Předseda Pirátů Ivan Bartoš bude lídrem koalice Pirátů a STAN pro sněmovní volby v roce 2021. Strany se na tom dohodly po společném pondělním jednání. Také se domluvily na nepřekročitelné podmínce během své spolupráce. Během vlády budou oba politické subjekty buď ve vládě, nebo v opozici.
Obě strany na jednání řešily i regionální obsazení kandidátek. Ivan Bartoš bude lídrem v Ústeckém kraji. Šéf STAN Vít Rakušan chce kandidovat ve Středočeském kraji, o čemž Starostové rozhodnou v primárkách.
Při předchozích jednání se strany také dohodly na programových vizích a formulovaly osm základních priorit. Patří mezi ně transparentní hospodaření státu, férové a jednoduché daně, spravedlnost bez ohledu na příjmy a postavení, dostupnost zdravotních služeb ve všech regionech nebo šetrný přístup ke krajině.
Koalice má, podobně jako uskupení Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), ambice zvítězit ve sněmovních volbách. Na rozdíl od středopravé koalice ale Pirátům se Starosty více nahrávají volební průzkumy.
V tom posledním od agentury Kantar se liberálnější odvětví opozičních stran těší celkové podpoře 30,5 procenta (20 % Piráti + 10,5 % STAN), což je více, než 25 procent vládního hnutí ANO. Součet trojkoalice ODS, lidovců a TOP 09 v průzkumu činí 21 procent.
Počátek byl nejistý
Možné spojení přitom ještě před několika týdny nepůsobilo tak sebevědomě jako u koalice Spolu. Hlavním důvodem byl odmítavý postoj některých řadových členů Pirátů, které jejich předsednictvo muselo o pozitivech koalice přesvědčovat.
Piráti si nakonec po týdnech debat 23. listopadu hlasováním schválili zahájení jednání o možné koalici. Pro bylo 81 procent hlasujících, tedy 695 členů. Proti se jich vyjádřilo 224, což představovalo 26 procent členské základny. Zástupci obou stran tak spolu poprvé jednali 30. listopadu.
Ten den strany také oznámily, že konečný návrh koaliční smlouvy má být hotov do 23. prosince. Následně o něm budou hlasovat členské základny Pirátů i STAN. Celkově by měla koaliční smlouva obsahovat zhruba 105 programových východisek.