Záněty močových cest - strašák pro 70 % ženské populace
O časté infekci močových cest, ale i o preventivní léčbě opakovaných zánětů močového měchýře mluví v rozhovoru lékař a jednatel společnosti OnaPharm Jiří Emmer. Jedním z produktů této společnosti je totiž doplněk stravy Blokurima s účinnými látkami proti opakovaným zánětům.
Infekce močových cest postihne v průběhu života téměř každého člověka. Proč je zrovna tato tak běžná?
Je to druhá nejčastější lidská infekce hned po infekcích dýchacího ústrojí. Běžná je proto, že je močový trakt pro bakterie relativně dostupný a jejich zdroj střevo se navíc nachází nedaleko.
Teď jsme za polovinou léta, je tato infekce letní sezonou umocněná?
Někdy se o tom tak mluví. Výskyt pohlavních infekcích a z toho sekundárně i močových se nepatrně zvyšuje. Močové infekce jsou v produktivním věku desetkrát častější u žen, než u mužů. Navíc v období léta přichází koupání v chlorované vodě a taky pestřejší sexuální život.
Zatímco polovina žen na tuto infekci trpí celý život, dalším se tato nemoc zcela vyhne. Čím je dána rezistence?
Domnívám se, že tím, jak jsme každý jiný. Máme různě silné jednotlivé části své imunity a máme i jiný životní styl.
Souvisí s tím nějak dědičnost? Pokud například bude mít s tímto potíže moje maminka, je pravděpodobné, že i já?
Je to asi pravděpodobnější, ale těch faktorů je jistě více.
Pojďme k léčbě. Léčba infekce močových cest často spočívá v antibiotikách. Jak fungují a proč se i přesto infekce často vrací?
Na začátek je dobré říct, že máme jednotlivou infekci močového měchýře, takzvanou cystitidu. To znamená akutní potíže a bolesti, které přeléčíme. Druhou věcí je řetězec zánětů močového měchýře, což trápí obvykle ženy. Bavíme se o třech až dvanácti zánětech za rok. To je rekurentní infekce močových cest.
Na akutní zánět nasadíme antibiotika a jsme si jistí, že během pěti či sedmi dnů se daný pacient uzdraví a bude v pořádku. Ale zánět skoro vždy způsobí jedna jediná bakterie, takzvaná uropatogenní Escherichia coli. To je bakterie, která je na zdolávání lidských močových cest speciálně vybavená. Je mnohem šikovnější, než jsou ostatní bakterie. Tyto se v rámci akutního zánětu umí usídlit do stěny močového měchýře tam, kde se za ní ani antibiotika nedostanou.
Takže zatímco si myslíme, jak jsme akutní cystitidu vyléčili, tak se může stát, že bakterie vytváří takzvaná spící ložiska ve stěně našeho močového měchýře. A z těchto se pak může rozvinout další zánět. U ženy s novými záněty po původním je více než sedmdesátiprocentní pravděpodobnost, že je zánět tou samou infekcí, která zase vzplanula z spících ložisek.
Co je běžnější, ty akutní nebo rekurentní infekce?
Rekurentní jsou sada akutních infekcí, ale ta procenta jsou složitější. Nicméně pokud před sebou máme ženu, která má akutní cystitidu, tak se budeme ze spodu blížit padesátiprocentní možnosti, že je to ta opakovaná infekce. A druhých 50 a něco bude tou akutní. Je tu ale velice jednoduchá diagnostická pomůcka. Platí, že pokud má žena dvě cystitidy za půl roku nebo tři za rok, tak lze mluvit o rekurentní infekci močových cest.
Jsou nicméně i další možnosti léčby infekce močových cest. Jaká to jsou a co působí jako účinná prevence? Mluví se o brusinkách.
V případě akutní infekce doporučuji antibiotika, ale dají se vzít i alternativní věci. Nicméně to není obsahem doporučených postupů. Palčivější problém ale jsou rekurentní infekce močových cest. Na to existují dlouhodobé režimy, které jsou buď zase antibiotické, nebo alternativní. Nejlepší výsledky jsou s nitrofuraitonem. Jenže jak pacienti, tak doktoři nechtějí redukovanou dávku antibiotik po mnoho měsíců, má to nežádoucí účinky.
