Drsný vzkaz ukrajinských partyzánů před branami Chersonu. Už jdeme, hrozí Rusům masakrem

Ukrajinci dělají vše pro to, aby na jihu země osvobodili okupovaný Cherson. Svou roli v tomto hrají i místní partyzáni, kteří se snaží ruskou armádu co nejvíce znejistit a vyděsit. Nově před branami města vyvěsili zakrvácenou uniformu ruského vojáka s typickými symboly bílých písmen „Z“ a „V“. K tomu přidali jasný vzkaz.

„Jen počkejte. Už jdeme,“ vzkázali podle televize Nexta ukrajinští partyzáni, kteří se v Chersonu dlouhé týdny snaží sabotovat cíle ruské armády i tamní nastrčené vlády. Zakrvácená uniforma ruského vojáka před branami města má rovněž demonstrovat ukrajinský postup na jižní frontě.

Chersonský odboj také natočil nové video, na němž jeden z vojáků vyhrožuje okupantům masakrem. Klip se objevil na sociální síti Telegram i na Twitteru.

„Chersonští partyzáni pokračují v úspěšném předávání informací ozbrojeným silám Ukrajiny, což vede k ničení ruských pozic,“ uvedl partyzán, přičemž předal další potenciální cíle ukrajinské armádě. Ty mají zahrnovat mimo jiné současnou polohu ruských sil.

„Tato místa vypálíme buď my, nebo ukrajinská armáda,“ dodal voják. Pravdou je, že zpráv o ukrajinských útocích na ruské síly i vojenský materiál v Chersonu v posledních dnech přibývá.

Bitva o Cherson začala hned v první den ruské invaze a po šesti dnech skončila ruským vítězstvím. Cherson tak byl dlouhou dobu jediným větším ukrajinským městem, nad nímž měli okupanti kompletní kontrolu. Ukrajinci však v poslední době hlásí na jižní frontě úspěchy.

Mezitím Kreml v Chersonu usiluje o co nejrychlejší prosazení proruského režimu. Kromě tvrdého potírání jakékoliv opozice Rusové na místě údajně pálí ukrajinské knihy, zavedli ruštinu na školách jako primární jazyk a místní obyvatele odpojili od internetu. Rovněž prý chtějí prosadit rubl jako standardní měnu.

V úterý se také objevila zpráva o vzniku nové loutkové okupační vlády v Chersonské oblasti. V jejím čele stanul bývalý pracovník ruské tajné služby FSB Sergej Jelisejev. S odvoláním na šéfa oblastní administrativy Volodymyra Salda o tom informovala agentura AFP. 51letý Jelisejev dosud působil jako zástupce šéfa vlády ruské Kaliningradské oblasti.

Tagy: