Fotografie českého tvůrce Františka Drtikola se ve čtvrtek v on-line dražbě aukční síně Christie's prodala za 75 600 dolarů (1,89 milionu korun). Cenu snímku La Horreur z roku 1927 přitom aukční síň odhadovala na 80 až 120 tisíc dolarů (dva až tři miliony korun).
Vydražený snímek natahující se ženy, ve kterém hrají výraznou roli světlo a stín, aukční síň označuje za „nádherně strašidelný“. V popisu přitom uvádí, že jde o příklad „Drtikolova mistrovství jak v kompozici, tak v náročném procesu pigmentového tisku“.
Fotografie byla podle Christie's možnou „předzvěstí“ Drtikolova obratu k duchovním a esoterickým myšlenkám, k nimž se přiklonil ve 30. letech minulého století, kdy se přeorientoval z fotografie na malbu a věnoval se filozofickým a buddhistickým studiím.
Komunistický revolucionář
František Drtikol (1883–1961) byl slavným fotografickým portrétistou, v jehož ateliéru se scházela pražská smetánka, autorem obdivovaných aktů, zavrhovaným malířem, osobitým filozofem, nadšeným komunistickým revolucionářem i jogínem a mystikem.
Zatímco se Drtikolovy obrazy v českých zemích dají stále pořídit i za desítky tisíc korun, jeho fotografie, díky nimž je známější u širší veřejnosti, se prodávají za miliony korun. Počátkem dubna aukční síň Christie's v New Yorku vydražila snímek Temné vlny za 352 800 dolarů (tehdy v přepočtu téměř osm milionů korun). Předaukční odhad u snímku, který do aukce dal hollywoodský herec Richard Gere, počítal s částkou 100 až 150 tisíc dolarů.