reklama

Tomáš Prouza: Diamantová liga kvality není soutěž krásy, ale precizní hodnocení prodejen

Soutěžit v Diamantové lize kvality mohou velcí i malí, řetězce i prodejny v nejmenší vesnici v Česku, ale také třeba cukrárny za Prahou. Za posledních pět let se zvětšil okruh soutěžících i kategorií. Poslední dva ročníky kvůli covidu neproběhly, Diamantová liga by však měla být v příštím roce obnovena. „Ukáže se také, kolik investic se do prodejen během covidu udělalo,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu, jenž je správcem značky Diamantová liga kvality, která je součástí programu Česká kvalita pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky.

reklama

První ročník Diamantové ligy kvality proběhl v roce 2016. Tehdy se soutěžilo pouze v kategorii prodejen potravin. Od té doby se však okruh „disciplín“ rozrostl a o značku „Držitel ocenění Diamantové ligy kvality“ mohou soutěžit provozovny prakticky s jakýmkoli sortimentem. „Před covidem jsme soutěž rozšířili i o malé prodejničky a jedním z posledních vítězů byla cukrárna za okrajem Prahy,“ upřesnil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky.

Vedle prodejen potravin existuje kategorie pro obchodníky s nepotravinovým zbožím, například drogerie. „Chtěli jsme připravit další formáty, třeba prodejny oděvů, zbrzdil nás ale covid. Ambice a plány máme, takže chceme dát možnost i dalším prodejcům zúčastnit se té soutěže, aby byli hrdí na to, když jsou oceněni,“ dodal Pavel Mikoška, ředitel kvality společnosti Albert Česká republika.

Základem je mystery shopping

Diamantová liga kvality ale není soutěž krásy. Nejde o to, aby provozovna, která se o zisk této značky uchází, jen dobře vypadala. „Diamantová liga je hodnocení prodejen od těch nejmenších po ty největší hypermarkety. Není to ale tak, že bychom se podívali jedním pohledem a řekli si: ‚Tahle prodejna je hezká,‘“ vysvětlil Tomáš Prouza. Podle něho existuje poměrně široké spektrum kritérií, na jejichž základě se vítěz vybírá.

„Je to sofistikovaný systém, jakým prodejny hodnotíme. Základem je hodnocení neznámým zákazníkem (mystery shopping, pozn. red.). Ten posuzuje prodejnu tak, jak ji vnímá zákazník, a v hodnocení má váhu asi 50 procent,“ řekl Pavel Mikoška. Mystery shopper se zaměřuje například na čistotu provozovny, kvalitu zákaznického servisu, jak dlouho čeká na obsluhu nebo jaké další funkcionality provozovna nabízí.

Covid zrychlil nakupování

V prvním ročníku Diamantové ligy kvality soutěžilo kolem 20 prodejen, v zatím posledním proběhlém to už bylo více než dvojnásobek. Poslední dva roky se však Diamantová liga kvality nekonala. Důvodem je propuknutí koronavirové pandemie a zavedení protiepidemických opatření. „Museli jsme hodnocení zabrzdit, nechtěli jsme do prodejen posílat zbytečně lidi navíc,“ vysvětlil Tomáš Prouza s tím, že obchodníci měli během covidu už tak dost starostí.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu zároveň vyjádřil naději, že v roce 2022 bude Diamantová liga kvality pokračovat. „Mimochodem se také ukáže, kolik investic se do modernizace prodejen udělalo,“ zdůraznil Prouza. Podle něho obchodníci reagovali na to, že lidé se v prodejnách nechtěli příliš dlouho zdržovat, a tak například rozšiřovali uličky, zvětšovali prostory a podobně. „Viděli jsme mnoho zajímavých změn,“ uzavřel Tomáš Prouza.

Tagy:
prodejny obchody Ministerstvo průmyslu a obchodu Svaz obchodu a cestovního ruchu obchodníci Česká kvalita Českou kvalitu nenahradíš Pavel Mikoška Diamantová liga kvality Tomáš prouza

Hlavní zprávy

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD
360°

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama