reklama

Park na Bali oceněný za péči o slony drží zvířata ve vlastních výkalech a na řetězech

Oblíbená turistická destinace se pod palbou ochránců zvířat ocitla už před lety. Nyní však vyšetřovatelé odhalili další závažné týrání zvířat v Mason Elephant Park and Lodge, a to i přesto, že park získal významná ocenění v oblasti welfare slonů držených v zajetí.

reklama

V prosinci 2019 a únoru 2020 se zástupci organizace Lady Freethinker vydali do uznávaného sloního parku, aby zde zdokumentovali týrání slonů v zajetí. Kromě toho, že sloni byli přivázáni na krátkých řetězech a nemohli se pohybovat, neměli ani přístup k čisté vodě a byli pokryti vlastními výkaly a močí. K manipulaci se slony je zde používán tzv. bullhook či tyče se špičatým koncem. „Sloní hák je hrozivý nástroj, připomínající krbový pohrabáč s ostrým hrotem a hákem na konci,“ popisuje bullhook Catherine Doyle ze společnosti pro welfare zvířat PAWS. Kvůli tomu je kůže slonů pokryta jizvami a šrámy. Po slonech je násilně stříkána voda z tlakových pistolí a „ošetřovatelé“ jim za trest stlačují hlavu pod vodu. V jednom ze zdokumentovaných případů bylo sloní mládě sraženo vodou k zemi, když se snažilo dostat ke své matce.

Zdejší zvířata vykazují známky stereotypního chování – přešlapují, pochodují z místa na místo, kývají se, pohupují hlavou. To vše je známkou silného psychického stresu a jde zřejmě o výsledek nedostatku pohybu a společenských interakcí s ostatními slony. Sloni jsou zde navíc nuceni snášet přítomnost velkých skupin lidí, a to i v případě, kdy se snaží dostat pryč.

O pravdivosti závěrů vyšetřování svědčí i mnohé recenze na turistických platformách, kde návštěvníci parku vyjadřují svůj nesouhlas se zacházením se slony. „Viděl jsem, jak se jeden malý slon zamotal do řetězu a nikdo mu nepomohl. Musel se vymotat sám. Viděl jsem zaměstnance s dřevěnými pálkami, jak jedou na slonech a nutí je do vody atd. Je to stejně špatné jako cirkus,“ uvedl na stránce TripAdvisor jeden z nich Alex K v srpnu loňského roku. Mason Elephant Park je přitom prvním asijským sloním parkem s welfarovou certifikací. Dokonce je držitelem zlaté medaile od organizace dohlížející na dodržování standardů při chovu slonů v zajetí.

Není to však poprvé, co se Bali dostává do hledáčku ochránců zvířat. V roce 2018 zveřejnila organizace World Animal Protection zprávu, ve které kritizovala oblíbená indonéská letoviska Bali, Lombok a Gili Trawangan jako nejhorší destinace na celém světě, co se týče týrání zvířat držených v zajetí. Ani jedno z dvaceti šesti zařízení se slony, tygry, delfíny a cibetkami nesplnilo základní potřeby zajatých divokých zvířat. Stejná porušení vyšetřovatelé zjistili i u osmdesáti procent zařízení s primáty.

„Je smutné, že Bali, tak nádherná turistická destinace, nutí zvířata v zajetí snášet tak směšné a otřesné podmínky,“ uvedl ředitel WAP Steve McIvor. „V zábavních zařízeních jsme pozorovali více než patnáct set zvířat, ve výbězích i při představení,“ uvádí samotná zpráva. „Šlo i o šedesát dva slonů, čtyřicet osm primátů, devět tygrů, třináct delfínů, téměř tři sta mořských želv, osmdesát cibetek a mnoho dalších druhů.“ Mezi sledované aktivity se zvířaty patřily jízdy na slonech, focení s orangutany či plavání s delfíny. U delfínů zpráva uvádí zvláště znepokojivé zjištění – v jednom ze zařízení byly delfínům odstraňovány zuby, aby nemohli plavce pokousat. V jiném parku živořili čtyři delfíni v dvacetimetrovém bazénu s hloubkou pouhých tří metrů.

Stále větší povědomí turistů a návštěvníků těchto destinací však stojí i za tím, že některé cestovní kanceláře a turistické platformy přestávají toto týrání zvířat podporovat. Například již zmiňovaný TripAdvisor v roce 2016 přestal prodávat vstupenky na zvířecí atrakce, jako je jízda na slonech či plavání s delfíny. „Bali je idylický ráj a jeho hospodářství závisí na milionech turistů, kteří sem každý rok zavítají. Bohužel, dokud Bali nezapracuje na welfaru zvířat v těchto otřesných zařízeních, vyzýváme turisty, aby se mu vyhnuli,“ prohlašuje zpráva WAP. „Pokud se můžete svézt na divokém zvířeti, hladit ho nebo se s ním fotit, je to týrání. Nedělejte to –⁠ bez ohledu na to, kolik lajků tím můžete získat na sociálních médiích.“

Hlavní zprávy

Jak fungují vakcíny v době sílící pandemie? Čísla z nemocnic i ze světa mluví jasně
Koronavirus

Jak fungují vakcíny v době sílící pandemie? Čísla z nemocnic i ze světa mluví jasně

Pandemie nemoci COVID-19 je v České republice znovu na vzestupu. Data z nemocnic i ze světa však jasně ukazují, že se jedná především o epidemii neočkovaných, kteří tvoří drtivou většinu nových případů i hospitalizovaných. Na což ostatně upozornil i ministr zdravotnictví Vojtěch (za ANO). Britská studie navíc dokazuje, že pokud se očkovaný člověk nakazí, nešíří covid tolik jako neočkovaný jedinec.

Bělorusko má už 821 politických vězňů, k mučení patří i úmyslné nakažení covidem
Zahraničí

Bělorusko má už 821 politických vězňů, k mučení patří i úmyslné nakažení covidem

Autokrat Alexandr Lukašenko utahuje šrouby. V zemi denně přibývají političtí vězni, kteří musí snášet fyzický i psychický nátlak vyšetřovatelů. Režim třeba uvězněné nechává záměrně nakazit covidem. „Zatímco loni na podzim mělo Bělorusko asi 50 politických vězňů, aktuálně k 26. říjnu už jich je 821. A o stovkách dalších pravděpodobně nevíme,“ říká Sjarhej Smatryčenka z Ambasády nezávislé běloruské kultury v Brně.

Konec hotovosti a peníze jen na čas. Jak chtějí světové banky změnit finanční systém

Vlivné světové centrální banky, politici i ekonomičtí řečníci po celém světě čím dál častěji skloňují termín digitální měny centrálních bank, tzv. CBDC. Pod tímto pojmem se skrývá nový čistě digitální finanční systém, ve kterém chtějí měnu ovládat výhradně centrální banky a vlády. Proč se mohou CBDC stát nástrojem sledování a jak se liší od kryptoměn?

Ovčáček začal v komunistických novinách, nyní cituje žalmy. Pokaždé se směju, glosuje Kocáb

Postavu Jiřího Ovčáčka, tiskového mluvčího prezidenta Miloše Zemana, považují hudebníci František Ringo Čech a Michael Kocáb za vtipnou. Druhý jmenovaný ve vysílání pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS dodal, že se směje téměř pokaždé, když hradní mluvčí promluví. Kocáb mimo jiné poukázal na to, že Ovčáček dříve působil jako prokomunistický novinář, ale dnes se zaštiťuje biblí.

reklama

Domácí zpravodajství

Někteří senioři nemohli k urnám. Babiš vysvětluje neúspěch ve volbách i kauzou offshorů

Neúspěch hnutí ANO si jeho lídr Andrej Babiš vysvětluje tím, že mnozí jeho voliči nemohli jít k volbám, například senioři. V rozhovoru pro Rádio Z dále zmínil, že opozičním stranám nahrála kauza Pandora Papers nebo Černošice. Tamní městský úřad totiž Babiše pokutoval za přetrvávající střet zájmů. Dvě koalice vyhrály díky programu Antibabiš, dodal.

Hádka mezi koaličními partnery: Prosazuje podrazáctví, obvinil Pirát Peksa kolegu ze STAN

Vládní vyjednávání mezi koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a uskupením Pirátů se Starosty pokračují. Stále není jisté, zda Piráti ve vládě chtějí být a kolik budou mít případně ministerstev. Podle senátora z hnutí STAN Zdeňka Hraby by vyjednavači měli reflektovat výsledky voleb bez ohledu na předem uzavřenou smlouvu. Ve vysílání CNN Prima NEWS se vůči jeho názoru ohradil Pirát Mikuláš Peksa.

reklama