Ukrajinci oslavují smrt ruského „Popravčího“. Žoldáka Vagnerovy skupiny zabil sniper

Ruská ofenziva na Ukrajině zaznamenala další významnou ztrátu. V boji padl jeden z velitelů žoldnéřské Vagnerovy skupiny Vladimir Andonov, který byl známý zejména tím, že osobně popravoval zajatce. I proto se mu mezi Ukrajinci přezdívalo „Popravčí“. Jeho smrt přiznávají přímo ruská média. Podle všeho se stal terčem ukrajinského odstřelovače.

Andonova, který byl podle ruských médií specialista na sabotáže a průzkumné operace Vagnerovy skupiny, si našel ukrajinský odstřelovač poblíž Charkova, a to během noční mise, jež proběhla již 5. června.

Ruským médiím smrt žoldáka potvrdil Žambal-Žamso Žanajev, jenž předsedá oblasti, ze které Andonov pocházel. Ten pro deník Moskovskij Komsomolec řekl, že tělo mrtvého vojáka nyní putuje z fronty zpět domů, aby ho jeho rodina mohla pohřbít. Podle všeho za sebou zanechal ženu a dvě dcery.

Zabitý žoldák byl mezi Rusy znám jako „dobrovolník z Burjatska“, což samozřejmě příliš velkou hrůzu nevzbuzovalo. Ukrajinci mu ovšem říkali „Popravčí“. Důvodem je jeho záliba v popravování zajatců, a to i v jiných konfliktech než v tom současném na Ukrajině.

Andonov měl vojenské zkušenosti již z roku 2014 a následujícího období, kdy na Donbasu proti vládě v Kyjevě povstaly separatisté z dnes samozvaných republik Doněck a Luhansk. V této době měl být mimo jiné součástí jednotky, která obsadila ukrajinské město Logvinovo. V něm byly posléze nalezeny mrtvoly popravených ukrajinských vojáků. Sám Andonov se tehdy pro ruská média holedbal, že misí jeho jednotky bylo „zničit všechny síly nepřítele“ a dodal, že „nebyli žádní přeživší“. Následovaly mise v Libyi a také v Sýrii.

V ruské armádě měl podle dostupných informací sloužit mezi lety 1997 až 2005. Poté zkusil studium na vysoké škole, ale nedokončil jej. V roce 2014 se vrátil k vojenské kariéře právě kvůli povstání separatistů na Donbase.

Žoldáci s dlouhým seznamem válečných zločinů

Vagnerova skupina, jejíž byl Andonov členem, je žoldnéřská jednotka, která je ve světě proslulá zejména svými zvěrstvy na území, kde působí. Existuje řada důkazů, že žoldáci mučili a popravovali své zajatce, stejně tak trýznili obyvatele v místech, kde byli nasazeni. Působili například v Sýrii, Libyi, v afrických zemích nebo právě na Ukrajině.

Investigativní novináři po celém světě už v minulosti mnohokrát dokázali, že Vagnerova skupina je napojená na oligarchy kolem ruského prezidenta Vladimira Putina. Zejména jde o miliardáře Jevgenije Prigožina, kterého chce dopadnout i FBI.

Tagy: