Ukrajina je pro Putina jen prvním krokem, chce Západ srazit na kolena, říká expert

Invaze na Ukrajinu měla být pro ruského prezidenta Vladimira Putina jen prvním krokem jeho ideologické války. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl ukrajinista David Svoboda. Podle jeho mínění chce Putin primárně zajistit pro Rusko prestiž a srazit Západ na kolena. Bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý připomněl, že na začátku války si většina expertů myslela, že se Ukrajinci vydrží bránit maximálně pár týdnů. Podle diplomata Petra Druláka ruské vojsko Ukrajince podcenilo.

Válka na Ukrajině trvá již přesně 100 dní. Rusům se v nich podle Svobody nepodařilo dosáhnout žádného velkého úspěchu. Řadu zamýšlených cílů museli kvůli špatně se vyvíjejícím bojům opustit. „Oni se skutečně vzdali toho megalomanského plánu, který rozpoutali v samotném počátku. To znamená, že Kyjev nebyl uchvácen a stáhli se ze severu země,“ zmínil ukrajinista.

Kvůli neúspěchům tak Rusové museli měnit taktické cíle a ty strategické se jim pak vůbec nedařilo plnit. „Ukrajina nebyla ‚denacifikována‘, rozumějte zrušena, anulována jako stát. Ukrajinci nebyli ‚demilitarizováni‘, rozumějte vyhlazeni,“ pokračoval Svoboda.

Na druhou stranu zmínil, že Rusové během války už zavraždili mnoho Ukrajinců, a to i z řad civilistů. „Oni jsou v dílčích lokalitách postupně vyhlazováni. Tam nastala politika teroru zcela stalinistických měřítek,“ řekl ukrajinista. Za připomenutí stojí zmínit vraždění a mučení bezbranných obyvatel Buči či Irpině, případně obléhání Mariupolu.

Kromě toho Svoboda dodal, že Ukrajina pro Putina původně ani tak nehrála velkou roli. „Já bych vůbec nepodceňoval moment určité iracionality, která určuje kroky Vladimira Putina, protože důvod této války je ideologický a nemá Ukrajinou ani končit. Pro něj je to jen první krok k tomu, aby se Rusko domohlo prestiže a srazilo na kolena ‚říši zla‘, jíž je pro něj Západ, kterému přisuzuje démonické vlivy,“ prohlásil ukrajinista s dovětkem, že aktuálně sledujeme naprosto bezprecedentní konflikt.

Drulák: Rusko nelze porazit sankcemi

Generál ve výslužbě a bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý zmínil, že by dosavadní vývoj války na jejím začátku moc odborníků netipovalo. „Většina expertů v úvodní fázi předpokládala, že válka bude relativně rychlá a že se Rusům podaří ovládnout hlavní směr, tedy Kyjev,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS. Doplnil, že délka války se původně očekávala jen v rovině týdnů.

Bývalý velvyslanec ve Francii Petr Drulák pak dodal, že Rusové celkově Ukrajince podcenili. „Většina expertů soudila, že ve střetu Ruska s Ukrajinou bude mít Rusko jednoznačně navrch,“ řekl Drulák. Na druhou stranu však doplnil, že aktuálně Rusko změnilo taktiku a na Donbasu postupuje.

Drulák zároveň řekl, že jednání o příměří mezi oběma státy aktuálně není na stole. „Ani Rusové, ani Ukrajinci nejsou připraveni jednat, protože obě strany věří, že můžou na bojišti dosáhnout na různé výhody,“ pokračoval diplomat.

Hovořil také o sankcích, které na Rusko od začátku války uvalují západní mocnosti. „Rusko nelze porazit sankcemi. Rusko jimi lze samozřejmě oslabit, ale v dlouhodobém horizontu několika let,“ dodal Drulák s tím, že tedy nejde o otázku týdnů či měsíců.

Tagy:
válka Vladimir Putin Ukrajina CNN Prima NEWS Petr Drulák Rusko Jiří Šedivý David Svoboda 360° Armáda České republiky ruská invaze na Ukrajinu