reklama

Po Česku: Uherskohradišťsko nabízí sladkovodní tunel, Archeoskanzen nebo poutní místo

Jeden z největších sladkovodních tunelů v Evropě, Archeoskanzen, kde se lze naučit psát hlaholicí, nebo bazilika se zajímavým podzemím. Nejen to láká turisty na Uherskohradišťsko na jižní Moravě.

reklama

V obci Modrá lze navštívit expozici Živá voda, kde turisté uvidí a mohou se projít jedním z největších sladkovodních tunelů v Evropě. Na délku měří osm metrů a je tři a půl metru pod zemí.

„Obsádka, tedy množství ryb, v našem jezeře simuluje přirozenou obsádku řeky Moravy plus druhy historické, takže zde máme i zástupce čeledi jeseterovitých,“ vysvětluje správce areálu Živá voda Jiří Kroča. Největší rybou, kterou návštěvníci mohou vidět, je vyza velká. Měří přes dva metry, váží téměř 90 kilogramů a dožívá se až sta let.

Také v Živé vodě mohli odstartovat sezonu kvůli pandemii koronaviru se zpožděním, takže vstupují rovnou do její druhé poloviny. „Ztrátu, kterou jsme utrpěli, už asi nedoženeme,“ tvrdí Kroča. Nejnovější atrakcí v areálu je stezka praturů – prapředků dnešního skotu. Návštěvníky prý velmi láká a je jednou z nejnavštěvovanějších.

Zastávka v Archeoskanzenu s výukou hlaholice

Hned vedle Živé vody se nachází Archeoskanzen Modrá. Jde o autentické místo, kde byla v devátém století velkomoravská vesnice. „Můžete navštívit domečky, ochutnat chléb nebo placky,“ láká starosta obce Modrá Miroslav Kovařík.

Pro letošní sezonu připravili v Archeoskanzenu netradiční novinku, díky které se děti nebo turisté naučit psát hlaholicí – nejstarším slovanským písmem, jež „přinesli“ na Velkou Moravu Cyril a Metoděj. Vyučujícím bývá místní mnich.

Velehradská bazilika ze 13. století

Kilometr vzdálený Velehrad patří mezi nejznámější poutní místa v České republice. Kromě galerie světců a barokních soch se turisté mohou vydat též do vyhlášené baziliky ze 13. století.

„Bazilika je takovým středobodem, srdcem tohoto místa, zasvěcená Panně Marii a svatým Cyrilu a Metodějovi. Mimo to zde máme velmi zajímavé podzemí,“ říká místní koordinátor Petr Slinták. Právě v podzemí pod bazilikou je vystavena zlatá růže, kterou Velehradu věnoval papež Jan Pavel II.

V bazilice je mimořádně do konce prázdnin vystavená keramická mozaika Cyrila a Metoděje, kterou vytvořili sochařští manželé Paříkovi ojedinělou technikou, která zaručuje dílu prakticky neomezenou životnost.

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Jen do práce, na nákup a do přírody. Vláda omezuje pohyb na veřejnosti

Jen do práce, na nákup a do přírody. Vláda omezuje pohyb na veřejnosti

Od čtvrtka budou moct Češi pouze na nákup, do práce a domu. Vláda rozhodla o omezení pohybu i o uzavření maloobchodů a služeb. To vše platí od čtvrtečního rána od 6:00 až do 3. listopadu. Výjimku mají prodejny základního sortimentu. Velkoobchod bude bez omezení. Opatření proti koronaviru z posledních týdnů totiž zatím nefungují, a vláda tak musela přistoupit k dalším, řekl na mimořádné tiskové konferenci ve středu premiér Andrej Babiš. Zároveň se omluvil za to, že lidem tím znepříjemnil život.

Fotbal

Po Berbrovi i jeho partnerka. Damková dobrovolně končí ve výkonném výboru asociace

Po Berbrovi i jeho partnerka. Damková dobrovolně končí ve výkonném výboru asociace

To, co se dalo očekávat, se nyní stalo. Funkci ve výkonném výboru Fotbalové asociace České republiky položila v souvislosti s kauzou týkající se ovlivňování výsledků zápasů Dagmar Damková. Jejím partnerem je totiž Roman Berbr, který v korupční aféře platí za stěžejní obviněnou osobu. Sám v pondělí rezignoval na všechny své pozice v tuzemském fotbale.

reklama
Slovensko bude testovat cestující na hranicích. Začne v listopadu
Jak mohou vypadat vyznamenání během pandemie? Prymula jde znovu za Zemanem
Šéf krizového štábu Hamáček má pozitivní test na koronavirus
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít
Poslanci chtějí rozšířit okruh osob, které mají mít nárok na příspěvek 500 Kč
Do Letňan navážejí postele pro polní nemocnici, pronájem místa má stát desítky milionů
Chceme dítě, nejsme přece blázni, slýchává psychoterapeutka kvůli umělému oplodnění
Deset let od exemplárních trestů pro žháře: Popálená Natálka má pořád v očích hrůzu
Další články
reklama
reklama