Průšvih Facebooku s únikem dat se týká milionu Čechů. Změňte si nastavení, radí Avast

Mezi uniklými uživatelskými daty z Facebooku, která se o víkendu objevila na internetu, jsou i údaje o více než milionu Čechů. Celkem byla zveřejněná soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí. Ve středu to uvedla antivirová firma Avast, která uživatelům doporučuje, aby si změnili nastavení.

Co hrozí lidem, kterým unikla data z Facebooku? Krádeže identity i peněz, říká expert

Facebook řeší závažný únik údajů více než půl miliardy uživatelů po celém světě. Data unikla již před lety, ale právě nyní se objevila na internetu. Nedobrovolné zveřejnění citlivých dat se má týkat téměř 1,4 milionu Čechů. Podle experta na kyberbezpečnost a vysokoškolského pedagoga Vladimíra Smejkala lidem, které únik dat Facebooku postihl, hrozí celá řada nebezpečí, například krádež identity či peněz.

Přestože jde podle firmy o relativně starou událost a Facebook již zranitelnost z roku 2019 odstranil, data unikla na internet teprve nyní a významně ohrožují bezpečnost uživatelů. Mezi zveřejněnými údaji jsou totiž také telefonní čísla, která mohou kyberzločinci použít k tzv. SIM swappingu, tedy k útoku, při kterém přesměrují bezpečnostní kódy dvoufázového ověření používaného k ověření identity při přihlášení do e-mailu na svá vlastní zařízení.

Tím získají podle sdělení firmy Avast zloději přístup k e-mailu oběti a následně pak mohou převzít také kontrolu nad dalšími on-line účty uživatele a celou jeho digitální identitou.

Avast doporučuje změnit nastavení

„Lidem, kteří měli v roce 2019 svůj facebookový účet propojený s telefonním číslem, doporučujeme změnit nastavení tak, aby se do účtu mohli přihlásit pouze za pomocí autentikátoru, který poskytuje například Microsoft nebo Google. Tito uživatelé také mohou čelit častějším phishingovým útokům, proto by měli být obezřetnější k SMS zprávám, které obdrží,“ uvedl analytik Avastu Christopher Budd.

Data se objevila o víkendu na jistém hackerském internetovém fóru. O zpřístupnění dat jako první v sobotu informoval portál Business Insider a podle amerických médií jsou tato data k mání zcela zdarma. Jedná se o telefonní čísla, plná jména uživatelů, geolokační údaje, e-mailové adresy či data narození. Podle zpravodajského webu Axios ale v databázi nejsou informace o uživatelských heslech.

Tagy: