Nový Trumpův příkaz radikálně sníží ceny léků pro Američany. EU naopak zaplatí více, pohrozil

Americký prezident Donald Trump v pondělí podepsal exekutivní příkaz, který podle něj povede ke snížení cen léků ve Spojených státech o 59 až 90 procent. Především Evropská unie, která je v Trumpových očích v mnoha ohledech „zákeřnější“ než Čína, ale podle šéfa Bílého domu bude muset za léky platit více, aby se příjmy farmaceutických firem výrazně nesnížily. Pokud tak EU neučiní, projeví se to na clech. Jestli bude mít Trumpovo opatření očekávaný dopad, ale podle agentury DPA není jisté.

„Dělám to pro Američany a proti nejmocnější lobby na světě. Je to jeden z nejdůležitějších exekutivních příkazů, který byl kdy podepsán,“ vyjádřil v pondělí v Bílém domě své přesvědčení americký prezident.

ČTĚTE TAKÉ: Co se sakra stalo s příměřím? zlobí se v Indii. Trump se chlubil předčasně, Pákistán opět útočí

Američané podle Trumpa dosud dopláceli na to, že v jiných částech světa – především v dnes opakovaně zmiňované EU –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ lidé za léky platí i několikanásobně méně než obyvatelé USA, na nichž farmaceutické firmy vydělávají velkou část svých zisků. „Evropa musí platit více, zbytek světa o něco více a USA výrazně méně,“ nastínil Trump svou představu o dopadech dalšího z mnoha exekutivních příkazů.

Farmaceutické firmy, z nichž mezi ty největší patří i některé americké společnosti, by si podle něj měly ve výsledku přijít na prakticky stejné zisky jako dosud, pouze jinak rozložené. „Vyrovnáme to,“ podotkl o srovnání nákladů na léky v USA a dalších rozvinutých částech světa.

Účinnost opatření je ale nejistá

Konkrétně to má podle Trumpa vypadat tak, že lidé ve Spojených státech budou za léky platit tolik, kolik bude nejnižší cena za daný lék v některé z rozvinutých zemí. Agentura AP podotýká, že tomu bude předcházet 30denní období určené pro vyjednávání s farmaceutickými společnostmi o snížení cen.

DPA uvedla, že účinnost opatření je i vzhledem k očekávanému politickému a právnímu odporu nejistá. Republikánský politik se podle agentury ceny léků snažil snížit už ve svém prvním funkčním období, ale nepovedlo se mu to.

Lobbyistické sdružení amerických farmaceutických firem PhRMA už dopředu Trumpovu iniciativu kritizovalo jako „špatnou“ pro americké pacienty a varovalo před omezením investic do vývoje nových léků.

Nespolupracující země čeká trest

AP uvádí, že je nejasné, jestli exekutivní příkaz bude mít jakékoliv dopady na miliony Američanů, kteří mají soukromé zdravotní pojištění. Federální vláda má podle agentury největší vliv na cenotvorbu v případě léků, za něž platí skrze programy Medicare a Medicaid pro starší a chudší občany. První z nich se vztahuje na zhruba 70 milionů Američanů, druhý na téměř 80 milionů.

Washington je podle Trumpa také připraven otevřít americký trh dovozcům bezpečných léků z jiných zemí a zahájit vyšetřování zahraničních států, pokud jde o platby za léky. Země, které nebudou spolupracovat, je Trump připraven potrestat dalšími cly.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trump chce přijmout jeden z nejcennějších darů, jaké kdy USA obdržely. Krok budí vášně

Tagy:
zdraví ekonomika politika Evropská unie vláda USA Čína Donald Trump makroekonomie hlava státu produkty a služby ekonomika, obchod a finance zdravotní ošetření a postupy vládní politika zdravotnický průmysl