reklama

Prezident je v zásadě povinen premiérovu návrhu vyhovět, tvrdí ústavní právníci

Ministr zdravotnictví Roman Prymula po pátečním skandálu zřejmě opustí svou funkci. Může jeho konec ještě odvrátit prezident? Nepřidá se ke krizi zdravotní, ekonomické a společenské ještě krize ústavní? Tyto otázky byly hlavním tématem pořadu 360 Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

reklama

Podle ústavního právníka Jana Kudrny je jasné, že z toho, co k situaci řekli premiér Andrej Babiš a prezident republiky Miloš Zeman prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka, k výměně ministra zdravotnictví nakonec dojde.

Jeho kolega Marek Antoš v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že prezident republiky je při jmenování člena vlády v zásadě vázán návrhem předsedy vlády. „Vedou se spory, co to znamená, jak moc je tím vázán, ale ten převažující konsenzus u odborníků na ústavní právo je, že je povinen jmenovat toho navrženého kandidáta – s výjimkou závažných důvodů, které by tomu bránily. Zejména pokud by třeba ten kandidát nesplňoval zákonné předpoklady k výkonu té funkce. Pokud nemá nějaký závažný důvod, pro který by jej nemohl jmenovat, tak je prezident povinen předsedovi vlády vyhovět,“ uvedl Antoš.

Kdyby potom, co se stalo, zůstal Roman Prymula nadále na postu ministra zdravotnictví, měl by stejné pravomoci jako doposud, ale z politického a společenského hlediska by byla podle právníka jeho pozice slabá. „Je potřeba říct, že vždycky v případě člena vlády se spojuje rovina právní s rovinou politickou. To znamená, že je třeba také vnímat, že ta jeho pozice je slabší. Je ale nutné také říct, že pokud se jedná o současná krizová opatření, tak je vydává převážně vláda – zaprvé ministr zdravotnictví a zadruhé z hlediska své působnosti i jiný člen vlády,“ řekl Kudrna.

„Rozhodující je to, jak to vnímá společnost, že se tady dělo něco, co je zbytku společnosti zakázané. A většina politiků podává demisi a odchází z funkce bez toho, že by potom došlo nebo bylo tvrzeno, že porušili právo. Jde o to, že udělali něco, co je v tu danou chvíli pro společnost nepřijatelné,“ sdělil právník. Klíčový je také podle něj mediální obraz dané osoby.

Pehe: Krize jmenováním nového ministra neskončí

V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se k situaci vyjádřil i politolog Jiří Pehe. Ten si myslí, že vládní krize jmenováním nového ministra neskončí. „Celé to může vést k otřesům v celé české politice a nemusí to skončit jen jmenování nového ministra, protože důvěra vlády je podlomená,“ předpověděl Pehe. Vše podle něj souvisí s tím, že Andrej Babiš není krizovým manažerem. „Politické by v této situaci bylo jednat s opozicí a překonat příkopy v české politice, jinak to neskončí dobře,“ dodal politolog.

Stejného názoru je i politický komentátor Martin Komárek. „Babiš je poprvé v situaci, ve které se nedokáže orientovat. Pevně doufám, kvůli celé zemi, že se z toho dostane a bude nepoliticky a věcně jednat. Jako premiér ohrožené země,“ tvrdí Komárek a varuje, že jinak Babiš skončí v českých dějinách tak, že bude porovnáván s Emilem Háchou.

Tagy:
Andrej Babiš odvolání Ústava ústavní právník Jan Kudrna Marek Antoš ministr zdravotnicví Jiří Pehe Roman Pymula Martin Komárek

Hlavní zprávy

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry
ZOH 2022

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry

Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Třaskavé jednání Sněmovny: SPD jej čtyři hodiny blokovalo. Hanba vám, zuřil Bartošek

Hnutí SPD ve čtvrtek dopoledne čtyři hodiny blokovalo jednání Poslanecké sněmovny. Ta měla znovu jednat o korespondenční volbě, která by umožnila Čechům žijícím v zahraničí jednodušeji volit. K bodu se ale poslanci nedostali. Nejprve dvě hodiny řečnil předseda hnutí Tomio Okamura, který navrhoval změny v programu schůze. Pak se za řečnickým pultem střídali i jeho kolegové, což rozčílilo koaliční poslance.

reklama