Turecko je připraveno uspořádat schůzku Putina a Zelenského, potvrdil Erdogan

Otrava ukrajinské delegace

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval ruské a ukrajinské vyjednávače k uzavření příměří, uvedla ruská státní agentura TASS. Turecko je podle Erdogana připraveno uspořádat schůzku Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského. Prohlásil to před mírovými rozhovory, které před desátou hodinou podle agentury Reuters začaly v Istanbulu. Jde o první fyzické setkání delegací Ukrajiny a Ruska od 7. března.

Erdogan promluvil k oběma delegacím poté, co dorazily do istanbulského paláce Dolmabahçe na evropském břehu Bosporu. Zde se uskuteční první rozhovory obou stran tváří v tvář od 7. března. Od té doby spolu obě delegace jednaly pouze prostřednictvím videokonferencí.

Ještě před dvoustranným jednáním se koná krátké setkání delegací společně s Erdoganem. Ruská strana podle TASS nevylučuje, že turecký prezident by při této příležitosti mohl nastolit téma vyhrocení situace v Náhorním Karabachu. Znovu totiž vzrůstá napětí mezi Arménií (podporovanou Ruskem) a Ázerbájdžánem (podporovaným Tureckem).

„Času ale bude málo,“ dodal zdroj obeznámený se situací. V Istanbulu je podle TASS i ruský podnikatel Roman Abramovič, který se již dříve zapojil do vyjednávání mezi Moskvou a Kyjevem. S prezidentem Zelenským ho pojí židovský původ.

Tagy: