reklama

Prezident je v zásadě povinen premiérovu návrhu vyhovět, tvrdí ústavní právníci

Ministr zdravotnictví Roman Prymula po pátečním skandálu zřejmě opustí svou funkci. Může jeho konec ještě odvrátit prezident? Nepřidá se ke krizi zdravotní, ekonomické a společenské ještě krize ústavní? Tyto otázky byly hlavním tématem pořadu 360 Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

reklama

Podle ústavního právníka Jana Kudrny je jasné, že z toho, co k situaci řekli premiér Andrej Babiš a prezident republiky Miloš Zeman prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka, k výměně ministra zdravotnictví nakonec dojde.

Jeho kolega Marek Antoš v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že prezident republiky je při jmenování člena vlády v zásadě vázán návrhem předsedy vlády. „Vedou se spory, co to znamená, jak moc je tím vázán, ale ten převažující konsenzus u odborníků na ústavní právo je, že je povinen jmenovat toho navrženého kandidáta – s výjimkou závažných důvodů, které by tomu bránily. Zejména pokud by třeba ten kandidát nesplňoval zákonné předpoklady k výkonu té funkce. Pokud nemá nějaký závažný důvod, pro který by jej nemohl jmenovat, tak je prezident povinen předsedovi vlády vyhovět,“ uvedl Antoš.

Kdyby potom, co se stalo, zůstal Roman Prymula nadále na postu ministra zdravotnictví, měl by stejné pravomoci jako doposud, ale z politického a společenského hlediska by byla podle právníka jeho pozice slabá. „Je potřeba říct, že vždycky v případě člena vlády se spojuje rovina právní s rovinou politickou. To znamená, že je třeba také vnímat, že ta jeho pozice je slabší. Je ale nutné také říct, že pokud se jedná o současná krizová opatření, tak je vydává převážně vláda – zaprvé ministr zdravotnictví a zadruhé z hlediska své působnosti i jiný člen vlády,“ řekl Kudrna.

„Rozhodující je to, jak to vnímá společnost, že se tady dělo něco, co je zbytku společnosti zakázané. A většina politiků podává demisi a odchází z funkce bez toho, že by potom došlo nebo bylo tvrzeno, že porušili právo. Jde o to, že udělali něco, co je v tu danou chvíli pro společnost nepřijatelné,“ sdělil právník. Klíčový je také podle něj mediální obraz dané osoby.

Pehe: Krize jmenováním nového ministra neskončí

V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se k situaci vyjádřil i politolog Jiří Pehe. Ten si myslí, že vládní krize jmenováním nového ministra neskončí. „Celé to může vést k otřesům v celé české politice a nemusí to skončit jen jmenování nového ministra, protože důvěra vlády je podlomená,“ předpověděl Pehe. Vše podle něj souvisí s tím, že Andrej Babiš není krizovým manažerem. „Politické by v této situaci bylo jednat s opozicí a překonat příkopy v české politice, jinak to neskončí dobře,“ dodal politolog.

Stejného názoru je i politický komentátor Martin Komárek. „Babiš je poprvé v situaci, ve které se nedokáže orientovat. Pevně doufám, kvůli celé zemi, že se z toho dostane a bude nepoliticky a věcně jednat. Jako premiér ohrožené země,“ tvrdí Komárek a varuje, že jinak Babiš skončí v českých dějinách tak, že bude porovnáván s Emilem Háchou.

Tagy:
Andrej Babiš odvolání Ústava ústavní právník Jan Kudrna Marek Antoš ministr zdravotnicví Jiří Pehe Roman Pymula Martin Komárek

Hlavní zprávy

Není důvod k panice, tvrdí už zase Vojtěch. Po tomto výroku obvykle přišlo zpřísnění
Koronavirus

Není důvod k panice, tvrdí už zase Vojtěch. Po tomto výroku obvykle přišlo zpřísnění

„Není důvod k panice,“ zdůraznil znovu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci před týdnem. Těmito slovy už občany od začátku pandemie uklidňoval nejméně šestkrát. Vojtěch říká, že vzhledem k proočkovanosti a nízké zátěži nemocnic si aktuálně může toto tvrzení dovolit. Opozice mu ale vytýká, že nemá plán a jen uklidňuje lidi podobně jako posádka letadla před turbulencemi. V minulosti se po Vojtěchově ujištění, že není důvod k panice, situace pokaždé zhoršila.

Proč už se další lidé nechtějí očkovat? Vždyť jde o život, reagují na průzkum odborníci

Nechápu, že se nechce nechat více lidí očkovat, reagoval imunolog Václav Hořejší na výsledky exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. Z toho vyplývá, že 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu a pouze tři procenta to ještě mají v plánu. 20 procent vakcínu odmítá a osm procent ještě váhá. Podobně nad nezájmem Čechů o očkování kroutí hlavou i další odborníci.

Princ Philip s oblibou stříkal hořčici na zeď. Miloval, když se věci pokazily, říká William

Když letos v dubnu zemřel ve věku 99 let britský princ Philip, oplakával ho celý svět. Pro jeho manželku královnu Alžbětu II. byl velkou oporou, pro vnoučata milující dědeček, který s nimi rád dováděl. Podle princů Charlese a Williama byl Philip, vévoda z Edinburghu, navíc opravdovým králem grilování. Shodli se na tom ve vzpomínkovému programu stanice BBC.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Jaroš: Jestli čeští horolezci lezli v Pákistánu bez povolení, udělali pr*ser

Pokud lezla dvojice českých horolezců v Pákistánu na horu Rakapoši bez povolení, udělala pr*ser, který si bude muset vyřešit. Tak komentoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS zkušený horolezec Radek Jaroš počínání svých kolegů. Jakub Vlček a Petr Macek, které kvůli potížím při sestupu z pákistánské Rakapoši musel 15. září po dlouhé záchranné akci do bezpečí dopravit vrtulník pákistánské armády, zůstávají v zemi. Pákistán požaduje zaplacení celé operace.

reklama

Domácí zpravodajství

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku

Aktualizováno

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení krizového ošetřovného pro případ lokálního uzavírání škol kvůli epidemii. Navrhuje dávku zvýšit ze 60 na 80 procent základu výdělku a vyplácet ji po celou dobu nařízené karantény. Kabinetu předá i návrh na navýšení minimální mzdy od ledna z nynějších 15 200 na 18 tisíc korun.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Adámek je po operaci mandlí v bdělém kómatu. Vše špatně, obvinila matka u soudu lékařku

Aktualizováno

Mnoha chyb se podle matky chlapce, jenž zůstal po operaci mandlí v Pardubické nemocnici před čtyřmi lety kvůli pooperačním komplikacím v takzvaném bdělém kómatu, dopustili zdravotníci nemocnice při zákroku i po něm. Matka v úterý vypovídala před pardubickým soudem, několikrát se neubránila slzám. Generální ředitel společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald už dřív řekl, že podle interního šetření případu nenastalo pochybení v léčebném postupu.

reklama