Šíření paniky, žebrota ředitelů a arogance: Schválení školské novely provázely ostré hádky

Školská reforma prošla Sněmovnou

Dusno v Poslanecké sněmovně doprovázelo rozpravu o novele školského zákona, která byla nakonec schválena. „Řešíte jen převod financování nepedagogických pracovníků ze státu na kraje a obce,“ vyčetla poslankyně Renáta Zajíčková (ODS) opozici s tím, že se tak šíří jen panika a nejistota. Za tato slova se do ní pustila poslankyně Jana Berkovcová (ANO). „Závidím vám arogantní sebejistotu, že vše bude fungovat,“ pronesla. Vyčetla také ministru školství Mikuláši Bekovi (STAN), že ředitelé škol budou muset žebrat u zřizovatelů, proti čemuž se šéf resortu ohradil.

Zákonodárkyně Věra Adámková (ANO) osočila vládu, že u novely školského zákona nereflektuje otázky veřejnosti. „Jak je možné, že nepedagogičtí pracovníci řádně pracují, ale nedosahují na průměrnou mzdu?“ ptala se.

ČTĚTE TAKÉ: Čína zaútočila na komunikační síť české diplomacie, sdělila vláda. Lipavský si předvolal velvyslance

Návrhy zkritizovala také v souvislosti se změnami, které by se týkaly školních jídelen a stravování. Slovo si poté převzala Zajíčková. „Hodiny a dny tu trávíme jediným bodem ohledně převodu financování nepedagogických pracovníků. Novela obsahuje desítky pozitivních změn,“ oponovala. Dodala, že opoziční poslanci „šíří paniku a nejistotu“.

„Mluvíte o tom, jak to nebude fungovat. Bude to fungovat. Za dva roky si ani nikdo nevzpomene, že došlo na oddělení nepedagogických a pedagogických pracovníků. Soustřeďme se na změny a neřešme marginálie,“ uvedla.

Ostrá výměna názorů

Tato slova však rozlítila Adámkovou. „Nebudete mi říkat, na co mám, nebo nemám reagovat,“ hřímala. Vzápětí ji však přerušila místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN), že takto může oslovovat pouze prostřednictvím předsedajícího. Adámková následně zdůraznila, že nejde o její výtky, ale o argumenty pracovníků ve školství.

Za sněmovním pultíkem reagovala na Zajíčkovou i Berkovcová. „Paní poslankyni závidím tu arogantní sebejistotu, že vše bude v praxi fungovat. Takže starostové a zřizovatelé na krajích se obávají zbytečně a jsou hloupí?“ kontrovala s tím, že poslanci kritizující změny nejsou žádnou anomálií.

Řešíme největší problém školství, tvrdí Bek

Poslankyně ANO rovněž uvedla, že změna financování není dobrým krokem. „Sáhneme tím do kompetencí ředitelů škol. Ti si sami rozhodovali, jaké nové učebnice pořídí či na jaká školení pošlou své zaměstnance. Teď budou muset žebrat u zřizovatele a vše vysvětlovat,“ namítla.

Avizovaných úprav se však zastal poslanec Jan Berki (STAN). „Nejsem si jistý tou formulací o žebrotě, působí to jako podsouvání do celkového konceptu. Je přirozené, že ředitelé se baví se zřizovateli o potřebách a financování,“ poznamenal ve Sněmovně.

Oddělení nepedagogických pracovníků od pedagogických považuje ministr Bek za zásadní koncepční změnu. „Řeší to největší problém tuzemského školství, což je fragmentace,“ zdůraznil. Do českého školství tak chce přinést model financování, který funguje v sousedních zemích.

„Jde o dělbu zodpovědnosti. Zřizovatelé budou muset mnohem pečlivěji zvažovat, jaká panuje struktura jejich škol. Největší brzdou ve zlepšování kvality školství je skutečnost, že máme síť mnoha velmi malých vzdělávacích zařízení,“ podotkl. Berkovcová ale kontrovala, že ministerstvo sice objíždělo školy a naslouchalo ředitelům, ale ze svých záměrů neustoupilo ani o píď.

Schillerová kritizovala pevné hlasování

Po schválení školské novely vystoupila předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. „Po patnácté jste dali pevné hlasování. Vaše postupy se zapíší do historie novodobého parlamentarismu,“ opřela se do vládní koalice.

Poslanci ANO a SPD neuspěli ve své snaze zopakovat druhé kolo při projednávání novely. V něm by mohli navrhnout další úpravy. Kraje a obce jakožto zřizovatelé by podle schválených úprav měly dostat více prostředků z daňových výnosů.

„Ta rána, co teď zazněla, byl kámen, který mi spadl ze srdce,“ okomentoval schválení novely předseda sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Matěj Ondřej Havel (TOP 09).

„Vím, že na dobré věci se vyplatí počkat, ale tady bych si to klidně i odpustil. Nakonec jen díky napevno stanovenému času hlasování jsme v posledním možném termínu schválili novelu školského zákona,“ napsal v příspěvku na sociálních sítích.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Stanjura vypadá, že je připraven prohrát volby, říká Jelínek. Poukázal na „platový guláš“ vlády

Tagy: