reklama

Tvůrci nejdražšího českého filmu u soudu. Hrozí jim deset let vězení za dotační podvod

Dotačního podvodu za asi 13 milionů korun se měli podle obžaloby dopustit tvůrci nedokončeného českého filmu Poslední z Aporveru. Režisér, scénárista a producent filmu Tomáš Krejčí, který za projektem stojí, spolu s dalšími dvěma muži podle státního zástupce fiktivně navyšovali náklady na výrobu fantasy snímku a způsobili škodu Státnímu fondu kinematografie. V pátek by na Městském soud pro Prahu 2 měl padnout rozsudek.

reklama

Co se týká filmu samotného, mělo jít o kombinaci kultovního Nekonečného příběhu s prvky filmů Karla Zemana s rozpočtem, který se vyšplhal na neuvěřitelných 240 milionů korun. O filmu se mluví od roku 2006. Měl to být – a vlastně i je – nejdražší český snímek všech dob.

Hotových je prý sedm či osm minut filmu

Po čtrnácti letech lze na internetu najít několik trailerů, teaserů nebo klip s úvodní písní z dílny kapely Zrní a české oscarové hudebnice Markéty Irglové. Vznikl také dokument nazvaný Nekonečný příběh Posledního z Aporveru mapující deset let tvorby filmu. Některé veřejné zdroje uvádějí, že k zhlédnutí je „hotových“ zhruba 7–⁠8 minut záběrů.

Tomáš Krejčí nicméně v prosinci loňského roku na Facebooku naopak tvrdil, že film je natočen celý: „Není pravda, že film nikdo nikdy neviděl. Proběhlo několik projekcí pro testovací publikum, pro investory a také na filmovém festivalu stereoskopických filmů v Moskvě. Film je celý natočený, sestříhaný, chybí pouze část trikové a zvukové postprodukce.“

Až deset let vězení

„Na film finančně přispěl Státní fond kinematografie, dotace byly ve výši 46 milionů korun,“ uvedla reportérka CNN Prima NEWS Daniela Révai. Tvůrci se měli dopustit dotačního podvodu, když s externí firmou uzavřeli smlouvu na převod záběrů do 3D, i když věděli, že daná firma nic nedodá.

„Tak se ale údajně nestalo a fond kinematografie má podezření, že peníze z fondu byly zpronevěřeny. Proto požaduje po tvůrcích 13 milionů korun. Všem obžalovaným hrozí až desetileté vězení,“ dodala Révai s tím, že by v pátek měl padnout rozsudek, nicméně jisté to není.

Magalomanské plány, luxusní honoráře

Řadu zajímavých informací ze zákulisí celého projektu přinesli v podcastu z roku 2019 redaktoři na webu Reflexu –⁠ Filmový tunel jménem Poslední z Aporveru: Nejdražší český film všech dob jde do dražby a tvůrci k soudu.

„Třeba říkal (Tomáš Krejčí; poznámka red.), že je rekordní na světě co do počtu vizuálních efektů. Prohlašoval, že to bude mít 1 545 trikových záběrů a některé z nich mají dokonce 700 vrstev… Tomáš říkal, že v Aporveru hraje 120 herců, my jsme na těch záběrech napočítali osm. Nebo říkal, že na něm pracuje 80 výtvarníků, pět filmových studií, zájem má 22 filmových distributorů po celém světě včetně Walt Disney Pictures,“ uvedla v podcastu mimo jiné Kateřina Kadlecová.

„Navíc neskončil jenom s tím Aporverem, nasliboval ještě asi čtyři další projekty. Myslím si, že Válku s mloky, Kruanova dobrodružství a dokonce chtěl udělat remake českého filmu Eva tropí hlouposti,“ doplnil ji Martin Bartkovský.

„Za rok 2011 si pánové Krejčí a kolega Jiří Košťál vyplatili honorář ve výši 4 721 000 korun, ačkoliv je dobrým zvykem a slušností, že producent inkasuje až po premiéře. A bohužel jim ani tahle částka nestačila. Takže Krejčí sám sobě v témže roce z pozice producenta vyplácí ještě režijní honorář ve výši 837 tisíc korun, no a Košťál si dává 450 tisíc jako vedoucí natáčení,“ zmínila Kadlecová.

Další hlavní zprávy

Slovensko

Fronty a pozdní otevření. Slovensko začalo s plošným testováním obyvatel

Fronty a pozdní otevření. Slovensko začalo s plošným testováním obyvatel

Dlouhé fronty a problémy provázely v sobotu ráno na Slovensku zahájení plošného testování obyvatel na koronavirus, které potrvá do nedělního večera. Už před oficiálním zahájením svého druhu v Evropě ojedinělé akce čekali zejména ve větších městech lidé v řadě, armádě se pak nepodařilo včas otevřít všechna testovací místa. Přípravy na otestování obyvatel provázely potíže se zajištěním potřebného počtu zdravotníků. Testování je dobrovolné, podle rozhodnutí vlády se ale na obyvatele s negativním testem od pondělí nebude vztahovat zákaz vycházení.

Prezidentské volby v USA 2020

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Kdo se stane vítězem amerických prezidentských voleb, se možná dozvíme už za několik dní. Zdá se ale, že výhra ani jednoho z kandidátů zemi klid nepřinese. Jakoby se agresivní rétorika politiků a jednostranné informovaní médií přenesly i mezi voliče. Napětí v hluboce rozdělené zemi stoupá. Rozhádané rodiny, zpřetrhaná přátelství, neochota naslouchat opačným názorům, velké nákupy zbraní „do foroty“ a strach z toho, co přijde po volbách – to vše napovídá, že USA po volbách možná čekají další občanské nepokoje, které by se v nejhorším případě mohly změnit i v krveprolití.

reklama
Následky covidu: V Česku vzrostla nezaměstnanost, Slovensku hlouběji klesl HDP
Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Několik hodin denně pečuje Dominik o kůži. Jak žije mladý muž s nemocí motýlích křídel?
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají
Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat
Další články
reklama
reklama