reklama

Tlouštíků přibývá: Jsou to nešťastná zvířata, říká veterinář o obézních mazlíčcích

Stejně jako u lidí i u psů a koček vzniká obezita postupně a nenápadně. Na vině však nejsou velké porce granulí, ale celodenní přilepšování pamlsky nebo lidským jídlem. Jenže zatímco majitel chce svého mazlíčka tímto způsobem potěšit, zadělává mu na zdravotní problémy.

reklama

„Psi a kočky milují tuk, mají rádi i slané věci, které by neměli vůbec – to, co nejvíc chutná, je jako u lidí nezdravé a vede to k obezitě, která je velmi častá,“ vysvětluje veterinář a ortoped Lukáš Duchek. Nejčastějším následkem obezity jsou pohybové problémy. „Máme pacienty, kteří mají poraněné křížové vazy, pacienty s výhřezem meziobratlové ploténky a dalšími zásadními pohybovými problémy. Samozřejmě při určité míře obezity potom dochází k dušnosti a dalším problémům s oběhovým aparátem,“ vyjmenovává veterinář.

Přebytečná kila jsou častější u psů než u koček, které s potravou zachází mnohem obezřetněji a jsou také více vybíravé. Psi jsou oproti tomu schopní přijmout v jedné porci kalorickou hodnotu týdenní krmné dávky. Čím později se pak problém začne řešit, tím déle celý proces trvá. „Pokud si třeba přetrhne kolenní vazy, nemůže běhat a je to starší pes, je před námi třeba 2 roky trvající dietoterapie, aby se dostal aspoň trošku do formy. Samozřejmě je to na dlouho, lidi jsou nešťastní a mají takové ty otázky. ‚A to už mu nikdy nebudu moct dát tolik, kolik chce?‘ A já jim na to říkám: ‚To jste neměli nikdy,‘“ říká Lukáš Duchek.

Placaté čumáky v nevýhodě

Některá zvířata to mají s hubnutím přebytečných kil horší než jiná. Týká se to i krátkolebých plemen, která mnohdy zkrátka nejsou schopná větší množství pohybu udýchat. To je i případ mopsice Bohunky, která má jako „bonus“ k dýchacím obtížím i zničené trávení kvůli životu v množírně. Její současná majitelka Věra Exnerová adoptovala Bohunku před dvěma lety. „Na to, že je Bohunka z množírny, byla ve velmi dobrém stavu ve smyslu, že nebyla psychicky úplně na dně. Byla tedy po kastraci a předtím po několika porodech, takže tam byl trochu problém s jizvou. Samozřejmě jsem ji dostala takhle obézní, takže teď bojujeme s její váhou,“ popisuje majitelka.

V případě velmi obézních nebo starších psů, ale také v případě těch krátkolebých je skvělým doplňkem při redukci váhy pohyb ve vodě. „Pro tohohle mopsíčka by byla ideální rehabilitace hydroterapií, kdy vodou dosáhneme toho, že jednak nám tam nebude tolik překážet váha, protože hladina vody nadnáší tělo a nezatěžuje tolik klouby, a další věc je, že odpor vody nám dokáže zlepšit při chůzi kondičku pejska. Velmi snadno se potom osvalí a zlepší trochu schopnost pohybu. Je to pro něj přínosnější než procházky v létě, když nemůže udýchat,“ popisuje Lenka Ičo Zábranská, která se věnuje pohybovým terapiím psů.

Výmluvy, výmluvy a zase výmluvy

Základem všeho je však správně zvolená a dávkovaná potrava. A pokud už k obezitě u zvířete dojde, je potřeba svou chybu přiznat. To je podle veterináře Lukáše Duchka jeden z hlavních problémů. „Lidé se k tomu staví podobně jako k vlastní obezitě. Nechtějí o tom slyšet, potom to bagatelizují, jako že ‚on je takový pěkně kulaťoučký‘ nebo že ‚my máme doma takovou babičku‘ atd., milion různých roztomilých poznámek, které mají v podstatě jen odvést pozornost od toho, že ten problém neřeší a nechtějí řešit. Většina si neuvědomuje, že to je cesta do špatného konce, akorát že je natolik dlouhá, že na její konec ještě nevidí a vlastě ani vidět nechtějí,“ dodává Duchek.

