Fotografie českého tvůrce Františka Drtikola se ve čtvrtek v on-line dražbě aukční síně Christie's prodala za 75 600 dolarů (1,89 milionu korun). Cenu snímku La Horreur z roku 1927 přitom aukční síň odhadovala na 80 až 120 tisíc dolarů (dva až tři miliony korun).
Vydražený snímek natahující se ženy, ve kterém hrají výraznou roli světlo a stín, aukční síň označuje za „nádherně strašidelný“. V popisu přitom uvádí, že jde o příklad „Drtikolova mistrovství jak v kompozici, tak v náročném procesu pigmentového tisku“.
Píše slohovky, maluje obrazy, generuje porno. Umělá inteligence vtrhla do světa umění
Dlouhé roky se ve veřejné diskuzi omílá, že umělá inteligence a roboti nahradí řadu manuálních profesí. Jenže před virtuálními mozky neutečou ani umělecké profese. Letošní rok zvláště přeje platformám, které za pomocí umělé inteligence vytvářejí na přání souvislý psaný text nebo úchvatné grafické práce.
Fotografie byla podle Christie's možnou „předzvěstí“ Drtikolova obratu k duchovním a esoterickým myšlenkám, k nimž se přiklonil ve 30. letech minulého století, kdy se přeorientoval z fotografie na malbu a věnoval se filozofickým a buddhistickým studiím.
Komunistický revolucionář
František Drtikol (1883–1961) byl slavným fotografickým portrétistou, v jehož ateliéru se scházela pražská smetánka, autorem obdivovaných aktů, zavrhovaným malířem, osobitým filozofem, nadšeným komunistickým revolucionářem i jogínem a mystikem.
Zatímco se Drtikolovy obrazy v českých zemích dají stále pořídit i za desítky tisíc korun, jeho fotografie, díky nimž je známější u širší veřejnosti, se prodávají za miliony korun. Počátkem dubna aukční síň Christie's v New Yorku vydražila snímek Temné vlny za 352 800 dolarů (tehdy v přepočtu téměř osm milionů korun). Předaukční odhad u snímku, který do aukce dal hollywoodský herec Richard Gere, počítal s částkou 100 až 150 tisíc dolarů.