CNN Prima News učení

učení

Výpis příspěvků ke štítku „učení“

Děti touží po hře a učení, jen jim dospělí musejí dát prostor, říká manažerka LEGO

Postav změnu. To je heslo kampaně, kterou pořádá výrobce legendární stavebnice LEGO. Díky ní se učí děti porozumět tématům, jakými jsou ekologie, recyklace a udržitelnost. A nedrží se jen teorie. Žáci šestých tříd základních škol v Unhošti a na pražském Strossmayerově náměstí se zapojili do iniciativy Ukliďme Česko. A nově získané zkušenosti mohli vzápětí zužitkovat při stavění vlastních výtvorů, přičemž kromě fantazie zapojili také kritické myšlení.

TOP5: Jednoduché programovací projekty pro začátečníky

Každý začátek znamená vždy určitý vstup do neznáma a skýtá mnoho jednoduchých i složitějších výzev. Člověk se musí odhodlat opustit svou komfortní zónu a vložit energii do něčeho nového, aniž by tušil, zda se mu to nakonec povede. Platí to u diety, učení nového jazyka i rekvalifikace. Právě ty, kteří se rozhodnou ze dne na den změnit svůj obor a rozjet novou kariéru v IT, čeká cesta plná učení a programování. Na jejím konci ale noví programátoři získají bezkonkurenční plat i plno dalších benefitů.

Jak přimět děti, aby je bavilo čtení knížek? Začněte především u sebe, radí odborníci

Dětí s poruchou čtení (dyslexií) přibývá. Tyto děti čtou pomaleji, pletou si písmena a nedokážou se soustředit. Je velmi důležité s nimi správně pracovat a přistupovat k nim individuálně. Nejen poruchami čtení, ale i motivací k četbě obecně se zabývá charitativní projekt Čtení pomáhá. CNN Prima NEWS oslovila speciální pedagožku Marinu Šimanovou a zakladatele projektu Martina Romana, kteří vysvětlili, jak přesně pracovat s dětmi s dyslexií a proč je důležité, aby je čtení bavilo.

Děti jsou po pandemické výuce tři měsíce pozadu. Nejvíc v matematice, ukázala analýza

Distanční výuka v době uzávěry škol při epidemii COVID-19 neměla na učení žáků tak velký dopad, jak zpočátku naznačovala zjištění o nulové efektivitě. Tou strašili například v Nizozemsku. Žáci za dobu epidemie ztratili v průměru asi tři měsíce učení. V češtině se proti době před COVID-19 zhoršily výsledky dětí letos na jaře v 60 procentech škol a v matematice v 69 procentech.

Stovky mongolských dětí se perou s češtinou. Učitelé si s nimi kvůli covidu neví rady

Zhruba každý dvacátý obyvatel České Lípy se hlásí k mongolské národnosti. Tamní komunita je nejpočetnější v Česku, čítá téměř dva tisíce lidí. Do tamních škol a školek chodí čtyři stovky mongolských dětí. Učitelé si lámou hlavu, jak je vzdělávat za současné situace. Naprostá většina mongolských rodičů totiž neumí česky a jejich děti na tom nejsou o moc lépe.

Otevřete už ty školy. Zoufalý táta tří dětí prosí vládu, aby se žáci vrátili do lavic

„Jsem táta tří dětí,“ začíná svoje vyprávění Jan Kříž. Z vlastní zkušenosti ví, jak náročná je distanční výuka – pro rodiče, a hlavně pro děti. Chybí jim kamarádi, kolektiv i pevný režim. A co je hlavní – školy jsou zavřené už příliš dlouho. Vloni na podzim se proto s dalšími rodiči rozhodl založit iniciativu Děti zpátky do škol. Apeluje na vládu, aby co nejdřív umožnila návrat žáků do lavic.