Bohunka má v současné době na jídelníčku dietní granule, nějaký ten psí jogurt a probiotika jako doplněk. Stejně jako u ní i u všech ostatních zvířat je důležité hlídat příjem a kvalitu potravy – do toho se počítá i každý pamlsek, který vašemu chlupáči dáte. Poznat, že je pravý čas začít kila vašeho psa okamžitě řešit, není těžké – stačí se podívat na linii pasu. Čím méně je vidět, tím spíše byste se na jeho potravu a pohyb měli zaměřit.

CHCETE VYHRÁT PLNOU MISKU DOBROT SESTAVENOU PRO VAŠEHO MAZLÍČKA NA MÍRU? PAK SI NENECHTE UJÍT NAŠI SOUTĚŽ S VÝROBCEM KRMIV ZNAČKY YOGGIES!

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ projev Andreje Babiše: Co popřeje Čechům v den výročí vzniku republiky?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ projev Andreje Babiše: Co popřeje Čechům v den výročí vzniku republiky?

Sledujte živě projev premiéra Andreje Babiše (ANO) u příležitosti 103. výročí vzniku samostatného Československa. Co vzkáže Čechům na tento státní svátek? Přímý přenos začíná ve 20:15. Jeho slova na CNN Prima NEWS následně okomentují expředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) či poslanec Jakub Michálek (Piráti). K politikům se připojí také bývalý ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt či historik Jaroslav Šebek.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství
Václav Klaus

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

Unikátní hrdina tří odbojů. Bojoval s císařem i nacisty, komunisti ho popravili

Lepšího hrdinu pro oslavy 28. října si snad ani nelze představit. „Příběh Petra Křivky je fascinující. Na konci první světové války bojoval za samostatné Československo. Posléze šel proti nacistům a ve Velké Británii dokonce patřil k vojenskému oddílu ochranky exilového prezidenta Edvarda Beneše,“ vypráví pro CNN Prima NEWS badatel a spisovatel Luděk Navara. Třetí odboj proti komunismu se ovšem Křivkovi stal osudný, v roce 1951 ho totalitní režim Klementa Gottwalda nechal popravit.

Zku*vená Plzeň, křičel Krmenčík o týmu, který ho vychoval. Limberského tím vytočil

Slavia Praha zvládla středeční dohrávku s Olomoucí výsledkem 1:0, čímž se naladila na nedělní šlágr s Viktorií Plzeň, která vede tabulku Fortuna ligy. To, že se blíží veledůležitá bitva, bylo patrné při pozápasové děkovačce v Edenu. Slávistický kotel na nadcházející utkání upozornil skandováním „zku*vená Plzeň“. A dole pod tribunou se kupodivu přidal i útočník Michael Krmenčík, kterého západočeský klub vychoval pro velký fotbal a který v něm zažil nejlepší období. Nad tímto okamžikem se podivoval i Krmenčíkův exparťák David Limberský.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš i Vystrčil položili věnce na Vítkově. Pietu komplikovalo počasí, gripeny nevzlétly

Politici, zástupci armády i váleční veteráni si u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli 103. výročí vzniku samostatného Československa. U hrobu Neznámého vojína položili věnce premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata. Zúčastnit se nemohl prezident Miloš Zeman, který je hospitalizovaný. Zastoupil ho náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

Kalousek: Babišův mejdan skončil. Vyzve šéfa ANO v prezidentské volbě?

Bude Miroslav Kalousek usilovat v příštích prezidentských volbách o hlasy voličů? Otázka, která v posledních dnech hýbe politickými kuloáry. Pokud by tomu tak bylo, zřejmě by došlo na velmi pikantní souboj Kalousek vs. Babiš. Sám bývalý předseda TOP 09 v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že o tom možná začne uvažovat. Zhodnotil i skládání vlády Petra Fialy a apeloval na občany, aby byli trpěliví a nečekali, že s novou vládu se budou mít okamžitě lépe. Mejdan ale podle něj skončil.

Černochová se stane českou Merkelovou. Piráti budou opozicí ve vládě, myslí si politolog

Po volbách do Poslanecké sněmovny se koalice Pirátů a Starostů začíná hašteřit. Boj přišel zejména o ministerská křesla – první jmenovaní se čtyřmi křesly totiž požadují hned tři posty. Podle politologa Jana Kubáčka je pravděpodobné, že dosáhnou svého. „Nebude se ale hrát jen o počet, ale i typ resortu,“ podotkl v pořadu 360°. Dodal, že Piráti se po českém předsednictví EU stanou „opozicí ve vládě“.

reklama