reklama

Po Česku: Uherskohradišťsko nabízí sladkovodní tunel, Archeoskanzen nebo poutní místo

Jeden z největších sladkovodních tunelů v Evropě, Archeoskanzen, kde se lze naučit psát hlaholicí, nebo bazilika se zajímavým podzemím. Nejen to láká turisty na Uherskohradišťsko na jižní Moravě.

reklama

V obci Modrá lze navštívit expozici Živá voda, kde turisté uvidí a mohou se projít jedním z největších sladkovodních tunelů v Evropě. Na délku měří osm metrů a je tři a půl metru pod zemí.

„Obsádka, tedy množství ryb, v našem jezeře simuluje přirozenou obsádku řeky Moravy plus druhy historické, takže zde máme i zástupce čeledi jeseterovitých,“ vysvětluje správce areálu Živá voda Jiří Kroča. Největší rybou, kterou návštěvníci mohou vidět, je vyza velká. Měří přes dva metry, váží téměř 90 kilogramů a dožívá se až sta let.

Také v Živé vodě mohli odstartovat sezonu kvůli pandemii koronaviru se zpožděním, takže vstupují rovnou do její druhé poloviny. „Ztrátu, kterou jsme utrpěli, už asi nedoženeme,“ tvrdí Kroča. Nejnovější atrakcí v areálu je stezka praturů – prapředků dnešního skotu. Návštěvníky prý velmi láká a je jednou z nejnavštěvovanějších.

Zastávka v Archeoskanzenu s výukou hlaholice

Hned vedle Živé vody se nachází Archeoskanzen Modrá. Jde o autentické místo, kde byla v devátém století velkomoravská vesnice. „Můžete navštívit domečky, ochutnat chléb nebo placky,“ láká starosta obce Modrá Miroslav Kovařík.

Pro letošní sezonu připravili v Archeoskanzenu netradiční novinku, díky které se děti nebo turisté naučit psát hlaholicí – nejstarším slovanským písmem, jež „přinesli“ na Velkou Moravu Cyril a Metoděj. Vyučujícím bývá místní mnich.

Velehradská bazilika ze 13. století

Kilometr vzdálený Velehrad patří mezi nejznámější poutní místa v České republice. Kromě galerie světců a barokních soch se turisté mohou vydat též do vyhlášené baziliky ze 13. století.

„Bazilika je takovým středobodem, srdcem tohoto místa, zasvěcená Panně Marii a svatým Cyrilu a Metodějovi. Mimo to zde máme velmi zajímavé podzemí,“ říká místní koordinátor Petr Slinták. Právě v podzemí pod bazilikou je vystavena zlatá růže, kterou Velehradu věnoval papež Jan Pavel II.

V bazilice je mimořádně do konce prázdnin vystavená keramická mozaika Cyrila a Metoděje, kterou vytvořili sochařští manželé Paříkovi ojedinělou technikou, která zaručuje dílu prakticky neomezenou životnost.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Právo mě odvolat má jen prezident, reagoval Mynář na výzvy k rezignaci

Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman je v nemocnici už více než týden. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí uvedl, že podle zprávy, kterou dostal od Ústřední vojenské nemocnice, není Zeman schopen vykonávat svou funkci. Ještě předtím na tiskové konferenci vystoupil také hradní kancléř Vratislav Mynář, který Vystrčila obvinil, že se chce jen zviditelnit a předvádí pokrytectví. Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý vyzval Mynáře k rezignaci, ten reagoval, že odvolat ho může jen prezident.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

Okamura: Aktivovat článek 66? Z 12 řádků to nepůjde. Zeman dostal nejvíce hlasů v historii

Chceme více informací, řekl předseda SPD Tomio Okamura před schůzkou, na které šéfové sněmovních stran jednali s vedením Senátu o postupu při předání prezidentských pravomocí. Okamura zdůraznil, že k aktivaci ústavního článku 66 není zatím důvod. Lídři koalic Spolu a Pirátů se STAN se ale shodli na tom, že by měli zbavit Miloše Zemana prezidentských pravomocí.

Afrikou se šíří nová droga. Narkomani užívají drcený automobilový katalyzátor

Drogová závislost je fenomén, který zásadně ovlivnil dějiny 20. století a ovlivňuje i současnost. Jak je ale dobře známo, k pořádnému „materiálu“ se lze dostat jen prostřednictvím pořádného množství peněz. V Africe proto tamní narkomani vynalezli způsob, jak se „sjet“ do bezvědomí prakticky zadarmo. Stačí jim k tomu rozdrcená keramická výplň autokatalyzátoru.

Babiš: Válek lže, opozice podklady a data k pandemii má. Pořád hrají politiku

S koncem současné vlády Andrej Babiš (ANO) nabídl svému kritikovi Vlastimilu Válkovi (TOP 09) post ministra zdravotnictví místo Adama Vojtěcha (za ANO). „Opozice měla plno řečí, co všechno budou dělat, tak mohl Válek nastoupit. Bral to jako vtip a evidentně o to nestojí,“ řekl pobouřeně Babiš v rozhovoru redakci CNN Prima NEWS. Následně Válka osočil ze lži. Podle premiéra neříká poslanec pravdu, že opozice nedostává data a podklady k pandemii.

Vyhrát nemůžete, sami se odsuzujete. Ovčáček opět zahltil Twitter, jinak nekomunikuje

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se opět rozjel na svém twitterovém účtu. Svými příspěvky, ve kterých mimo jiné zmiňuje staré výroky prezidenta Miloše Zemana, reaguje na pondělní dopis Senátu od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že hlava státu není aktuálně schopna vykonávat svůj úřad. Ovčáček ale kromě vlastní aktivity na sociálních sítích s médii takřka nekomunikuje, o čemž se přesvědčil i reportér CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Vláda není připravena na sílící epidemii, tvrdí Spolu. Jaká opatření preferuje koalice?

Vláda podle expertního týmu koalice Spolu nemá připravená opatření proti sílící epidemii koronaviru a neposkytla opozici potřebná data. V prohlášení, které AntiCovid tým v úterý poskytl novinářům, experti uvádí, že bez znalostí dat nemohou aktivně podpořit stanoviska připravovaná ministerstvem zdravotnictví. K jejich zapojení do rozhodování vyzval minulý týden premiér končící vlády Andrej Babiš (ANO).

reklama