Oblíbená turistická destinace se pod palbou ochránců zvířat ocitla už před lety. Nyní však vyšetřovatelé odhalili další závažné týrání zvířat v Mason Elephant Park and Lodge, a to i přesto, že park získal významná ocenění v oblasti welfare slonů držených v zajetí.
V prosinci 2019 a únoru 2020 se zástupci organizace Lady Freethinker vydali do uznávaného sloního parku, aby zde zdokumentovali týrání slonů v zajetí. Kromě toho, že sloni byli přivázáni na krátkých řetězech a nemohli se pohybovat, neměli ani přístup k čisté vodě a byli pokryti vlastními výkaly a močí. K manipulaci se slony je zde používán tzv. bullhook či tyče se špičatým koncem. „Sloní hák je hrozivý nástroj, připomínající krbový pohrabáč s ostrým hrotem a hákem na konci,“ popisuje bullhook Catherine Doyle ze společnosti pro welfare zvířat PAWS. Kvůli tomu je kůže slonů pokryta jizvami a šrámy. Po slonech je násilně stříkána voda z tlakových pistolí a „ošetřovatelé“ jim za trest stlačují hlavu pod vodu. V jednom ze zdokumentovaných případů bylo sloní mládě sraženo vodou k zemi, když se snažilo dostat ke své matce.
Zdejší zvířata vykazují známky stereotypního chování – přešlapují, pochodují z místa na místo, kývají se, pohupují hlavou. To vše je známkou silného psychického stresu a jde zřejmě o výsledek nedostatku pohybu a společenských interakcí s ostatními slony. Sloni jsou zde navíc nuceni snášet přítomnost velkých skupin lidí, a to i v případě, kdy se snaží dostat pryč.
O pravdivosti závěrů vyšetřování svědčí i mnohé recenze na turistických platformách, kde návštěvníci parku vyjadřují svůj nesouhlas se zacházením se slony. „Viděl jsem, jak se jeden malý slon zamotal do řetězu a nikdo mu nepomohl. Musel se vymotat sám. Viděl jsem zaměstnance s dřevěnými pálkami, jak jedou na slonech a nutí je do vody atd. Je to stejně špatné jako cirkus,“ uvedl na stránce TripAdvisor jeden z nich Alex K v srpnu loňského roku. Mason Elephant Park je přitom prvním asijským sloním parkem s welfarovou certifikací. Dokonce je držitelem zlaté medaile od organizace dohlížející na dodržování standardů při chovu slonů v zajetí.
Není to však poprvé, co se Bali dostává do hledáčku ochránců zvířat. V roce 2018 zveřejnila organizace World Animal Protection zprávu, ve které kritizovala oblíbená indonéská letoviska Bali, Lombok a Gili Trawangan jako nejhorší destinace na celém světě, co se týče týrání zvířat držených v zajetí. Ani jedno z dvaceti šesti zařízení se slony, tygry, delfíny a cibetkami nesplnilo základní potřeby zajatých divokých zvířat. Stejná porušení vyšetřovatelé zjistili i u osmdesáti procent zařízení s primáty.
„Je smutné, že Bali, tak nádherná turistická destinace, nutí zvířata v zajetí snášet tak směšné a otřesné podmínky,“ uvedl ředitel WAP Steve McIvor. „V zábavních zařízeních jsme pozorovali více než patnáct set zvířat, ve výbězích i při představení,“ uvádí samotná zpráva. „Šlo i o šedesát dva slonů, čtyřicet osm primátů, devět tygrů, třináct delfínů, téměř tři sta mořských želv, osmdesát cibetek a mnoho dalších druhů.“ Mezi sledované aktivity se zvířaty patřily jízdy na slonech, focení s orangutany či plavání s delfíny. U delfínů zpráva uvádí zvláště znepokojivé zjištění – v jednom ze zařízení byly delfínům odstraňovány zuby, aby nemohli plavce pokousat. V jiném parku živořili čtyři delfíni v dvacetimetrovém bazénu s hloubkou pouhých tří metrů.
Stále větší povědomí turistů a návštěvníků těchto destinací však stojí i za tím, že některé cestovní kanceláře a turistické platformy přestávají toto týrání zvířat podporovat. Například již zmiňovaný TripAdvisor v roce 2016 přestal prodávat vstupenky na zvířecí atrakce, jako je jízda na slonech či plavání s delfíny. „Bali je idylický ráj a jeho hospodářství závisí na milionech turistů, kteří sem každý rok zavítají. Bohužel, dokud Bali nezapracuje na welfaru zvířat v těchto otřesných zařízeních, vyzýváme turisty, aby se mu vyhnuli,“ prohlašuje zpráva WAP. „Pokud se můžete svézt na divokém zvířeti, hladit ho nebo se s ním fotit, je to týrání. Nedělejte to – bez ohledu na to, kolik lajků tím můžete získat na sociálních médiích.“