Jiná krajina, jiné mravy. Každý stát má svá specifika, a platí to i v oblasti dopravních předpisů. Není třeba cestovat přes celý svět, abyste narazili na podivné silniční zákony. Stačí přejet do sousedního Německa, kde vás policisté mohou pokutovat za opravdu podivné věci. Toto je výběr těch nejbizarnějších.
Nevhodné gesto na kameru
Silnice a dálnice jsou prakticky po celé Evropě prošpikovány radary, které dohlížejí na dodržování maximální povolené rychlosti. Pokud si řidič radaru všimne pozdě a zároveň má těžší nohu na plynovém pedálu, může si být takřka jistý, že mu od úřadů přijde mastná pokuta. Někteří řidiči nemají rychlostní kamery v oblibě a své emoce dávají jasně najevo. Občas se neudrží a na radar ukážou nevhodné gesto.
K TÉMATU: Pozor na cestování s nohama na palubní desce. Stehenní kost je jako kladivo, varoval expert
Zatímco v Česku řidičům za zdvižený prst nic nehrozí, německé úřady jsou na toto vulgární chování velice háklivé. Vyprávět by o tom mohli řidiči, kterým za ukázání prostředníčku na kameru hrozí tříměsíční pobyt ve vězení nebo pokuta bezmála 100 tisíc korun. A není to pouze zdvižený prostředníček. Zruinovat vás dokážou i sprostá slova nebo jiná vulgární gesta v podobě klepání na čelo či mávání rukou před obličejem.
Nudisti pouze s botami
Nahota za volantem je poměrně komplikovaná věc, na kterou se v každé zemi pohlíží trošku jinak. Například v České republice sice není přímo zakázáno řídit nahý, ale i tak z toho můžete mít problém. Pokud by vás někdo viděl a cítil se pohoršený, mohli byste být obviněni z přestupku za narušování veřejného pořádku.
To Němci se k nahotě staví jinak a v rámci možností ji podporují. Proto i řízení bez oblečení je u našich sousedů povoleno. V autě totiž máte úplně stejná práva jako u sebe doma. Má to ale jeden háček. Místní předpisy hovoří o tom, že při řízení vozu musíte mít nasazené boty. Pokud byste naboso způsobili dopravní nehodu, pohlíží se na vás jako na viníka a pojišťovna vám zřejmě nic neproplatí.
Mobil za volant nepatří!
Další poměrně zvláštní zákon se vztahuje na používání elektroniky za volantem. Řídit auto a u toho telefonovat či psát zprávy je zkrátka hazard a nesmí se to snad v žádném evropském státě. Avšak Německo toto pravidlo posunulo do úplného extrému. Kdykoliv, když běží motor, třeba i v zácpě či na parkovišti, řidič vozidla nesmí v ruce držet žádnou elektroniku. Jinak mu hrozí pokuta.
Je to odůvodněno tím, že i když se člověk za volantem aktivně nevěnuje řízení, stále musí být v pozoru a sledovat okolí svého vozu, aby v případě hrozícího nebezpečí mohl zasáhnout. Pokud tedy chcete v Německu telefon v autě používat, musíte nejdříve zaparkovat a vypnout pohonnou jednotku.
Na dálnici jedině s plnou nádrží
Německé dálnice, známé jako Autobahny, jsou slavné svými úseky bez rychlostních limitů. Na ručičku tachometru si tak dávat pozor nemusíte, místo toho byste ale měli bedlivě sledovat ukazatel stavu paliva v nádrži. Proč? Němci totiž mají velmi přísné předpisy týkající se stojících vozidel na dálnici, a pokud vám dojde benzin a zastavíte v odstavném pruhu, můžete dostat pokutu až 70 eur za zanedbání řidičských povinností.
Důvodem tohoto podivného zákona je snaha snížit riziko nehod a zajistit plynulý provoz. Zastavené vozidlo na dálnici, zvláště na úsecích bez rychlostního limitu, může být pro ostatní řidiče velkou bezpečnostní hrozbou.
Auto si před domem neumyjete
Další zvláštní zákon se týká mytí aut. V Německu je zakázáno umývat svého čtyřkolého mazlíčka na soukromém pozemku. Tento předpis vznikl kvůli ochraně životního prostředí a opírá se o tvrzení, že když myjete vůz doma, voda smíchaná s mýdlem, olejem a jinými chemikáliemi může proniknout do půdy a znečistit podzemní vody.
Aby se případné kontaminaci předešlo, mohou řidiči v Německu využívat pouze profesionální myčky aut, které jsou na přítomnost nežádoucích látek připraveny.
MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: V Číně se propadla dálnice