Nemohl jsem tomu uvěřit, bylo to něco nepochopitelného. Tak vzpomíná pro CNN Prima NEWS bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima na chvíli, kdy se během 21. prosince 2023 dozvěděl o střelbě na Filozofické fakultě (FF UK). Současně zdůraznil, že žádný univerzální nástroj na to, jak zabránit podobným událostem, neexistuje. „Vlivem tragédie jsme si uvědomili, že může být každý ohrožen zlem,“ pronesl mimo jiné Zima.
Bývalého rektora UK zastihla zpráva o střelbě na Palachově náměstí v jeho kanceláři. „Dodělával jsem nějakou administrativu před Vánoci, když v tom jsme se dozvěděli o útoku v hlavní budově fakulty. Pak přicházely zprávy o tom, že na místě jsou mrtví,“ zavzpomínal pro CNN Prima NEWS Zima.
ČTĚTE TAKÉ: Přišla nahlásit znásilnění, policisté ji měli odbýt. Jaké postihy mohou mužům zákona hrozit?
„Nemohl jsem tomu uvěřit – taková bezprecedentní událost byla zcela nepochopitelná. Volali mi i novináři, nejdříve s prosbou o kontakt na současnou rektorku Milenu Králíčkovou. V následujících dnech mě kontaktovali i akademičtí kolegové ze zahraničí, také tomu nemohli uvěřit,“ popsal své pocity bezprostředně po události.
S univerzitou byl v kontaktu, i když již není ve vedení instituce. „Paní rektorka společně s děkankou filozofické fakulty Evou Lehečkovou zvládly situaci podle svých možností skvěle,“ míní Zima.
Systém podle něj reaguje na tragickou událost nastavením potřebné edukace lidí, jak se v podobných situacích zachovat. „V době mého rektorského mandátu měla univerzita studenty ve státech, kde došlo k tragickým událostem, třeba v Belgii či Francii. Vytvořili jsme svolávací systém, který měl aktivovat všechny studující na stážích v případě teroristických útoků,“ připomněl.
Zdůraznil, že zcela efektivní nástroj, jak předcházet útokům ve školách, neexistuje. „V převážné většině těchto případů čin vykoná někdo z komunity. I když by se důsledně kontrolovaly vstupy, tito ‚insideři‘ zpravidla projdou,“ připustil.
Implementaci bezpečnostních rámů označil z hlediska každodenního provozu univerzit za „holý nesmysl“. „Důležitá je také prevence ohledně podezřelého chování. Vlivem tragédie jsme si uvědomili, že každý může být ohrožen nepředvídatelným chováním člověka, který začne páchat obrovské zlo,“ poznamenal také bývalý rektor UK.
Vyjádřil však pochybnosti nad postupem policie: „Zůstává otázka, proč když policisté věděli, že útočník zabil svého otce, nebyly prostory fakulty lépe zabezpečeny. Celkem jde o pět budov, takže mi není jasné, proč u všech ihned nekontrolovaly situaci hlídky.“
Měli bychom si vážit setkávání, přeje si Zima
„Pokud si někdo v krátké době pořídí arzenál zbraní, v informačních systémech by měla zablikat červená kontrolka,“ míní. Změna zbraňové legislativy by podezřelé ozbrojování měla lépe kontrolovat. „Nákupy ve větším měřítku by měly být hlášeny jako podezřelé,“ uvedla k tématu pro CNN Prima NEWS senátorka Hana Kordová Marvanová (za KDU+ODS+TOP 09).
„Společnost by podle Zimy měla být ostražitá a současně si vážit vzájemných setkávání a být k sobě tolerantní. To je to hlavní, co by si měla vzít z této smutné události,“ pronesl.
„Dosud to ve mně vyvolává smutek a… pocit bezmoci,“ řekl se zastřením v hlase. „Všem, které událost zasáhla, přeji hodně sil a vše dobré. Vzpomínejme na ty, o něž jsme přišli, a snažme se těm, kteří jsou tragédií postiženi na celý život, pomáhat,“ dodal bývalý rektor UK.
Při tragické střelbě přišlo o život 14 lidí z řad studentů i pedagogů, dalších 25 lidí bylo zraněno. Vrah se zastřelil brokovnicí těsně předtím, než za ním na ochoz dorazila policie. Čin se zapsal černým písmem do historie Česka jakožto nejhorší masová střelba.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: „Zrůda z Avignonu“ dostala nejvyšší možný trest. Pelicot nabízel mužům svou omámenou ženu