reklama

Spolehlivými ojetinami jsou Audi, BMW, ale i Škoda. Od kterých raději ruce pryč?

Německý automotoklub ADAC uveřejnil svůj každoroční index spolehlivosti ojetých vozů. Výsledné statistiky vzešly z počtu výjezdů jeho „žlutých andělů“ a z množství závad, které se u porouchaného auta vyskytly. Nejlépe se dařilo modelům značky Audi, BMW, ale i Škoda. Naopak velmi špatné výsledky zaznamenali korejští a francouzští výrobci.

reklama

Index spolehlivosti, který ADAC zveřejnil, monitoroval uplynulý rok 2020. Ten mimo jiné zásadně ovlivnila pandemie koronaviru a s ní spojené omezení, což se podepsalo i na výjezdech asistenčních vozidel. V loňském roce byli takzvaní „žlutí andělé“ a partneři ADAC v oblasti mobility zapojeni do poměrně malého počtu poruch – 3,386 milionu, což značí pokles o téměř 10 procent ve srovnání s rokem 2019.

Nižší počet operací zhruba odpovídá poklesu objemu provozu kvůli covidu. První výluka na jaře 2020 způsobila, že hustota provozu na německých dálnicích krátce zřídla o přibližně 50 procent.

Jako nejčastější příčinu závad uvádí ADAC problém s baterií, a to až ve 46,3 procenta všech případů. Jen pro zajímavost, v roce 2019 šlo o hodnotu 41,8 procenta. Důvodem mírného nárůstu je opět koronavirus, jelikož majitelé své čtyřkolové miláčky kvůli řadě opatření vůbec nepoužívali, a ti tak pouze stáli. Tím pádem jejich baterie ztrácely napětí.

Řazení podle barev

Ve statistikách ADAC bylo celkem hodnoceno 109 modelů 25 značek. Jedná se o vozidla ve věku od tří do 10 let (první registrace 2011 až 2018), u kterých byl počet nových registrací alespoň v jednom roce vyšší než 10 tisíc. V indexu spolehlivosti ADAC se navíc neberou v potaz problémy, které si řidiči způsobí většinou sami (například prázdná nádrž nebo defekty pneumatik).

Vozy jsou rozděleny do pěti jednotlivých segmentů podle velikostí – miniauta, malé vozy, nižší střední třída, střední třída, vyšší střední třída – a následně abecedně seřazeny. Dále jsou zde znázorněné roky první registrace, pod nimiž nalezneme vždy barvu a číslo, které představuje počet výjezdů na 1 000 registrovaných vozidel (= index spolehlivosti) za daný rok.

U 40 z celkových 109 modelů jsou znázorněná zelená či tmavě zelená políčka. To znamená, že uvedené hodnoty jsou velmi dobré. U více než poloviny vozidel pak nalezneme žluté obdélníčky, v tomto případě jde o průměrný údaj. Špatným znamením jsou pochopitelně barvy oranžové a červené, která poukazují na nejvyšší počet výjezdů, a tedy i nejhorší hodnoty.

Důležité!

A ještě pro upřesnění, pod slovem TOP se vždy ukrývají nejspolehlivější auta, pod slovem FLOP naopak ta nejméně spolehlivá. Na obrázek je potřeba pokaždé kliknout levým tlačítkem myši, aby se otevřel v plném rozlišení. Jedině tak získáte veškeré informace.

Miniauta (segment A)

Malé vozy (segment B)

Nižší střední třída (segment C)

Střední třída (segment D)

Vyšší střední třída (segment E)

Tagy:

Hlavní zprávy

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Benešová k týrání vězňů: Bachaři ve Valdicích to nemají lehké, je to žalář plný vrahů

Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) i současný šéf rezortu justice Pavel Blažek (ODS) považují podezření z týrání vězňů ve Valdicích za závažné. Na druhé straně nejsou přesvědčeni, že by šlo o systémové selhání. „Občas tam mají problémy, ale tento druh lidí, co tam sedí, eskaluje různá napětí,“ řekla Marie Benešová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Nemusíme všechno měnit. Blažek zdůvodnil, proč proti vůli části ODS ponechá šéfa žalobců

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) potvrdil, že v nejbližší době nemá v plánu odvolávat nejvyššího státního zástupce Igora Stříže a nahrazovat jej někým jiným. Nemyslím si, že by se po každých volbách měli měnit všichni lidé ve státní správě,“ řekl Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Na Igora Stříže má tak zcela opačný názor než jeho stranický i vládní kolega Zbyněk Stanjura (ODS).

Američtí diplomaté si stěžovali na „akustické útoky“. Máte to ze stresu, řekla CIA

Americká zpravodajská služba CIA nepředpokládá, že za „akustickými útoky“ na americké diplomaty by stála celosvětová kampaň cizí mocnosti. Agentura došla k přesvědčení, že většina hlášených případů se dá vysvětlit environmentálními faktory nebo nediagnostikovanými zdravotními stavy. CIA nicméně pokračuje ve vyšetřování asi dvou desítek případů, které zatím zůstávají nevysvětleny. U možných obětí tzv. havanského syndromu vyvolala zpráva nevoli.

reklama

Domácí zpravodajství

Je načase zrušit opatření proti covidu. Následujme Británii, vyzývají někteří experti

Jen za pátek přibylo v Česku téměř 30 tisíc nakažených koronavirem. Počty hospitalizovaných ale zatím nijak zvlášť nerostou. Není pochyb, že tento trend způsobuje nová varianta omikron, která je sice mnohonásobně nakažlivější než předešlé mutace, ale také výrazně méně patogenní. Někteří odborníci dokonce vyzývají vládu, aby zrušila veškerá opatření, podobně jako to udělala Velká Británie.

Farský se mandátu poslance vzdát nemůže. Brání mu v tom odcestování do USA, tvrdí Blažek

Poslanec hnutí STAN Jan Farský již odletěl do Spojených států na několikaměsíční studijní pobyt. Ačkoli se nakonec pod tlakem rozhodl vzdát svého mandátu, v současné době tak učinit nemůže. Uvedl to ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). „Pokud nenalezne právnické řešení, bude muset přiletět,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

reklama