Při výbuchu plynu v restauraci v autonomní oblasti Ning-sia na severozápadě Číny zahynulo v noci na čtvrtek 31 lidí, uvedla agentura Nová Čína. Výbuch byl podle všeho způsoben únikem z nádrže na zkapalněný ropný plyn, tedy LPG. Prezident Si Ťin-pching nařídil v reakci na explozi přísnější bezpečnostní kontroly v klíčových průmyslových odvětvích a sektorech, informovala čínská státní televize.
Sedm dalších lidí muselo být hospitalizováno. Při explozi utrpěli popáleniny a řezné rány od rozbitého skla, uvedla agentura Reuters. Výbuch se odehrál ve středu před devátou hodinou večer místního času na rušné ulici ve městě Jin-čchuan.
Podle úřadů byly pátrací a záchranné práce dokončeny až ve čtvrtek ráno místního času. Na místo byli rovněž vysláni vyšetřovatelé, kteří mají zjistit přesnou příčinu neštěstí. Jedna ze svědkyň pro tamní média popsala, že se nacházela asi 50 metrů od restaurace, když zaslechla výbuch. Uvedla, že viděla z restaurace vycházet dva číšníky, z nichž jeden okamžitě zkolaboval. Z podniku se valil hustý dým a byl silně cítit zápach plynu.
ČTĚTE TAKÉ: Silná exploze v Paříži zasáhla hudební školu. Zraněných je 37 lidí, čtyři bojují o život
BREAKING: Gas explosion rips through restaurant in northern China, killing at least 31 people pic.twitter.com/X8lBqh5qCE
— BNO News (@BNONews) June 22, 2023
Exploze způsobené únikem plynu nejsou v Číně ojedinělé. Na vině bývá obvykle nedostatečné dodržování bezpečnostních norem, špatná údržba, korupce mezi úředníky a nedostatečný vládní dohled.
One person was killed and 38 were rescued following a gas explosion at a barbecue restaurant in Northwest China's Yinchuan on Wednesday night as of Thursday morning. The cause of the incident is still under investigation. pic.twitter.com/pM2DIY8VmG
— Global Times (@globaltimesnews) June 22, 2023
Nejméně devět obětí si letos v lednu vyžádal masivní výbuch chemičky ve městě Pchan-ťin na severovýchodě Číny. Více než 30 lidí tehdy utrpělo zranění. Při výbuchu skladu chemikálií ve městě Tchien-ťin v roce 2015 zahynulo 173 lidí, z nichž většina byla z řad policie a hasičů. Čínská vláda se tehdy zavázala k přísnějším bezpečnostním opatřením. Několik policistů a úředníků bylo následně obviněno z braní úplatků za to, že ignorovali bezpečnostní předpisy.