Administrativa nového amerického prezidenta Joea Bidena pozastaví stahování amerických vojáků z Německa, o němž loni rozhodla vláda minulého šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Řekl to Bidenův bezpečnostní poradce Jake Sullivan. Biden má ve čtvrtek poprvé od nástupu do funkce promluvit k tématu zahraniční politiky a Sullivan poskytl předem informace o prezidentových záměrech.
Trump loni v červnu ohlásil, že chce zásadně snížit počet vojáků působících v Německu, a to až o 12 000. Tehdejší ministr obrany Mark Esper v červenci řekl, že by z 35 000 Američanů sloužících v Německu mělo být do USA převeleno 6 500 a dalších 5 400 pak do jiných evropských zemí. Počítalo se i s přesunem velitelství ze Stuttgartu do Belgie. Důvodem rozhodnutí o snížení kontingentu byl Trumpův názor, že Německo neinvestuje dostatečně do své armády a neplní povinnost přispívat do NATO aspoň dvěma procenty svého hrubého domácího produktu. Trump hovořil o tom, že Německo alianci dluží miliardy dolarů.
Sankce vůči myanmarské vládě a reakce na Rusko
Biden podle Sullivana hodlá také zvážit vydání exekutivního příkazu v reakci na převrat v Barmě a zavést sankce cílené na barmskou armádu. Dalším Bidenovým rozhodnutím bude ukončení podpory vojenských operací Saúdské Arábie v Jemenu ve snaze vyřešit tamní dlouholetý konflikt a vážnou humanitární krizi.
Očekává se rovněž rozhodnutí týkající se Ruska. Sullivan řekl, že je třeba, aby se Rusko za své „destabilizační“ aktivity odpovídalo, protože „to ovlivní jeho chování v budoucnu“.
Biden se má rovněž vyjádřit ke své politice vůči uprchlíkům. Sullivan prohlásil, že se prezident chystá podepsat exekutivní příkaz, kterým nařídí zvýšit kapacity USA pro přijímání uprchlíků.