Ukrajinci jsou velcí bojovníci, řekla Černochová. Prozradila detaily transportu zbraní

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na tiskové konferenci přiblížila podrobnosti transportu zbraní a munice na Ukrajinu, o kterém vláda informovala už v sobotu ráno. Podle ní se česká pomoc dostane do východoevropské země v řádu hodin. Součástí transportu bude i dříve schválená dělostřelecká munice.

Česko daruje Ukrajině zbraně a odpovídající munici v hodnotě 188 milionů korun. Konkrétně jde o 30 tisíc pistolí, 7 000 útočných pušek, 3 000 kulometů, několik desítek odstřelovacích pušek a asi milion nábojů.

„Cílem je dostat vše na Ukrajinu v nejkratším čase, přepravu zajistí ministerstvo obrany. Ukrajina si ten dar převezme na dohodnutém místě, to už je potvrzené,“ sdělila na tiskové konference ministryně obrany.

Na tom, co Česko na Ukrajinu pošle, se tuzemské úřady dohodly s ukrajinským velvyslancem v Praze. Černochová doufá, že se pomoc dostane do dějiště války „v řádu hodin“.

Ministryně obrany se na tiskové konferenci vyjádřila také k dříve schválenému transportu dělostřelecké munice, který ale dosud na Ukrajinu nedorazil. „V této věci nebyla chyba na straně restortu, bylo domluveno, že se Ukrajině předá munice na našem území. Bylo to domluvené 26. ledna, kdy ta situace byla jiná, to byl ještě otevřený letecký koridor. Je mi líto, že to Ukrajina nestihla,“ komentovala Černochová.

Podle ní proto Česko připojí dělostřeleckou munici k novému transportu schválených zbraní, který už celý zaštiťují české úřady. Kde přesně arzenál pomůže, to si už rozhodnou sami Ukrajinci.

Šéfka obranného resortu na tiskové konferenci zopakovala, že Česko ve válce stojí na straně Kyjeva. „Chtěla bych znovu vyjádřit podporu ukrajinskému lidu a Ukrajině, oni bojují nesmírně statečně. Mám zprávy od zpravodajských služeb, způsobují ztráty, jsou to velcí bojovníci. Stojíme na nimi. Česko i podle vyjádření ukrajinského velvyslance poskytuje maximální podporu. Nenecháme v tom Ukrajinu samotnou,“ uvedla Černochová.

Podle ní už tuzemské úřady připravují krizový plán pro přijetí ukrajinských uprchlíků.

Překotné dění na Ukrajině sledujeme v podrobné on-line reportáži.

Tagy:

Hlavní zprávy

Českem se prohnalo ničivé derecho. Meteorologové popsali neobvyklý jev
Počasí

Českem se prohnalo ničivé derecho. Meteorologové popsali neobvyklý jev

Silná bouřka, která se v pátek večer prohnala republikou, byla podle předběžného vyhodnocení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přinejmenším slabé derecho. Tímto výrazem označují meteorologové větrnou bouři způsobující škody a rychle postupující v pásu o délce alespoň 400 kilometrů. Nejsilnější poryv zaznamenala stanice Plzeň-Mikulka, kde foukalo rychlostí zhruba 125 kilometrů v hodině.

ON-LINE: Rusové bombardovali obec Desna. Útok si vyžádal 87 mrtvých, oznámil Zelenskyj
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Rusové bombardovali obec Desna. Útok si vyžádal 87 mrtvých, oznámil Zelenskyj

Válka podle Ukrajiny přešla do dlouhodobé fáze. Podle Ukrajinců ruská armáda soustředí své síly u Severodoněcku. Prezident Zelenskyj podepsal zákon umožňující zabavovat majetky přívrženců invaze. Ten také oznámil, že nálet na ukrajinskou ves Desna z minulého týdne si vyžádal 87 životů. Ruský voják souzený za zastřelení civilisty dostal u soudu v Kyjevě doživotí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
14:01

YouTube odstranil kvůli válce na Ukrajině tisíce kanálů

13:42

Ruský poradce při OSN kvůli válce na Ukrajině rezignoval na svůj

13:29

Obránci Azovstalu podle šéfa separatistické republiky stanou před soudem

13:14

Nálet na ukrajinskou ves Desna z minulého týdne si vyžádal 87 životů, oznámil Zelenskyj

Ovečkina je teď v Moskvě všude plno. Chystá se Putinův stoupenec na vstup do politiky?

Patří mezi nejlepší hokejisty světa, od začátku války na Ukrajině se ale kvůli své náklonnosti k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi stal terčem kritiky. Alexandr Ovečkin se po sezoně vrátil domů z amerického Washingtonu, kde nastupuje za místní klub NHL Capitals. Od té doby navštěvuje sportovní utkání, podporuje své favority a neustále se fotí s fanoušky. Spekuluje se, že může jít o začátek jeho politické kariéry.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

V Olomouci přepadl hernu a obsluhu střelil do hlavy. Skončil ve vazbě, žena bojuje o život

Soud poslal do vazby dvaasedmdesátiletého recidivistu, který v pátek večer přepadl hernu v Olomouci a její pracovnici střelil pistolí do hlavy. Sedmapadesátiletá žena leží v nemocnici a její stav je kritický. Pachatele, který 48 let svého života strávil za mřížemi, zadrželi kriminalisté tři hodiny po přepadení herny na nedalekém vlakovém nádraží. Senior byl obviněn z vraždy ve stadiu pokusu. U soudu mu hrozí 15 až 20 let vězení či výjimečný trest. Novinářům to řekl vedoucí odboru obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování krajského ředitelství Jan Lisický.

Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu

Aktualizováno

Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření podpory Tchaj-wanu z posledních desetiletí. Peking podle očekávání Bidenova slova ostře kritizoval a zdůraznil, že americký prezident nemá „podceňovat jeho odhodlání“.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.