Lékaři Fakultní nemocnice Motol transplantovali srdce kojenci s kardiomyopatií, tedy srdeční vadou, která vedla k mimořádně rychlému selhávání orgánu. Přednosta Dětského kardiocentra 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Ondřej Materna řekl, že jde o nejmladší dítě v ČR s transplantovaným srdcem. V současné době jsou děvčátku čtyři měsíce a je nadále hospitalizováno v Motole. Podle lékařů byla operace úspěšná a další prognóza je příznivá, uvedla nemocnice v tiskové zprávě.
Potíže začala mít holčička necelý měsíc po narození – měla problémy s pitím a zadýchávala se. Lékaři diagnostikovali závažnou formu kardiomyopatie, onemocnění, kdy jsou srdeční svalové buňky chybně vytvořené, srdce nedokáže plnit funkci pumpy a selhává. V tomto případě šlo o mimořádně rychle postupující onemocnění, dítě muselo být napojeno na dýchací přístroj a na mechanickou srdeční podporu, kterou potřebovalo 34 dní před transplantací.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Operace v zahraničí může Lilli změnit život, stojí však 10 milionů. Naděje rodinu neopouští
„Transplantace srdce u tak malého dítěte, které je ještě napojeno na levostrannou mechanickou srdeční podporu, vyžaduje složitou logistiku celého transplantačního odebírajícího týmu a koordinačního centra. Operace byla úspěšná a doufáme, že pacient dobře zvládne pooperační průběh,“ uvedla lékařka Dětského kardiocentra 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FN Motol Žaneta Bandžuchová.
Dítě podstoupilo osmihodinovou operaci
V době operace, která trvala více než osm hodin, musel lékařský tým nejprve odpojit stávající přístroj, který srdce kojence v činnosti podporoval, poté odstranit celý nemocný orgán a následně našít a spustit srdce dárcovské.
Nemocnice měla k dispozici speciální transportní obal na dětské srdce, který umožnil jeho převoz. „Je to rozdíl proti předchozím případům, kdy jsme museli přivážet dárce do naší nemocnice, což ne vždy je jednoduché, a provádět to synchronizovaně na dvou sálech najednou,“ vysvětlil ve videu na sociální síti X kardiochirurg ze stejného oddělení Petr Bukovský. „Nenastanou-li komplikace a nedojde-li k odhojení darovaného srdce, je dlouhodobá prognóza příznivá,“ uvedli zástupci nemocnice v tiskové zprávě.
Lékaři Dětského kardiocentra 2. LF UK a FN Motol provedli úspěšnou transplantaci srdce u nejmladšího pacienta s kardiomyopatií.
— Fakultní nemocnice v Motole (@FnMotol) November 6, 2023
Celou tiskovou zprávu naleznete zde: https://t.co/j4jT2QMYLp pic.twitter.com/Sk7OF6QqOV
Dětské kardiocentrum 2. LF UK a FN Motol je integrované kardiologicko-kardiochirurgické pracoviště s celostátní působností, zabývající se především diagnostikou a léčbou vrozených a získaných onemocnění srdce a velkých cév, poruch srdečního rytmu, poruch srdeční funkce a krevního oběhu u rostoucího a vyvíjejícího se jedince od fetálního období do 18 let věku. Podílí se rovněž na diagnostice a léčbě dospělých s vrozenými srdečními vadami.
Lékaři ze specializovaných center v Praze a v Brně transplantují nové srdce každý rok desítkám pacientů. Zatím nejvíc bylo v roce 2014, kdy nový orgán dostalo 87 lidí, loni jich bylo o šest méně. Obecně je náročnější získat orgány pro malé děti, protože je málo dárců. Například u jater to lékaři řeší štěpem z orgánu dospělého.
Podle údajů Koordinačního střediska transplantací lékaři letos do konce září v ČR transplantovali 34 srdcí, loni 81 za celý rok. S prvními pokusy transplantovat srdce se začalo na území Československa před 55 lety, od první úspěšné transplantace srdce letos uplynulo 39 let.
PODÍVEJTE SE: Lékaři umírajícímu muži transplantovali prasečí srdce. Pacient mluví o zázraku. Ve světě jde přitom teprve o druhý takový zákrok.