Testy v sobotu potvrdily téměř 24 tisíc případů covidu. Počet hospitalizovaných klesl

Laboratoř na testování koronaviru

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 23 964 případů covidu, což je dosud nejvíce za víkendový den. V mezitýdenním srovnání je to nárůst o zhruba 5700 případů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Dalších 3 992 lidí se koronavirem nakazilo opakovaně, minulou sobotu bylo asi o 850 reinfekcí méně. Na 100 000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dní 2 283 nakažených, takzvané incidenční číslo se tak zvýšilo. Zlepšila se naopak situace v nemocnicích. Počet hospitalizovaných klesl pod 3 000, pacientů v těžkém stavu je méně než 200.

Nárůst počtu nakažených zrychlil navzdory tomu, že laboratoře provedly v sobotu méně testů než před týdnem. Bylo jich zhruba 75 000, minulou sobotu více než 110 000. Rostla tak pozitivita. V případě nejčastějších preventivních testů dosáhla téměř 27 %, před týdnem to bylo 14,5 %. Také u dalších dvou typů testů se podíl pozitivních ve srovnání s předchozí sobotou téměř zdvojnásobil. V případě takzvané diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, dosáhl 55,48 %. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, byla pozitivita 27,38 %.

Zatímco mezi pátkem a sobotou kleslo incidenční číslo ve všech krajích Česka, mezi sobotou a nedělí se snížilo pouze ve třech regionech, a to v Praze, středních Čechách a Karlovarském kraji. Právě Karlovarský kraj je na tom relativně nejlépe. Za uplynulých sedm dní v něm na 100 000 obyvatel připadá 1 811 nakažených. Stále tak zůstává jediným krajem, kde se incidence drží pod hranicí 2 000. Naopak nejhorší situace je momentálně v Královéhradeckém kraji, kde má incidenční číslo hodnotu 2 488.

Počty obětí covidu se mírně zvýšily

Počty nakažených jsou v poslední době vysoké v souvislosti s šířením varianty omikron, která zároveň podle dosavadních studií způsobuje méně závažný průběh než původně dominantní varianta delta. Také proto je situace v nemocnicích lepší než při některých předchozích vlnách. S covidem je hospitalizováno 2 952 lidí, po čtyřech dnech jejich počet klesl pod 3 000. V těžkém stavu je 196 pacientů. Na začátku loňského prosince bylo hospitalizovaných kolem 7 000 a z toho přes 1 000 ve vážném stavu.

Od začátku epidemie v březnu 2020 odhalily laboratoře v Česku více než 3,2 milionu případů koronaviru. Téměř 2,9 milionu lidí se z nákazy vyléčilo. S koronavirem naopak zemřelo 37 449 nakažených. V posledních dnech se počty obětí mírně zvýšily. V tomto týdnu zemřelo s covidem každý den více než 30 lidí, před tím se dva týdny počty úmrtí držely pod touto hranicí. Na sobotu připadá zatím 19 úmrtí, tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích rostou.

Zájem o očkování klesl

Malý zájem je nyní o očkování, které má bránit těžkému průběhu covidu. V sobotu aplikovali zdravotníci 5 282 dávek vakcíny, před týdnem jich bylo více než dvakrát tolik. Většina lidí si chodí pro třetí, posilující dávku, v sobotu ji dostalo 4 548 zájemců. Naopak první očkování podstoupilo pouze 167 lidí.

Od konce února se má začít podávat takzvaná proteinová vakcína od společnosti Novavax, tento týden odstartovala předregistrace zájemců. Touto látkou by se podle ministerstva zdravotnictví mohli nechat očkovat i ti, kteří mají obavy z modernějších mRNA vakcín. Ukončené očkování má v Česku více než 6,8 milionu lidí, třetí dávku dostalo více než 3,8 milionu očkovaných.

Tagy:
opatření vláda Česko COVID-19 incidence omikron Ministerstvo zdravotnictví České republiky