Turecko v noci na neděli podniklo letecké útoky na cíle na severu Sýrie a Iráku. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) při nich zahynulo 31 vojáků syrské armády či příslušníků kurdských milic. Údery jsou zjevně reakcí Ankary na teroristický útok v Istanbulu z minulého víkendu, který turecká vláda připisuje kurdským radikálům. Kurdové zapojení do činu odmítají.
Podle SOHR, která sídlí v Británii a situaci v Sýrii monitoruje prostřednictvím sítě dobrovolníků, turecké letectvo v noci na neděli provedlo 25 útoků na cíle v provinciích Halab, Hasaká a Rakka, při kterých přišlo o život devět příslušníků kurdských milicí a šest vojáků věrných režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Dalších 30 lidí podle SOHR utrpělo zranění. Turecké letectvo se zaměřilo nejen na oblasti pod kontrolou Kurdů, ale i na ty, které ovládá centrální vláda v Damašku.
Podle informací agentury AFP v provincii Hasaká nálety mimo jiné zničily elektrárnu a bomby zasáhly i sklady s obilím. Mezi cíli útoků bylo i syrské město Kobani, v němž se podle tureckých představitelů rozhodlo o atentátu v Istanbulu, při kterém minulou neděli přišlo o život šest lidí. Kurdové zapojení do útoku popírají.
Podle úřadů v severoiráckém Kurdistánu si turecké útoky nevyžádaly civilní oběti, uvedla agentura AFP. Turecké bojové letouny se zaměřily na oblasti, ve kterých operují ozbrojenci Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Turecko považuje, stejně jako milice syrských Kurdů YPG, za teroristickou organizaci. PKK uvedla, že turecké nálety v severním Iráku nejsou žádnou novinkou. Za posledních sedm měsíců turecké letectvo podle PKK uskutečnilo v Iráku přes 3 600 útoků.
Turecké ministerstvo obrany v neděli ráno uvedlo, že turecké letectvo provedlo letecké útoky na základny PKK a YPG na severu Sýrie a Iráku. „Teroristická hnízda jsou ničena přímými útoky,“ uvedlo ministerstvo. Ankara útoky podle svého prohlášení reaguje na istanbulský atentát a jedná podle práva na sebeobranu zaručeného Chartou OSN. V noci na neděli ministerstvo uvedlo, že „nadešel čas skládání účtů“.
Vrchní velitel kurdsko-arabské koalice Syrské demokratické síly (SDF), která působí na severu Sýrie, Mazlúm Abdí označil bombardování za „agresivní a barbarské“. „Turecké bombardování našich oblastí ohrožuje celý region,“ uvedl. Dodal, že „pokud vypukne válka, tak se dotkne všech“.
Kurdská strana PKK vede od roku 1984 ozbrojené povstání proti tureckému státu. Skupina je v Turecku, Evropě a Spojených státech považována za teroristickou organizaci.
Kurdské milice YPG působí v Sýrii. V minulosti dostaly vojenskou podporu USA a dalších západních zemí, protože bojovaly proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Ankara je však považuje za součást PKK, a tedy rovněž za teroristickou skupinu.