USA opět po několika letech označily Kubu za „státního sponzora terorismu“. Uvedl to v pondělí podle CNN americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Trumpova administrativa tak jen devět dní před odchodem dosluhujícího prezidenta z funkce znesnadnila nadcházejícímu prezidentovi Bidenovi možnost normalizovat vztahy s touto zemí. Kuba se na seznamu podporovatelů terorismu ocitla za Ronalda Reagana, Barack Obama ji z něj vyškrtl.
Americké ministerstvo zahraničí označilo Kubu za „státního sponzora terorismu“ za opakované poskytování podpory pro činy mezinárodního terorismu při poskytování bezpečného přístavu teroristům, oznámil Mike Pompeo.
Pompeo prohlásil, že „po desetiletí kubánská vláda živí, ubytovává a poskytuje lékařskou péči vrahům, výrobcům bomb a únoscům“ a „ukrývá několik amerických uprchlíků před spravedlností hledaných nebo odsouzených za politické násilí“. Administrativa nicméně neposkytla žádný důkaz, že Kuba sponzoruje teroristické útoky.
Vazby na Venezuelu či útočiště bývalých amerických radikálů
V odůvodnění USA zdůrazňují vazby Havany na vládu venezuelského prezidenta Nicolase Madura a opakují obvinění, že na Kubě žijí američtí radikálové ze 70. let.
Kuba je na seznamu podporovatelů terorismu společně s Íránem, Severní Koreou a Sýrií. Spojené státy z něj naopak nedávno vyškrtly Súdán v rámci dohody o normalizaci vztahů s Izraelem.
Americká demokracie kulhá na obě nohy. Rusko a Čína nešetří sarkasmem směrem k USA
Čína, Rusko, Írán či Venezuela využily nepokoje ve Washingtonu, aby připomněly Spojeným státům jejich někdejší výroky o demokracii na adresu jiných zemí. Zaznívají hlasy odkazující na agresivní zahraniční politiku USA a jejich prosazování demokracie v zámoří. Objevily se sarkastická srovnání s protesty na kyjevském Majdanu nebo v Hongkongu.
Bývalý prezident Barack Obama vyřadil Kubu ze seznamu státních sponzorů terorismu v roce 2015, kdy se po desetiletích nepřátelství snažil s touto komunistickou zemí zlepšit vztahy. Předtím byla Kuba naopak na seznam přidána Reaganovou administrativou v roce 1982. Ta Castrovu vládu obviňovala ze sponzorování komunistických skupin v Latinské Americe a Africe.
Jaký bude mít opatření na Kubu dopad?
V důsledku přidání Kuby na americký seznam budou lidé, firmy a země zapojené do určitého obchodu s Kubou penalizovány. Omezena bude i americká zahraniční pomoc a vývoz a prodej „obranných“ prostředků.
Kubánský ministr zahraničí Bruno Rodriguez Parrilla v pondělí na Twitteru označil krok za pokrytecký a za „politický oportunismus“. „Odsuzujeme pokrytecké a cynické označení Kuby jako státního sponzora terorismu,“ napsal mimo jiné.
Expert na Latinskou Ameriku a profesor na Americké univerzitě William LeoGrande pro CNN uvedl, že tento krok bude mít jen malý praktický dopad, protože Kuby se už nyní týkají rozsáhlé finanční sankce USA. „Téměř všechny sankce, které země utrpí tím, že je na seznamu teroristů, už jsou na Kubu uvaleny jako součást širšího embarga,“ řekl.