Joachim Löw, trenér německé fotbalové reprezentace, se s kvalifikačními zápasy rozloučil překvapivou prohrou 1:2 se Severní Makedonií. Před třemi týdny oznámil, že po mistrovství Evropy, které by se mělo uskutečnit od 11. června do 11. července letošního roku, skončí po 15 letech ve funkci.
Přestože se na jedenašedesátiletého Löwa nyní snáší tvrdá kritika, jeho bilanci v duelech o účast na světových šampionátech lze označit za neobyčejnou a velmi úspěšnou. Ve středu večer v Duisburgu vedl národní tým v kvalifikacích MS ve 33. utkání a poprvé prohrál.
Podle deníku Tagesspiegel porážka s 65. týmem žebříčku Mezinárodní fotbalové federace ukazuje historickou dimenzi debaklu. Připomíná, že přišla pouhé čtyři měsíce po nejtěžší prohře v soutěžních utkáních za posledních 89 let. V listopadu loňského roku deklasovali Španělé Löwůw výběr 6:0 v Lize národů.
Už tehdy se ozývaly hlasy, zda kouče, který nahradil po bronzovém domácím mistrovství světa v roce 2006 Jürgena Klinsmanna, neodvolat ještě před startem nového kvalifikačního cyklu. A nyní zesílily. „Je po všem, Jogi!“ volil nejtvrdší variantu titulku nejčtenější německý deník Bild směrem k Joachimu Löwowi, zvanému Jogi.
V komentáři sice reportér ocenil jeho zásluhy pro německý fotbal, především zisk zlatých medailí na šampionátu v roce 2014 v Brazílii, ale… „Kouzlo trenérů mistrů světa pominulo, jeho čas vypršel. Je to smutné, ale je to tak,“ napsal Bild. Domluvený konec po Euru 2021 by prý přišel příliš pozdě. A pokud sám Löw nevidí, že by měl místo uvolnit hned, musí jednat Německý fotbalový svaz.
Hlavně proto, aby tým uspěl na evropském šampionátu. Zvlášť když Němci narazí v základní skupině na obhájce titulu Portugalce, úřadující mistry světa Francouze a stále se lepšící Maďarsko. Tuto skupinu F považují experti za nejobtížnější. Ve prospěch Německa může hrát fakt, že všechna utkání sehraje na domácím stadionu v Mnichově. Nikdo však stále neví, jestli v době pandemie koronaviru budou moci do hledišť diváci.
Matthias Ginter v souboji s Visarem Musliuem a Darkem Velkovskim (zleva) Zdroj: Getty Images
Už týdny se vedou debaty a rojí se spekulace o tom, kdo Joachima Löwa nahradí. Nejčastěji padalo jméno oblíbeného kouče FC Liverpool Jürgena Kloppa. Ten však místo na lavičce odmítl kvůli práci u anglického týmu. Nyní se na prvním místě seznamu německého svazu nachází Hans-Dieter Flick. Jeho smlouva v Bayernu Mnichov však vyprší až za dva roky, navíc v ní má klauzuli o odstupném.
Jenže o tom nechce ani slyšet ředitel reprezentací Německého fotbalového svazu a manažer A-týmu Oliver Bierhoff. „Svaz vždy uvolňoval své zaměstnance při nabídkách z klubů. To platilo i v případě Hansiho Flicka,“ popsal Bierhoff a doplnil: „Proto bych očekával podobný přístup.“
Ten ale podle expertů nelze očekávat od představitelů Bayernu, kteří si ohromně považují práce kouče, jenž loni zaskočil za odvolaného Nika Kovače a s mužstvem vyhrál všechny soutěže, v nichž účinkovalo – bundesligu, Německý pohár, Ligu mistrů, Německý Superpohár, Superpohár UEFA i mistrovství světa klubů.
Manažer bude jednat s možným nástupcem
Bierhoff po prohře se Severní Makedonií oznámil, že se v příštím týdnu setká s Ralfem Ragnickem, dvaašedesátiletým koučem a manažerem, který vybudoval dva projekty, jež se dostaly z nižších pater německého fotbalu až na vrchol, dokonce i do Ligy mistrů. TSG 1899 Hoffenheim, kde působí šestou sezonu český reprezentant Pavel Kadeřábek, a následně ještě úspěšnější RB Lipsko. Za to v minulé sezoně nastřílel jiný Čech, Patrik Schick, deset branek v bundeslize.
Zatím se však neočekává, že by Bierhoff jednal s Ragnickem, který je momentálně bez angažmá, o okamžitém převzetí národního týmu, byť do začátku Eura, pokud se vůbec uskuteční, chybí dva měsíce a jedenáct dnů.
Okamžitě k dispozici a bez odstupného by byl také trenér německé reprezentace do 21 let Stefan Kuntz. Ten sice čerstvě postoupil s týmem do play-off mistrovství Evropy, ve čtvrtfinále se mladí Němci utkají 31. května s Dány, ale to by nemělo být překážkou.