Čína, Rusko, Írán či Venezuela využily nepokoje ve Washingtonu, aby připomněly Spojeným státům jejich někdejší výroky o demokracii na adresu jiných zemí. Zaznívají hlasy odkazující na agresivní zahraniční politiku USA a jejich prosazování demokracie v zámoří. Objevily se sarkastická srovnání s protesty na kyjevském Majdanu nebo v Hongkongu.
Čína přirovnala násilné vniknutí do amerického Kapitolu s protivládními často násilnými protesty v Hongkongu z roku 2019, přičemž poznamenala, že na čínském území nikdo nezemřel, když demonstranti obsadili zákonodárný sbor Čínou ovládaného města.
„Rovněž si přejeme, aby si američtí lidé mohli co nejdříve užívat mír, stabilitu a bezpečnost,“ uvedla podle agentury Reuters mluvčí ministerstva zahraničí Chua Čchun-jingová na každodenním briefingu. „Možná si ještě pamatujete toho času americké zástupce, kongresmany a některá média – jaké fráze pro Hongkong používali. Jaké fráze používají teď pro Ameriku?“ dodala podle The New York Times.
Čínský deník Global Times připomněl, jak předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová o hongkongských nepokojích pronesla, že jde o „nádherný pohled“. „Uvidí se, zda řekne totéž o nedávném vývoj v Kapitolu,“ uvedl ironicky na Twitteru.
Budou ve Washingtonu také rozdávat sušenky?
„Z Washingtonu, D.C. přicházejí obrázky tak trochu ve stylu Majdanu,“ podotkl na Twitteru zase ruský velvyslanec v USA Dmitrij Poljanskij s odkazem na protesty na Ukrajině, které vedly k svrhnutí Ruskem podporovaného prezidenta Viktora Janukoviče v roce 2014. „Někteří z mých přátel se ptají, zda bude někdo rozdávat protestujícím sušenky, aby zopakoval kaskadérský kousek Victorie Nulandové,“ dodal podle agentury Reuters s narážkou na tehdejší náměstkyni ministra vnitra USA, která toho času nabízela jídlo protestujícím.
Ruské státní médium Russia Today publikovalo zprávu naznačující, že USA jako důsledek své zahraniční politiky dostávají, co si zaslouží. „Uvědomujete si nyní, co jste udělali? USA dostávají ten druh ‚demokracie‘, kterou prosazovaly v zámoří,“ píše se v titulku jednoho z článků, v němž autor dále připomíná, jak „USA odsuzovaly nelegitimní prezidentské volby v Bělorusku, Bolívii či Venezuele“.
Jeden z vysokých ruských zákonodárců Konstantin Kosačov podle Daily Mail zmínil, že americká demokracie kulhá na obě nohy. „Prohrávající strana má více než dost důvodů k obvinění vítěze z falšování – je jasné, že americká demokracie kulhá na obě nohy,“ uvedl šéf výboru pro zahraniční vztahy ve svém facebookovém příspěvku.
Selhání západní demokracie
„To, co se stalo v Americe, ukazuje, jakým selháním západní demokracie je… Populista Donald Trump poškodil reputaci své země,“ uvedl v televizním projevu íránský prezident Hasan Rúhání. Podle Daily Mail měl západní demokracii popsat také jako křehkou a zranitelnou.
Rovněž Venezuela odkázala na americkou zahraniční politiku. „Touto politováníhodnou epizodou utrpěly USA to samé, co vytvářejí v jiných zemích svou politikou agrese,“ uvádí se v prohlášení Venezuely. Tamní ministr zahraničních věcí Jorge Arreaza rovněž uvedl, že „vyjadřuje znepokojení nad násilnými činy, k nimž ve Washingtonu dochází“. Dodal, že jeho země „odsuzuje politickou polarizaci a usiluje o to, aby americký lid mohl vyrazit na novou cestu směrem ke stabilitě a sociální spravedlnosti“.
Opoziční zákonodárce z Malajsie Charles Santiago, který je rovněž předsedou poslaneckého sboru za lidská práva Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), podle The New York Times uvedl, že Donald Trump se přidal k dalším světovým vůdcům, kteří „rozvracejí demokracii a vůli lidu“. Citoval i kambodžského premiéra Hun Sena a filipínského prezidenta Rodriga Duterteho: „USA ztratily svou morální autoritu kázat o demokracii a lidských právech jiným zemím. Staly se součástí problému.“
Do Spojených států si rýpnul na Twitteru také populární brazilský politický komentátor Felipe Neto: „Čekám, až USA napadnou USA, aby mohly ‚znovu nastolit demokracii‘.“