Facebook řeší závažný únik údajů více než půl miliardy uživatelů po celém světě. Data unikla již před lety, ale právě nyní se objevila na internetu. Nedobrovolné zveřejnění citlivých dat se má týkat téměř 1,4 milionu Čechů. Podle experta na kyberbezpečnost a vysokoškolského pedagoga Vladimíra Smejkala lidem, které únik dat Facebooku postihl, hrozí celá řada nebezpečí, například krádež identity či peněz.
Smejkal CNN Prima NEWS sdělil, že uživatelům, kterým unikla data, hrozí hned několik věcí. „Obecně vzato to jsou osobní údaje chráněné nařízením GDPR, ale důležitější je to, co tam oni sami o sobě prozradili. To znamená, jestli někdo může těch údajů zneužít například ke krádeži identity, či jestli tam dokonce dali údaje, které by se daly využít v bankovnictví,“ sdělil redakci Smejkal.
Facebooku unikla data více než 500 milionů uživatelů. Jsou mezi nimi i údaje Čechů
Facebooku před lety unikla osobní data více než 500 milionů uživatelů. Nyní se objevila na internetu a podle expertů je mohou zneužít hackeři. Jedná se o další příklad možného nedostatečného zabezpečení uživatelských údajů na této sociální síti, uvedla dnes agentura AP.
Podle něj je také možné, aby zločinci na sítích uniklá data kombinovali a propojovali. „Zjistí tak třeba, kdo s kým komunikuje, jak často a tak dále,“ dodal Smejkal.
Vzhledem k tomu, že data již unikla, a navíc před několika lety, změna hesla příliš nepomůže, protože údaje si již mohou na internetu žít svým vlastním životem. „Změnit si heslo je model, kdy zavíráte vrata od stodoly, když už vám koně utekli,“ vysvětlil vysokoškolský pedagog.
„Samozřejmě, změnit si heslo, tím se možná na nějakou dobu ochráníte, ale ne na dlouho, protože všechny tyto sociální sítě si vysloveně říkají o to, aby z nich někdo data kradl,“ dodal Smejkal CNN Prima NEWS.
Jak si ověřit, že unikly vaše údaje?
Lidé, kteří mají obavy, že by právě data z jejich účtů na Facebooku mohla být ta, která unikla, by se podle Smejkala měli obrátit právě na Facebook. „Samozřejmě by to v prvé řadě měl spravit Facebook, protože se na něj vztahuje nařízení GDPR. Je povinen informovat uživatele, že došlo k narušení bezpečnosti jejich údajů,“ řekl redakci Smejkal.
Ohrožení uživatelé by se podle něj zároveň mohli bránit aktivním způsobem sami. „Buď tedy poslat dotaz Facebooku, nebo, pokud by se jednalo o uniklá přístupová hesla, existují weby, které shromažďují uniklá hesla, na kterých si můžete anonymně zadat své heslo a ověřit si, zda je v seznamu odcizených,“ doplnil pro CNN Prima NEWS expert na kyberbezpečnost.
Nejlepší prevence je zrušit účty, říká expert
Sám Smejkal má za to, že sociální sítě nejsou prospěšné. Nejlépe se tedy podle něj před krádeží citlivých údajů mohou lidé ochránit tím, že je nebudou používat. „Nejlepší prevence je si na sociálních sítích všechny účty zrušit a vůbec je nepoužívat,“ zakončil Smejkal.
O úniku dat z Facebooku informoval jako první Business Insider. Má jít o údaje 533 milionů uživatelů z celkem 106 zemí světa. A právě 1 375 988 z nich má být z Česka.
Data sice podle webu Business Insider unikla již před lety, ale až nyní se objevila na internetu. Jedná se zejména o telefonní čísla, jména uživatelů, e-mailové adresy, data narození nebo geolokační údaje.
„Jsou to stará data, která byla nahlášena v roce 2019,“ uvedla podle AP v prohlášení firma Facebook. „Zjistili a opravili jsme tento problém v srpnu 2019,“ dodala.
Společnost Facebook se potýká s problémy ohledně zabezpečení uživatelských dat dlouhodobě. V roce 2018 na své stejnojmenné sociální síti vypnula funkcionalitu, která umožňovala, aby se uživatelé mohli navzájem dohledat pomocí telefonního čísla. Stalo se tak poté, co britská analytická společnost Cambridge Analytica získala přístup k datům 87 milionů uživatelů bez jejich vědomí či souhlasu.
Hacker Zdroj: Profimedia.cz