Když se potřebuje zabrat, tak to prostě jde. To jsou slova majitele společnosti Linet Zbyňka Frolíka. Naráží tak na testování ve firmách, které ve čtvrtek nakousla vláda, a postupem března by mělo být povinné. V jeho závodě u Slaného už testují zaměstnance tři týdny. Je to další opatření, které v jeho firmě přišlo spolu s tím, jak se začala zhoršovat epidemická situace.
„Dramaticky se nám v lednu zvedla nemocnost, tak jsme najeli na pravidelné testování,” říká Frolík. Firma, která zaměstnává přes 800 lidí, tak nakoupila od schváleného dodavatele větší objem testů a zřídila místo v areálu. Při procesu testování asistuje primárně závodní lékař. Společnost tvrdí, že během hodiny stihnou vzít desítky lidí.
„Mělo to být téměř povinné už dříve, nemělo se tak čekat,” říká majitel společnosti, která má několik závodů po celém světě a testuje tam, kde je potřeba. Zatím Linet testoval jednou týdně. Aby společnost udržela chod fabriky, od března bude toto opatření praktikovat v týdnu dvakrát.
V závodě u Slaného platí už prakticky rok přísná opatření — točí se směny, část lidí je na home office, měří se teplota, a protože firma sváží zaměstnance z okolí, zdvojnásobila také dopravu, aby se lidí nepotkávalo tolik. A testování se vyplácí. Podle Frolíka se do práce vrátili lidé z lednových karantén a situace se zlepšuje.
Obětujme březen, porazíme covid, navrhuje ČSSD. Chce prosadit velmi tvrdá opatření
Situace v naší zemi je už daleko za hranou, píše ČSSD na Facebooku a nabízí plán, jak z toho ven. Chce „obětovat březen“, mít jeden měsíc opravdu přísná opatření a lidi zavřít doma. Podle sociálních demokratů je potřeba teď táhnout za jeden provaz s opozicí i s veřejností, jinak se definitivně zablokují nemocnice.
Podobnou realitou žijí měsíce i další firmy. Průzkum společnosti PwC ukázal, že 41 procent z oslovených českých firem už s testováním začalo. A 66 procent to plánovalo nebo zvažovalo dříve, než to vláda uvedla na tiskové konferenci.
„Už jsme o tom začali uvažovat dopředu, vnímám to mezi všemi jinými opatřeními, kterým úplně nerozumím, jako velmi pozitivní krok,“ říká majitel společnosti Isolit-Bravo z východních Čech Kvido Štěpánek. Firma závislá na autoprůmyslu zaměstnává přes 400 lidí a plánuje začít testovat příští týden. Když se jí tedy podaří během několika dnů nakoupit testy.
„Dnes jsem to zadal personálu, tak uvidíme, jak se zadaří. Měli bychom dostat seznam příslušných dodavatelů,“ doplnil Štěpánek.
Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara je v Česku zejména výrobních firem, které nečekaly a začaly samy testovat, mnohem více. Zmiňuje mladoboleslavskou Škodovku, Třinecké železárny, Mondi Štětí nebo výrobce oken a dveří Vekra. Pro firmy to jsou náklady navíc, které ovšem vnímají jako nutnou prevenci, aby neohrozily svou výrobu.
Testování ve firmě zkoušely na podzim také některé kancelářské firmy, zatím ale vesměs dávají přednost odpovědnosti zaměstnanců a umožňují práci z domova.
Vláda ve čtvrtek na tiskové konferenci vyhlásila, že od března nastoupí dobrovolný, následně i povinný systém testování zaměstnanců na přítomnost COVID-19. Stát za tímto účelem schválil 11 produktů, tedy testů. Úřad vlády přispěje na jeden test maximálně 60 korunami, testování bude částečně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Potvrzené případy budou firmy povinny hlásit hygieně.