Po Česku: Uherskohradišťsko nabízí sladkovodní tunel, Archeoskanzen nebo poutní místo

Prázdniny na Uherskohradišťsku

Jeden z největších sladkovodních tunelů v Evropě, Archeoskanzen, kde se lze naučit psát hlaholicí, nebo bazilika se zajímavým podzemím. Nejen to láká turisty na Uherskohradišťsko na jižní Moravě.

V obci Modrá lze navštívit expozici Živá voda, kde turisté uvidí a mohou se projít jedním z největších sladkovodních tunelů v Evropě. Na délku měří osm metrů a je tři a půl metru pod zemí.

„Obsádka, tedy množství ryb, v našem jezeře simuluje přirozenou obsádku řeky Moravy plus druhy historické, takže zde máme i zástupce čeledi jeseterovitých,“ vysvětluje správce areálu Živá voda Jiří Kroča. Největší rybou, kterou návštěvníci mohou vidět, je vyza velká. Měří přes dva metry, váží téměř 90 kilogramů a dožívá se až sta let.

Také v Živé vodě mohli odstartovat sezonu kvůli pandemii koronaviru se zpožděním, takže vstupují rovnou do její druhé poloviny. „Ztrátu, kterou jsme utrpěli, už asi nedoženeme,“ tvrdí Kroča. Nejnovější atrakcí v areálu je stezka praturů – prapředků dnešního skotu. Návštěvníky prý velmi láká a je jednou z nejnavštěvovanějších.

Zastávka v Archeoskanzenu s výukou hlaholice

Hned vedle Živé vody se nachází Archeoskanzen Modrá. Jde o autentické místo, kde byla v devátém století velkomoravská vesnice. „Můžete navštívit domečky, ochutnat chléb nebo placky,“ láká starosta obce Modrá Miroslav Kovařík.

Pro letošní sezonu připravili v Archeoskanzenu netradiční novinku, díky které se děti nebo turisté naučit psát hlaholicí – nejstarším slovanským písmem, jež „přinesli“ na Velkou Moravu Cyril a Metoděj. Vyučujícím bývá místní mnich.

Velehradská bazilika ze 13. století

Kilometr vzdálený Velehrad patří mezi nejznámější poutní místa v České republice. Kromě galerie světců a barokních soch se turisté mohou vydat též do vyhlášené baziliky ze 13. století.

„Bazilika je takovým středobodem, srdcem tohoto místa, zasvěcená Panně Marii a svatým Cyrilu a Metodějovi. Mimo to zde máme velmi zajímavé podzemí,“ říká místní koordinátor Petr Slinták. Právě v podzemí pod bazilikou je vystavena zlatá růže, kterou Velehradu věnoval papež Jan Pavel II.

V bazilice je mimořádně do konce prázdnin vystavená keramická mozaika Cyrila a Metoděje, kterou vytvořili sochařští manželé Paříkovi ojedinělou technikou, která zaručuje dílu prakticky neomezenou životnost.

Tagy: