reklama

Bude smět stát zaplavit obec, na kterou ukáže? Neshodnou se ani ústavní právníci

Ochrana vody má být výsostným veřejným zájmem. Tahle věta by měla být podle ministerstva zemědělství vepsána v ústavním zákoně. Šéfka sněmovního výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti) varovala před tím, že úřady tak budou moci de facto zaplavit jakoukoliv obec. Redakce CNN Prima NEWS oslovila dva ústavní právníky, kteří popsali, jak to vidí oni.

reklama

Ústavní právník z Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Kysela dal za pravdu Balcarové, která tvrdí, že vláda by mohla zaplavit obec, na kterou by ukázala. „Když napíšete, že je to výsostný zájem, tak když se nějaký reprezentant výkonné moci rozhodne, tak v odvolání na veřejný zájem by vše ostatní ustoupilo,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Kysela.

„Vzhledem k tomu, že je velmi pravděpodobné, že je to motivace navrhovatelů, tak by bylo vhodné zvažovat, jak tomu všichni rozumí,“ upozornil. Zároveň zdůraznil, že finální výklad bude závislý na prováděcích zákonech.

Tak jako tak Kysela varoval před tím, že chystaný ústavní zákon o ochraně vody a vodních zdrojů má za cíl usnadnit výstavbu vodárenských nádrží.

S Kyselou nesouhlasí Jan Kudrna z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. „Já na to mám jiný názor. Nevím, co z toho návrhu ústavního zákona může vzbuzovat tyhle obavy,“ řekl CNN Prima NEWS Kudrna. „Není tam o stavbě čehokoliv ani slovo,“ dodal.

Ochrana vody je dobrá cesta, míní Kudrna

Formulace, že ochrana vody a vodních zdrojů má být výsostným veřejným zájmem, je podle něj obecná věta, která je spíš proklamativní. Podle Kudrny je dobře, že chce vláda chránit vodu ústavním zákonem.

Zaplavování obcí podle něj vůbec nehrozí. „Nevím, v čem by ten návrh mohl otevřít dveře k čemukoliv, například k zaplavování obcí. Aby nějaká obec byla zaplavena, tak k tomu je velmi dlouhá cesta, nevidím ani zkrácení cesty, ani uhlazení cesty,“ komentoval Kudrna.

Návrh ústavního zákona z pera ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) kritizovala šéfka výboru pro životní prostředí Balcarová s tím, že jí připadá jako z dob komunismu. „Je tam velké riziko, že si vytipují nějakou lokalitu a umožní jim to zaplavit území, na kterém dneska žijí obyvatelé,“ míní Balcarová.

Na změnu musí kývnout 120 poslanců

Proti jejímu tvrzení se ohradilo ministerstvo zemědělství. Podle něj je hlavním záměrem návrhu zajistit statut ochrany pitné vody, nezbytné infrastruktury a jejích zdrojů tak, aby obyvatelstvo mělo pitnou vodu dostupnou z veřejných zdrojů za přijatelných sociálních a ekonomických podmínek.

Ministr Toman chce návrh předložit ještě do prázdnin. Zda projde, není jasné. Jelikož se jedná o ústavní zákon, potřebuje hlasy minimálně 120 poslanců, předlohu musí ještě schválit tři pětiny přítomných senátorů.

Oba ústavní právníci upozornili na to, že návrh může ještě ve Sněmovně doznat značných změn. S tím počítá i ministerstvo zemědělství.

Zaplavování obcí při budování vodních nádrží nebylo v minulosti nic nezvyklého. Například při budování nádrže Orlík v letech 1954–1960 bylo zatopeno několik vesnic a osad, například Zbenické Zlákovice nebo Horní Lipovsko. Při budování vodního díla Nové Mlýny v 70. a 80. letech byla zatopena obec Mušov. Zbyl z ní jen kostel, který je dodnes k vidění na ostrůvku v přehradě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Úleva pro děti. Na kroužcích nebudou muset prokazovat bezinfekčnost
Koronavirus

Úleva pro děti. Na kroužcích nebudou muset prokazovat bezinfekčnost

Žáci a studenti se nebudou od čtvrtka 30. září kvůli návštěvám zájmových kroužků muset prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné školy nebo neměnného kolektivu. V rámci úpravy mimořádného opatření proti šíření COVID-19 to v pondělí schválila vláda. Informoval o tom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Sebevražda policistky kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ česká policie
Domácí

Sebevražda policistky kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ česká policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Bábek: Velká část důchodců je v nouzi. Stát by se o ně měl postarat, ne přidávat plošně

Bábek: Velká část důchodců je v nouzi. Stát by se o ně měl postarat, ne přidávat plošně

Velká část důchodců je dnes v nouzi a stát by se měl o ně umět postarat. Důchody bych ale plošně nepřidával. V pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl Radomil Bábek z uskupení Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Podle odborného garanta hnutí Přísaha Pavla Řežábka je aktuální systém schopný zajistit, aby lidé s nejnižšími příjmy měli důchod, který bude odpovídat minimálnímu životnímu standardu

Vláda schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 376,6 miliardy, rozhodne nová Sněmovna

Vláda v pondělí schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na Twitteru to sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Rozpočet byl schválen i přes nesouhlas koaliční ČSSD. Důvodem je růst platů státních zaměstnanců. 1 400 korun, s kterým rozpočet počítá, nepokryje podle ČSSD ani inflaci. Politici rovněž rozhodli o zvýšení důchodů.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

Divočáci zaplavili ulice Říma. Ve městě hledají potravu, obyvatelé se bojí útoků

Strkají hlavu do odpadků, hledají potravu a zároveň děsí místní obyvatele. Lidé v Říme se potýkají s desítkami divočáků, kteří se producírují po ulicích italské metropole. I když se natáčení zvířat a sdílení videí stalo hitem sociálních sítí, místní jsou hlavně vystrašení, Někteří rodiče se dokonce bojí vodit děti do školky. Ochránci zvířat ale zdůrazňují, že zabíjení divočáků nepřichází v úvahu, lepší je zvíře uspat a odchytit.

reklama

Domácí zpravodajství

Systém fatálně selhal. Překvapilo mě, že Frontex šikanu dál nevyšetřoval, říká psycholog

Českem rezonuje případ mladé policistky, která ukončila svůj život skokem z 11. patra. Kristýnu Litomerickou k tomu podle jejích nejbližších dohnala šikana na pracovišti. Sebevraždu Litomerická spáchala v poslední den své mise ve Varšavě, kde právě ukončovala dvouměsíční stáž u Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (zkráceně Frontex). Mohla Litomerická předejít šikaně? A co je nejlepší v takové situaci dělat? Na tyto otázky odpovídá psycholog Daniel Štrobl.

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Osahával a líbal ženu, musela se schovat v hotelu. Pražští policisté po útočníkovi pátrají

Aktualizováno

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie v pondělí zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

reklama