Alternativní věci jsou brusinky, D-manóza a lyzáty. Brusinky jsou mezi lidmi nejrozšířenější preventivní režim, ale musím je zklamat. Jsou dobře prostudovány a jejich efekt je přesně shodný s placebo efektem. Lyzáty jsou umrtvené bakterie, které mají efekt na prevenci. Ale nejpovedenější a nejlepší známá věc na světě je cukr, který se jmenuje D-manóza. Je schopen preventivně působit nejúčinněji.
Jaký je jeho přínos?
D-manóza je látka endogenní. My sami si ji tedy umíme produkovat a není to žádná chemie. Kromě toho je to D-cukr a lidský organismus ho neumí zpracovat na energii. Naše tělo se k D-manóze bude chovat jako k odpadu. Když ji přijmeme, lehce se vstřebá do krevníh oběhu a během jedné nebo dvou hodin se ledvinami vyloučí do moči. Umí zabránit bakteriím, o kterých jsem říkal, že se dokážou zavrtat do stěhy močového měchýře.
Čili je s sebou odnese z těla pryč?
Odnese je naše moč, ale ty bakterie mají sadu jakýchsi chapadel se speciálními zakončeními, kterými se vážou na stěny močového měchýře. D-manóza se jim umí navázat na tato chapadla a vyblokovat je, že je nebudou mocit už použít. Těm bakteriím s nadsázkou řečeno na drápy nasadí ponožky. Z této nebezpečné bakterie se stane obyčejná, která odejde s močí z těla ven.
Vy jste D-manózu zakomponovali do doplňku stravy Blokurima. Představíte ho?
D-manóza je látka, která je v této indikaci známá patnáct či dvacet let. Ale teprve v roce 2014 vyšly tři velmi pěkné studie, které studovaly vliv D-manózy na rekurentní infekce močových cest. My jsme připravili tento výrobek Blokurima tak, jak se používal v klinických studiích. To jsou sáčky, které obsahují dva gramy D-manózy a dále jako pomocnou látku a prospěšnou věc inulin. Něco jako prebiotikum. Po několika letech jsme ji inovovali, takže loni jsme uvedli na trhu Blokurima URO+. To je tatáž Blokurima doplněná o lyzáty uropatogenní Escherichia coli. To jsou mrtvé části bakterie, které organismu předkládáme, aby se s ní seznámil a nastimuloval se proti ní.
Jak často máme Blokurimu používat?
Žena, trpící na záněty, by v době, kdy se cítí zcela zdravá, měla brát dlouhodobě jeden sáček na noc. Kdyby i přesto nebyla v úplně v pořádku, několik dní by měla brát tři sáčky přes den.
Infekce močových cest bohužel provází i těhotné ženy, i pro ně je tento doplněk stravy určen?
Ano. Blokurimu lze užívat i v těhotenství.
Už jste zmiňoval, že jste Blokurimu jednou inovovali. Plánujete další změny?
Rádi bychom přinesli na trh nějakou samodiagnostiku. Ale to je ve světě zkoumáno teprve několik let. Plánujeme i další extenze. Rádi bychom přišli s něčím na akutní potíže a snažíme se vybrat něco, co by opravdu fungovalo. Svět doplňků stravy je často blíž zahrádkářství než medicíně a my proto, že jsme lékaři, na té medicíně trváme. Čili není to tak snadné jako u jiných firem.
Blokurima je jen jeden z vašich produktů, můžete jmenovat i další?
Máme jich spoustu, ale zmíním dvě zajímavé věci. Máme značku Gynimun, což je licenční produkt. Jde o vaginální laktobacily jak ve formě vaginální, tak peronální. Vaginální je nejprodávanější produkt tohoto typu v Evropě a patrně nejlepší. Peronální forma jen náš koncept. Ženy dnes rády užívají probiotika. Tedy laktobacily, které se jí. Kmeny, které v nich standardně jsou, jsou střevní laktobacily. V našem produktu jsme se rozhodli pro speciální probiotikum pro ženy. Kromě toho, že jsou součástí dva velmi proslavené a efektní kmeny střevní, dáváme do něj i jeden vaginální kmen. Ten může pomoci udržet harmonii vaginálního prostředí.
Druhý produkt se jmenuje Atopona. Jde o nadějnou novinku na umírnění atopického ekzému. Hodně si od ní slibujeme.