CNN: Partyzáni zabíjejí proruské úředníky. Odboj sílí a Moskva to ví, myslí si expert

Vůz, ve kterém zemřel Dmitrij Savlučenko (24. 6. 2022).

V posledních týdnech došlo k nejméně třem útokům na proruské kolaboranty na Ukrajině, které mají zjevně na svědomí ukrajinští partyzáni. Podle expertů bude ukrajinský odboj jen sílit, protože Rusové nemají dostatečné kapacity na to, aby vedli válku na východě a účinně okupovali již dobyté oblasti.

Všechny tři útoky se prozatím omezovaly na oblast města Cherson, podle amerických pozorovatelů jde ale o počátek plošnějšího odboje ukrajinských obyvatel vůči ruským okupantům. Cherson je strategické město na Dněpru, které Rusové zabrali již v první fázi války.

K prvnímu útoku došlo 16. června. Cílem pravděpodobných partyzánů byl Evgenij Sobolev, proruský šéf vězeňské správy ve městě. Výbuch nálože zdemoloval jeho vůz, sám Sobolev ale přežil.

Další výbuch otřásl Chersonem 24. června. To partyzáni cílili na Dmitrije Savlučenka, proruského úředníka, který měl na starost dohled nad sektorem mládeže a sportu. Tentokrát byl útok úspěšný. Savlučenko zemřel, partyzáni jeho auto vyhodili do povětří.

Rusové na okupovaných územích vyhlazují prakticky vše, co je ukrajinské, míní expert

Ruská invaze na Ukrajinu trvá již déle než tři měsíce a mírová vyjednávání jsou v nedohlednu. Jak dlouho ještě válka bude trvat? I o tom v pořadu 360° na CNN Prima NEWS diskutovali exministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), politolog Petr Drulák a bezpečnostní analytik Daniel Koštoval. Podle něj Ukrajinci bojují o holé přežití i vzhledem k tomu, jaké zrůdnosti Rusové páchají na okupovaných územích.

Americká CNN uvedla, že partyzáni pravděpodobně operují samostatně, v průběhu času je ale možné, že se ustanoví organizovanější entita, která bude útoky plánovat. Pro Rusy bude každopádně obtížné sabotážím předcházet, protože většinu sil vážou na Donbasu. Podle expertů uskutečněné útoky navíc ukazují, že okupanti nebudou žít v bavlnce.

Odboj bude sílit

„Myslím si, že Rusové budou mít pořádné potíže při snaze etablovat nějakou správu v těchto oblastech. Kolaboranti, ti prominentní, budou zavraždění a ostatní budou žít ve strachu,“ sdělil pro CNN Michael Kofman, ředitel programu ruských studií ve washingtonském think tanku Center for Naval Analyses.

Rusové jsou přitom v Chersonu v okupantských snahách stále důslednější. Snaží se zavést ruské pořádky na poli školství, úřadů i ekonomiky.

Kofman srovnává vzniklou situaci s první válkou v Afghánistánu a Čečensku, i v těchto konfliktech podle něj Rusové čelili povstáním obyvatel. Domnívá se, že Moskva si je vědoma hrozby plošnější rebelie ze strany ukrajinských obyvatel. I proto se těmto snahám snaží už od počátku války zabránit za každou cenu.

„Oni viděli, že se to chystá. To proto ustanovili filtrační tábory, to proto poslali tolik lidí pryč z okupovaných oblastí,“ uzavřel expert.

Tagy: