
Horák: Francouzská kauza Babiše neohrozí. Jeho voliči na to nemají rozlišovací schopnosti
Facebook řeší závažný únik údajů více než půl miliardy uživatelů po celém světě. Data unikla již před lety, ale právě nyní se objevila na internetu. Nedobrovolné zveřejnění citlivých dat se má týkat téměř 1,4 milionu Čechů. Podle experta na kyberbezpečnost a vysokoškolského pedagoga Vladimíra Smejkala lidem, které únik dat Facebooku postihl, hrozí celá řada nebezpečí, například krádež identity či peněz.
Smejkal CNN Prima NEWS sdělil, že uživatelům, kterým unikla data, hrozí hned několik věcí. „Obecně vzato to jsou osobní údaje chráněné nařízením GDPR, ale důležitější je to, co tam oni sami o sobě prozradili. To znamená, jestli někdo může těch údajů zneužít například ke krádeži identity, či jestli tam dokonce dali údaje, které by se daly využít v bankovnictví,“ sdělil redakci Smejkal.
Podle něj je také možné, aby zločinci na sítích uniklá data kombinovali a propojovali. „Zjistí tak třeba, kdo s kým komunikuje, jak často a tak dále,“ dodal Smejkal.
Vzhledem k tomu, že data již unikla, a navíc před několika lety, změna hesla příliš nepomůže, protože údaje si již mohou na internetu žít svým vlastním životem. „Změnit si heslo je model, kdy zavíráte vrata od stodoly, když už vám koně utekli,“ vysvětlil vysokoškolský pedagog.
„Samozřejmě, změnit si heslo, tím se možná na nějakou dobu ochráníte, ale ne na dlouho, protože všechny tyto sociální sítě si vysloveně říkají o to, aby z nich někdo data kradl,“ dodal Smejkal CNN Prima NEWS.
Lidé, kteří mají obavy, že by právě data z jejich účtů na Facebooku mohla být ta, která unikla, by se podle Smejkala měli obrátit právě na Facebook. „Samozřejmě by to v prvé řadě měl spravit Facebook, protože se na něj vztahuje nařízení GDPR. Je povinen informovat uživatele, že došlo k narušení bezpečnosti jejich údajů,“ řekl redakci Smejkal.
Ohrožení uživatelé by se podle něj zároveň mohli bránit aktivním způsobem sami. „Buď tedy poslat dotaz Facebooku, nebo, pokud by se jednalo o uniklá přístupová hesla, existují weby, které shromažďují uniklá hesla, na kterých si můžete anonymně zadat své heslo a ověřit si, zda je v seznamu odcizených,“ doplnil pro CNN Prima NEWS expert na kyberbezpečnost.
Sám Smejkal má za to, že sociální sítě nejsou prospěšné. Nejlépe se tedy podle něj před krádeží citlivých údajů mohou lidé ochránit tím, že je nebudou používat. „Nejlepší prevence je si na sociálních sítích všechny účty zrušit a vůbec je nepoužívat,“ zakončil Smejkal.
O úniku dat z Facebooku informoval jako první Business Insider. Má jít o údaje 533 milionů uživatelů z celkem 106 zemí světa. A právě 1 375 988 z nich má být z Česka.
Data sice podle webu Business Insider unikla již před lety, ale až nyní se objevila na internetu. Jedná se zejména o telefonní čísla, jména uživatelů, e-mailové adresy, data narození nebo geolokační údaje.
„Jsou to stará data, která byla nahlášena v roce 2019,“ uvedla podle AP v prohlášení firma Facebook. „Zjistili a opravili jsme tento problém v srpnu 2019,“ dodala.
Společnost Facebook se potýká s problémy ohledně zabezpečení uživatelských dat dlouhodobě. V roce 2018 na své stejnojmenné sociální síti vypnula funkcionalitu, která umožňovala, aby se uživatelé mohli navzájem dohledat pomocí telefonního čísla. Stalo se tak poté, co britská analytická společnost Cambridge Analytica získala přístup k datům 87 milionů uživatelů bez jejich vědomí či souhlasu.
Hacker Zdroj: Profimedia.cz
Dva agresoři se jmény Rachid a Abdullahi údajně nezávisle na sobě znásilnili v Německu 18letou dívku, která utekla z válkou zmítané Ukrajiny. K incidentu mělo dojít na kotvící lodi v Düsseldorfu, kde se ubytovali jak ukrajinští uprchlíci, tak i platící hosté. Pravděpodobní útočníci mají stejně jako oběť ukrajinské občanství, původem jsou ale z Tuniska a Nigérie.
Nasazení policistů v civilu na mítincích expremiéra Andreje Babiše (ANO) bylo v pořádku, nezvládli však svoji roli a selhali i jejich velitelé. Takto postup policistů hodnotí úřad vnitřní kontroly prezidia a veřejnosti ho sdělil policejní prezident Martin Vondrášek. Ten zároveň řekl, že zásah policistů proti ženě v Českém Krumlově, která jednoho z policistů fyzicky napadla a následně byla zadržena zhruba na hodinu, je podle něj zcela v pořádku.
Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k ukončení bojů v okolí Záporožské jaderné elektrárny. Ukrajinci hlásí další úspěšný úder na ruské pozice na jihu země. Ruští občané mezitím houfně prchají z poloostrova Krym. Rusové během čtvrtka pokračovali v ostřelování ukrajinského území, jen Sumská oblast čelila nejméně 10 útokům. A Volodymyr Zelenskyj slibuje Rusům odplatu za ostřelování obce Marhanec, při kterém zahynulo 13 lidí.
Sledujeme on-line
Předběžné vyšetřování bývalého premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše ve Francii pro podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků je podle výroků politiků vládních stran ostudou Česka v zahraničí. Poukazují také na Babišovy domácí kauzy. Vyplývá to z jejich pátečních příspěvků na sociálních sítích.
Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odmítla, že by prověřovala ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka kvůli úniku informací v kauze Dozimetr. Prověřování s ním prý nemá nic společného. GIBS to v pátek uvedla v tiskové zprávě. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě korupce v pražském dopravním podniku.
Lidé z Kunovic na Uherskohradištsku, kde Josef Abrhám prožil celé své dětství, chodí k jeho rodinnému hrobu, aby uctili jeho památku. Když ale dorazí na místo, jsou zklamaní. U hrobu hercových rodičů totiž stále chybí jeho urna s popelem. Podle informací deníku Blesk ho tam chce jeho starší sestra Boca uložit až na Dušičky.
Americká herečka Anne Hecheová nabourala minulý týden v Los Angeles svým vozem do dvoupatrového domu. Po nárazu její auto explodovalo, herečka utrpěla popáleniny a upadla do kómatu. S informacemi přišel web Sky News. Podle prohlášení rodiny se neočekává, že herečka nehodu přežije. Lékaři nyní posuzují, zda jsou její orgány vhodné na darování.
Návrh na snížení teplot ve veřejných budovách i domácnostech, který předložil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN), má platit pouze v případě nouze, připomněl odborník na ústavní právo a advokát Ondřej Preuss. Připustil však, že vymáhat nařízení na domácnostech bude prakticky nemožné.
Ruský prezident Vladimir Putin dává najevo svoji slabost. Ve vysílání americké televize CNN to řekl britský investigativní novinář a publicista John Sweeney. Podle něj ruská hlava státu v poslední době udělala dvě kardinální chyby, které značí, že Putin není zase tak mocný, jak si lidé myslí.
S řidičem recidivistou se potýkají na Náchodsku. Policisté mu naměřili v krvi 2,5 promile alkoholu. A to i poté, co v červenci přišel o řidičský průkaz. Vysoké hodnoty měl prý proto, že celý den popíjel alkohol.
Poslední týdny sužují Velkou Británii teploty přes 30 °C. Vláda se připravuje na oficiální vyhlášení sucha na jihu země. Odborníci rovněž varují, že horké počasí zvyšuje riziko úmrtí zejména pro starší a nemocné lidi. Informoval o tom web The Mirror.
Francouzský Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti (PNF) zahájil předběžné vyšetřování pro podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků v souvislosti s nákupem nemovitostí českým expremiérem Andrejem Babišem ve Francii, uvedl ve čtvrtek deník Le Monde. PNF podle zjištění novinářů zkoumá podmínky nabytí vily v Mougins na jihu Francie a vyšetřování zahájil v únoru. Předseda hnutí ANO zopakoval, že veškeré nákupy nemovitostí ve Francii se uskutečnily v souladu se zákony.
Bývalý ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Karel Randák říká, že pokud se potvrdí, že současný šéf úřadu Petr Mlejnek měl styky s obviněným podnikatelem Michalem Redlem, měl by ihned odstoupit. Uvedl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Kromě toho se podivuje nad situací, když Mlejnka v rámci jeho snahy získat vyšší stupeň bezpečnostní prověrky na „přísně tajné“ prošetřují právě lidé z ÚZSI, čili jeho vlastní podřízení. Randák navíc dodal, že podle něj se role této rozvědky v Česku přeceňuje.
Pátek se ponese v duchu letních teplot a příjemného počasí. Polojasnou až skoro jasnou oblohu však vystřídají bouřky a přeháňky. Na co se Češi mohou těšit o víkendu?
Tři sourozenci, kteří trpí autismem. Manželé Lucie a Milan Sperátovi se o své děti starají, jak nejlépe mohou. Život by jim však značně usnadnilo auto, díky němuž by rodina mohla bezstarostně dojíždět na terapie, k lékařům či na výlety. Díky solidaritě lidí jedno takové získali, po více než roce o něj však bez vlastního zavinění přišli.
Platba za tranzit ruské ropy do České republiky dorazila do banky příjemce. Ukrajina platbu za ropu potvrdila, v pátek informaci potvrdil ruský provozovatel ropovodů Transněfť. Agentura Reuters vedle toho informovala, že se jedna z evropských bank rozhodla platbu za tranzit ruské ropy přes Ukrajinu zpracovat. Odstranila tak příčinu přerušení dodávek ropovodem Družba do střední Evropy.
Sněmovní volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Oproti červnu posílilo o jeden procentní bod a získalo by 30 procent hlasů. Druhá se drží ODS, její podpora naopak v meziměsíčním srovnání klesla asi o 0,6 procentního bodu na 15,5 procenta. Třetí by i nadále skončilo hnutí SPD, kterému by dalo hlas stejně jako před měsícem 12,5 procenta voličů. Uvádí to aktuální volební model agentury Median. Průzkum nezahrnuje volební koalice z říjnových voleb, souhrnná podpora vládních stran podle Medianu čítá 41 procent.
Poruchy spánku po covidu přetrvávají měsíce i roky – jde o nespavost, noční můry, náměsíčnost a živé sny. Ukázala to průběžná data z rozsáhlé studie, které se věnují odborníci z Centra výzkumu spánku a chronobiologie Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ). U více než 30 procent respondentů se po prodělání covidu objevily živé sny. Nočními můrami trpí více než 17 procent účastníků výzkumu. Nejčastějším problémem je nespavost, řekl mluvčí NUDZ Jan Červenka.