Na začátku tohoto týdne budeme moci na obloze pozorovat jeden ze dvou superúplňků letošního roku. Jakmile v pondělí zapadne Slunce, oblohu prozáří takzvaný růžový Měsíc. Náš přirozený vesmírný souputník se zároveň ocitne v přízemí, tedy v pozici, kdy je Zemi na své oběžné dráze nejblíže.
V pondělí 26. dubna večer dosáhne Měsíc úplňku a zároveň bude Zemi nejblíže na své oběžné dráze, a to jen něco málo přes 357 tisíc kilometrů. Výsledkem má být kotouč, který je asi o 14 procent větší než obvykle a zářit bude asi o 30 procent intenzivněji.
Dubnovému superúplňku se říká růžový Měsíc. Nikoli však podle barvy. Název pochází ze Severní Ameriky, kdy v dobách dubnového úplňku kvetla polštářovitě rostoucí trvalka plamenka šídlovitá. Úplněk bude kulminovat v úterý 27. dubna přesně v 5:32.
Další přijde v květnu
Pozice, kdy je Měsíc nejblíže Zemi, se nazývá perigeum. Když se naopak nachází v apogeu, je od Země nejdále, a to kolem 405 tisíc kilometrů. Když tedy nastane souběh perigea a úplňku, hovoříme o superúplňku.
Další superúplněk přijde hned o měsíc později, a to 26. května, kdy se Měsíc přiblíží Zemi nejvíce kolem čtvrté hodiny ranní a úplněk nastane ve 13:13 hodin. Více superúplňků nám letošní rok nenabídne.