reklama

Trojkoalice se po volbách nerozhádá na život a na smrt, ujišťuje Kupka z ODS

ODS, lidovci a TOP 09 intenzivně pracují na předvolební koalici, která nese název SPOLU. Strany se dohodly na rozdělení postů lídrů v jednotlivých krajích a ladí společný program. Po republice vyvěsily první billboardy. Jednotnost koalice však pro mnohé zpochybnila slova šéfa KDU-ČSL Mariana Jurečky, který naznačil tři oddělené poslanecké kluby stran po volbách. Jde hlavně o možnost sestavit stabilní vládu, vysvětloval v reakci místopředseda ODS Martin Kupka, který byl hostem pořadu K věci na televizi CNN Prima NEWS.

reklama

„Máme dohodu, že po volbách bude každý klub fungovat individuálně,“ řekl Právu Marian Jurečka a mnozí začali přemýšlet o tom, kde je ona deklarovaná jednota vznikající středopravé koalice. Místopředseda ODS Martin Kupka rovněž připustil, že by jednotlivé strany koalice měly vlastní poslanecké kluby. Jde ale také o snahu sestavit stabilní vládu.

K tématu

„Přiznávám, že jde o strategickou racionální úvahu, jak získat co nejvíce procent hlasů. Doufám však, že po volbách půjde o spolupráci v odpovědné vládě, která dá opět dohromady ekonomiku a napraví spoustu problémů, které současná vláda nebyla schopna řešit,“ řekl Kupka, kterému určité rozpory v koalici přijdou přirozené.

„Náskok naší koalice spočívá v tom, že už teď jsou na stole jasné principy a program, kde jsme museli najít kompromisy,“ dodal. Veřejnost o zmíněných kompromisech však pochybuje, například v souvislosti s hlasováním občanských demokratů o zrušení superhrubé mzdy. V tomto ohledu poslanci ODS volili stejně jako hnutí ANO.

21 procent v posledním průzkumu

Druhá opoziční koalice Pirátů a hnutí STAN se v pondělí dohodla, že oba politické subjekty budou buď ve vládě, nebo v opozici. Něco podobného slíbil za trojkoalici SPOLU také Kupka, i když ne oficiálně. „Doufám, že se nestane rozdělení trojkoalice ve smyslu, aby část skončila ve vládě a část v opozici. Programové principy jdou ruku v ruce, i kvůli tomu interpretace rozdělení po volbách není namístě. Rozhodně se po volbách nerozejdeme na život a na smrt,“ vysvětloval.

Poslední průzkum agentury Kantar předpověděl trojkoalici 21 procent. Pokud bychom počítali se společnou kandidátkou Pirátů se Starosty, SPOLU by podle průzkumu skončilo na třetím místě. Před ním by zůstalo hnutí ANO s 25 procenty a součet Pirátů a STAN by činil 30,5 procenta, což by mohlo predikovat Ivana Bartoše jako budoucího premiéra České republiky.

Rozhovor Marie Bastlové s Martinem Kupkou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Tagy: opozice TOP 09 ODS volby KDU-ČSL Martin Kupka K věci trojkoalice SPOLU

Další hlavní zprávy

Školství

Nejčastější otázky k návratu dětí do škol: Jak se budou žáci testovat?

Nejčastější otázky k návratu dětí do škol: Jak se budou žáci testovat?

V pondělí se do škol konečně po dlouhé pauze opět vrací vybraní žáci. Zatím ale jen ti z prvního stupně a navíc se budou pravidelně po týdnech střídat. Všechny děti musí ale před vstupem do školy povinně absolvovat antigenní nebo PCR test –⁠ podle toho, jaké škola má. A to dvakrát týdně. Co se stane, pokud bude dítě pozitivní? A kdy musí do karantény celá třída? Sepsali jsme přehledně vaše nejčastější otázky a přinášíme na ně odpovědi.

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?
Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu
Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení
Elektromobily budou stát za pár let jako běžná auta. Zlevní díky lacinějším bateriím
Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera
Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí
Reportáž ze sčítání: Bůh? To jsou blbosti, zní ze Sudet. Víru zachraňuje moravský venkov
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Skupina pana Smejkala dává doporučení pozdě, stěžuje si Babiš. Opět upravil maturity
Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude
Další články
reklama
reklama