkrétně glioblastom IV. stupně. Za necelý rok Vašek podstoupil radioterapie, chemoterapie a čtyři operace. Právě v době, kdy se v nemocnici zotavoval ze druhého zákroku, mu po těžké mozkové příhodě zemřel otec. Navzdory veškerým ranám se Vašek ani jeho rodina nevzdávají. Existuje totiž terapie, díky níž by se šance na přežití zvýšila i o několik let – je však nesmírně nákladná. Z toho důvodu vznikla na platformě Donio sbírka.

Tříletý Ondra se nenají, pocit hladu a žízně takřka nezná. Vše může změnit speciální terapie

Tříletý Ondra se narodil s předpokladem zdravého dítěte, od příchodu na svět se však neuměl přisát ani pít z lahve, navíc neustále zvracel. Dnes drobný chlapeček žije s PEGem, tedy s hadičkou, kterou je přes břišní stěnu přímo krmen do žaludku. Sám se nenají ani nenapije, pocit žízně a hladu u něj takřka vymizel. To by však mohla změnit speciální terapie v Rakousku, kterou však pojišťovna nehradí. Rodiče proto založili sbírku na platformě Donio.

Maminka Monika čelí „tichému zabijákovi“. Naději představuje drahá terapie, vznikla sbírka

Monika je hrdou manželkou a maminkou 18letého Adama a 11leté Denisy. Rodina pro ni vždy byla na prvním místě. Život se jí změnil loni v květnu, kdy jí lékaři jí diagnostikovali rakovinu slinivky břišní, které se přezdívá tichý zabiják. Jedno z nejtěžších onkologických onemocnění metastázovalo do jater. Navzdory pesimistickým předpokladům se Monika nemoci postavila čelem a bojuje za více času stráveného s nejbližšími. Pomoci jí může specifická terapie, která je však velmi nákladná. Z toho důvodu vznikla na platformě Donio sbírka.

„Nejdepresivnější“ den v roce: Fakta, mýty a tipy, jak zvládnout nejen lednový splín

Třetí pondělí v lednu je známé také jako Blue Monday, údajně nejdepresivnější den v roce. Letos připadá na 20. ledna. Přestože se jedná o smyšlený a vědecky nijak nepodložený marketingový koncept, poukazuje na to, co mnoho lidí první měsíc v roce zažívá: únavu, smutek a pokles energie, což vede k depresivním náladám. „Skutečná“ deprese ale není jen otázkou jednoho dne.

Šimonek jako druhý v Česku trpí vzácným syndromem. Naději nabízí terapie, vznikla sbírka

Od svého narození až dodnes se 6,5letý Šimonek potýká se zdravotními obtížemi. Diagnózu si rodiče vyslechli až když chlapečkovi byl rok a půl – velmi vzácný Pierpontův syndrom. Šimonek je teprve druhým dítětem, které s touto genetickou poruchou v Česku žije. Onemocnění ovlivňuje jeho vývoj, přesto se rodina upíná k naději, kterou představují terapie. Ty však nejsou hrazené zdravotní pojišťovnou. Vznikla tak sbírka na platformě Znesnáze.

Jediná naděje pro ročního Vilíka stojí 20 milionů. Pomoc čeká v Austrálii, rodiče tlačí čas

Příběh ročního Vilíka připomíná osud Martínka, na jehož léčbu se 100 miliony složilo celé Česko. Trpí vzácným neurodegenerativním progresivním onemocněním, kterému se přezdívá SPG56. Příznaky nemoci se začaly projevovat, když bylo Vilíkovi půl roku. Postupně začal ztrácet motorické dovednosti – a podle lékařů se bude situace zhoršovat. Existuje však naděje, a to v podobě genové terapie v Austrálii. Náklady spojené s aplikací terapie však vychází na 20 milionů korun, a rodinu tlačí čas. Proto na platformě Znesnáze vznikla sbírka.

Život podřizovala skleróze, budoucnost neplánovala. Dnes Jana pomáhá lidem ve stejné situaci

Že trpí roztroušenou sklerózou, se Jana z Prahy dozvěděla ve svých 23 letech. Zprvu ji trápilo jen brnění v konečcích prstů, postupně však přestala ovládat ruce a měla mžitky před očima. Ze zahraničí, kde studovala, se vrátila zpět do Česka, kde si vyslechla nečekanou diagnózu. Kvůli autoimunitnímu onemocnění byla i hospitalizována v nemocnici. Dnes 36letá žena se s nemocí naučila žít tak, že ji vůbec neomezuje. Přiblížila také, co jí nejvíce pomohlo. Roztroušenou sklerózou trpí zhruba 26 tisíc Čechů.

Střet vlaků, který změnil životy. Na pomoc zesnulým a obětem v Pardubicích vznikla sbírka

Čtyři lidské životy vyhasly, necelých třicet lidí skončilo v nemocnici. Taková je bilance tragické srážky vlaků v Pardubicích, k níž došlo v noci na čtvrtek. Mezi obětmi jsou potvrzeny dvě ukrajinské občanky, totožnost dalších obětí se upřesňuje. Už nyní však vznikla sbírka na pomoc těm, které jedno z nejhorších železničních neštěstí v Česku za posledních 30 let zasáhlo. Na platformě Znesnáze mohou lidé přispívat libovolnou částkou, výsledná suma poputuje k obětem neštěstí a pozůstalým po těch, kteří zahynuli v troskách rychlíku.

Ketamin proti duševním poruchám i závislostem: Co prožívá pacient v centru Nové Elysium?

Terapeutické centrum Nové Elysium v Brně pomáhá pacientům s léčbou depresí, traumat nebo závislostí. Brněnské centrum fungující pod společností Podané ruce je výjimečné v tom, že léčí pacienty pomocí ketaminem asistované psychoterapie. Jedná se o jedno z prvních takových center v republice. Oproti běžné léčbě, například antidepresivy, mohou duševně nemocní klienti pociťovat úlevu okamžitě po prvním podání ketaminu. Centrem Nové Elysium redakci CNN Prima NEWS provedly psycholožky Michaela Killarová a Darina Zámečníková Havlíčková. Ty v rozhovoru například vysvětlily, za jakých podmínek se pacient může v centru léčit, co prožívá po podání ketaminu, jaké jsou kontraindikace, ale třeba i to, jaké další látky by mohly úřady časem schválit.