Thajský král zmírnil tresty dvěma barmským mužům, kteří byli odsouzeni za vraždu britských turistů na thajském ostrově Koh Tao v roce 2014. Informoval o tom web CNN. Trest smrti jim snížil na doživotní vězení. Na ostrově, kterému se někdy přezdívá Ostrov smrti, zemřelo od roku 2012 za přinejmenším podivných okolností jedenáct turistů.
Mrtvoly třiadvacetileté Hanny Witheridgeové a o rok staršího Davida Millera byly nalezeny v září 2014 na pláži jednoho z malých ostrůvků Thajského zálivu Koh Tao. Oběti byly částečně svlečeny a měly mnohačetná zranění na hlavách, žena byla podle policie znásilněna.
Obvinění se přiznali, později odvolali a mluvili o nátlaku
Přibližně dva týdny po dvojnásobné vraždě policie zadržela dvojici barmských mužů ze státu Rakhine pracujících v době vraždy v Thajsku v pohostinství. Muži se po zatčení sice k činu přiznali, nicméně později svá slova odvolali s tím, že jejich přiznání bylo učiněno pod nátlakem.
V roce 2015 byli oba obvinění odsouzeni k trestu smrti. Nyní jim však thajský král Mahá Vatčirálongkón snížil ze své moci hrdelní trest na doživotní vězení. „Tentokrát to bude jejich poprvé. Protentokrát na to mají nárok,“ uvedl thajský král podle CNN. „Už nejsou ve frontě na popravu.“
Královská milost byla udělena v duchu královských narozenin, aby nabídla odsouzeným vězňům možnost „obrátit své chování a stát se dobrými občany“, uvádí se v oficiálním textu.
Ostrov smrti? Za 8 let jedenáct podezřelých úmrtí turistů
Vražda z roku 2014, která se udála na populárním ostrově oblíbeném i potápěči upoutala pozornost médií z celého světa. Obhájci dvou obviněných tvrdili, že policie ve vyšetřování spěchala tak, aby zachovala image Thajska coby jedné z nejoblíbenějších turistických destinací. Obhajoba tvrdila, že vyšetřování bylo mařeno „údajným nesprávným zacházením s forenzními důkazy, zneužíváním podezřelých a zastrašováním svědků“.
Policie trvala na tom, že forenzní důkazy, včetně vzorků DNA nalezených v nedopalcích cigaret blízko mrtvol, muže spojují s místem činu.
Ostrovu Koh Tao se někdy s nadsázkou přezdívá „Ostrov smrti“. Na tomto ostrově, který má rozlohu asi 21 kilometrů čtverečních a obývá ho ani ne dva tisíce lidí, totiž od roku 2012 došlo již k jedenácti více či méně záhadným úmrtím turistů, někteří z nich byli nalezeni utopení v moři či v bazénu, jiní byli oběšeni a jeden například spadl ze stožáru elektrického napětí. U řady případů příbuzní nařkli policii ze zanedbání vyšetřování nebo dokonce z krycích akcí.