reklama

Bude smět stát zaplavit obec, na kterou ukáže? Neshodnou se ani ústavní právníci

Ochrana vody má být výsostným veřejným zájmem. Tahle věta by měla být podle ministerstva zemědělství vepsána v ústavním zákoně. Šéfka sněmovního výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti) varovala před tím, že úřady tak budou moci de facto zaplavit jakoukoliv obec. Redakce CNN Prima NEWS oslovila dva ústavní právníky, kteří popsali, jak to vidí oni.

reklama

Ústavní právník z Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Kysela dal za pravdu Balcarové, která tvrdí, že vláda by mohla zaplavit obec, na kterou by ukázala. „Když napíšete, že je to výsostný zájem, tak když se nějaký reprezentant výkonné moci rozhodne, tak v odvolání na veřejný zájem by vše ostatní ustoupilo,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Kysela.

„Vzhledem k tomu, že je velmi pravděpodobné, že je to motivace navrhovatelů, tak by bylo vhodné zvažovat, jak tomu všichni rozumí,“ upozornil. Zároveň zdůraznil, že finální výklad bude závislý na prováděcích zákonech.

Tak jako tak Kysela varoval před tím, že chystaný ústavní zákon o ochraně vody a vodních zdrojů má za cíl usnadnit výstavbu vodárenských nádrží.

S Kyselou nesouhlasí Jan Kudrna z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. „Já na to mám jiný názor. Nevím, co z toho návrhu ústavního zákona může vzbuzovat tyhle obavy,“ řekl CNN Prima NEWS Kudrna. „Není tam o stavbě čehokoliv ani slovo,“ dodal.

Ochrana vody je dobrá cesta, míní Kudrna

Formulace, že ochrana vody a vodních zdrojů má být výsostným veřejným zájmem, je podle něj obecná věta, která je spíš proklamativní. Podle Kudrny je dobře, že chce vláda chránit vodu ústavním zákonem.

Zaplavování obcí podle něj vůbec nehrozí. „Nevím, v čem by ten návrh mohl otevřít dveře k čemukoliv, například k zaplavování obcí. Aby nějaká obec byla zaplavena, tak k tomu je velmi dlouhá cesta, nevidím ani zkrácení cesty, ani uhlazení cesty,“ komentoval Kudrna.

Návrh ústavního zákona z pera ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) kritizovala šéfka výboru pro životní prostředí Balcarová s tím, že jí připadá jako z dob komunismu. „Je tam velké riziko, že si vytipují nějakou lokalitu a umožní jim to zaplavit území, na kterém dneska žijí obyvatelé,“ míní Balcarová.

Na změnu musí kývnout 120 poslanců

Proti jejímu tvrzení se ohradilo ministerstvo zemědělství. Podle něj je hlavním záměrem návrhu zajistit statut ochrany pitné vody, nezbytné infrastruktury a jejích zdrojů tak, aby obyvatelstvo mělo pitnou vodu dostupnou z veřejných zdrojů za přijatelných sociálních a ekonomických podmínek.

Ministr Toman chce návrh předložit ještě do prázdnin. Zda projde, není jasné. Jelikož se jedná o ústavní zákon, potřebuje hlasy minimálně 120 poslanců, předlohu musí ještě schválit tři pětiny přítomných senátorů.

Oba ústavní právníci upozornili na to, že návrh může ještě ve Sněmovně doznat značných změn. S tím počítá i ministerstvo zemědělství.

Zaplavování obcí při budování vodních nádrží nebylo v minulosti nic nezvyklého. Například při budování nádrže Orlík v letech 1954–1960 bylo zatopeno několik vesnic a osad, například Zbenické Zlákovice nebo Horní Lipovsko. Při budování vodního díla Nové Mlýny v 70. a 80. letech byla zatopena obec Mušov. Zbyl z ní jen kostel, který je dodnes k vidění na ostrůvku v přehradě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let
Kultura

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

reklama

Domácí zpravodajství

Benešová k týrání vězňů: Bachaři ve Valdicích to nemají lehké, je to žalář plný vrahů

Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) i současný šéf rezortu justice Pavel Blažek (ODS) považují podezření z týrání vězňů ve Valdicích za závažné. Na druhé straně nejsou přesvědčeni, že by šlo o systémové selhání. „Občas tam mají problémy, ale tento druh lidí, co tam sedí, eskaluje různá napětí,“ řekla Marie Benešová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Nemusíme všechno měnit. Blažek zdůvodnil, proč proti vůli části ODS ponechá šéfa žalobců

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) potvrdil, že v nejbližší době nemá v plánu odvolávat nejvyššího státního zástupce Igora Stříže a nahrazovat jej někým jiným. Nemyslím si, že by se po každých volbách měli měnit všichni lidé ve státní správě,“ řekl Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Na Igora Stříže má tak zcela opačný názor než jeho stranický i vládní kolega Zbyněk Stanjura (ODS).

reklama