reklama

Výrobky testujeme na půl milionu cyklů zavření, říká šéf výrobce dveří z Vysočiny

Stavebnictví patří mezi odvětví, které je z hlediska běžného spotřebitele velmi náročné na rozlišení kvalitních materiálů a stavebních doplňků od těch nekvalitních. Zlepšit v tomto směru jejich pozici má za cíl značka Osvědčeno pro stavbu, která je součástí programu Česká kvalita, nad nímž má záštitu Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky. „Naše značka dává jistotu pro výrobce, projektanta i budoucího uživatele stavby,“ řekl v rozhovoru CNN Prima NEWS Petr Kučera, předseda představenstva Svazu zkušeben pro výstavbu, který je správcem uvedené značky.

reklama

Informovanost spotřebitelů o kvalitě ve stavebnictví je zcela klíčová. Bydlení si lidé zpravidla pořizují na celý život, a tak je pro ně zásadní, aby bylo postavené z kvalitních a bezpečných stavebních materiálů, a bylo vybaveno trvanlivými doplňky. Žadatel o značku Osvědčeno pro stavbu musí vyhovět celé řadě požadavků, pravidel a regulí.

„Při posuzování žádosti o udělení značky se zaměřujeme na sedm oblastí,“ řekl v rozhovoru CNN Prima NEWS Petr Kučera, předseda představenstva Svazu zkušeben pro výstavbu. Patří mezi ně mechanická pevnost a stabilita, požární bezpečnost, bezpečnost při užívání, hygiena a ochrana zdraví, ochrana před hlukem, úspora energie a šetrnost vůči životnímu prostředí.

Dohlížíme i po udělení značky

Svaz zkušeben pro výstavbu, který je správcem značky Osvědčeno pro stavbu, i po udělení certifikátu provádí pravidelný dozor. „V licenční smlouvě je uvedeno, že se provádí pravidelně jednou ročně. Výrobky se přezkouší nebo se dělá dozor nad systémem výroby,“ dodal Kučera. Důležitý je přitom pro správce značky také hlas spotřebitelů. „Pokud se některý ozve a je nespokojený, řešíme to,“ zdůraznil.

Značka Osvědčeno pro stavbu je určena jak pro výrobce běžného stavebního materiálu jako cihly, tvárnice, ale i pro výrobce součástí a doplňků, bez kterých se žádná stavba neobejde. Kritéria pro získání značky pak musí splnit každý bez výjimky. Jednou ze společností, která může své výrobky ocejchovat značkou Osvědčeno pro stavbu, je známý výrobce dveří a zárubní, firma Sapeli sídlící v Jihlavě.

„Certifikát jsme získali poprvé v roce 2013 a od té doby se nám ho daří obhajovat. A dá se říci, že tato značka pokrývá celý náš sortiment,“ řekl v rozhovoru CNN Prima NEWS Dušan Vrtal, předseda představenstva společnosti Sapeli. Podle něho je certifikační proces velmi náročný a dlouhý.

Nejsme Italové, jsme Češi

Je to dáno i tím, že dveře a zárubně si lidé nekupují na krátkou dobu. „Je to věc dlouhodobé spotřeby, která by měla sloužit minimálně 15 až 20 let. Spotřebitel tedy potřebuje nějaké ujištění, že firma dbá na kvalitu. Věnujeme se testování všech komponentů, které jsou na dveřích namáhány. Jak ploše dveří, tak závěsům nebo zámkům. Testujeme jejich odolnost například na 200 tisíc, nebo i 500 tisíc cyklů zavření,“ dodal Vrtal. Dveře podle něho musí být odolné i vůči drsnějšímu zacházení, kterého se obvykle dopouštějí menší děti nebo domácí mazlíčci.

Dušan Vrtal také připomněl začátky společnosti Sapeli na českém trhu. Její historie sahá až do období první Československé republiky, novodobá historie se začala psát v roce 1992. „Zpočátku název Sapeli evokoval něco italského. V tu dobu to byl skvělý marketingový tah, protože u nás byl hlad po zboží ze západu,“ vysvětlil. Později však jeho společnost začala akcentovat svůj český původ. „Trochu nám to (domnělý západní původ, pozn. red.) začalo vadit, protože jsme česká rodinná firma, a tak jsme se to začali snažit lidem říkat,“ dodal šéf společnosti Sapeli.

Tagy:
stavba dveře Česká kvalita Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR Petr Kučera Českou kvalitu nenahradíš Dušan Vrtal Osvědčeno pro stavbu Sapeli Svaz zkušeben pro výstavbu

Hlavní zprávy

Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik
Ekonomika

Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik

Česko od nového roku čeká vysoké zdražování energií i základních potravin. Ekonomický analytik webu CNN Prima NEWS Petr Musil uvedl, že za to celosvětově mohou jednotlivé vlády i pandemie. „Inflace, která přichází neočekávaně, což je právě ta, kterou máme nyní, přeje dlužníkům. Nevyplatí se spořit. Klidně si něco kupme na menší úvěr,“ uvedl v pořadu 360°.

Očkování těch nejmenších proti covidu? Neshodnou se odborníci, politici ani rodiče
Koronavirus

Očkování těch nejmenších proti covidu? Neshodnou se odborníci, politici ani rodiče

Děti jsou ideální živé vakcíny, tvrdí imunolog Jiří Šinkora. Podle něj je zbytečné očkovat je proti koronaviru, protože pokud by někoho nakazily, mohlo by to být i výhodné, jelikož dospělého nakazí jen nižší virovou dávkou. Naproti tomu Ministerstvo zdravotnictví už předobjednalo pro ty nejmladší vakcíny Pfizer a BioNTech. Nyní čeká na schválení Evropskou lékovou agenturou.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama