Vražda mačetou, šroubovák v krku i „terorismus“ s paličkou. Připomeňte si nejhorší školní útoky

Brutální napadení školačky v Brně šokovalo veřejnost. Česká historie však pamatuje mnoho dalších podobných případů agrese, v nichž hráli roli školáci, studenti či vzdělávací instituce. Některé skončily i smrtí. Připomeňte si ty nejhorší.

S bodným poraněním skončila školačka po útoku v Brně-Židenicích v nemocnici. Došlo k němu ve středu 20. září blízko tramvajové zastávky. Svou oběť si dle svědků patrně zfetovaný muž vybral náhodně. Agresor byl obviněn z pokusu o vraždu dítěte mladšího 15 let. Pachateli v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody na 15 až 20 let, popřípadě trest výjimečný.

Poslechněte si, jak útok na školačku popsala jedna ze svědkyň redakci CNN Prima NEWS:

Případy, kdy je na veřejnosti napadeno dítě či mladistvý, vždy výrazně rezonují společností. Mnohem více však lidmi otřásají těžké útoky, k nimž dochází přímo ve školách, kde se děti učí. Na rozdíl od USA je v české historii pouze několik jednotek takových případů, některé však skončily tím nejhorším možným způsobem – smrtí. Připomeňte si události, které tuzemskem od přelomu milénia otřásly.

Učitele chtěl upálit, nakonec sáhl po mačetě

K brutálnímu napadení došlo 31. března minulého roku na učilišti v pražské Michli. Student školy se schoval na toaletách a čekal, až 74letý učitel, s nímž měl spory, vejde do kabinetu. Tam jej následně napadl s 60 centimetrů dlouhou mačetou. Učiteli v seniorském věku zasadil několik ran do hlavy, krku a zad. Lékaři už napadenému nemohli pomoci.

ČTĚTE TAKÉ: Sedmiletí útočníci na Mladoboleslavsku napadli 9letého chlapce. Zkopali ho kvůli penězům

Jak uvedla obžaloba, student měl svůj čin dopředu plánovat. Původně dokonce chtěl svého učitele upálit. Den před samotným útokem dostal podle obžaloby mladík nedostatečnou z předmětu sdělovací techniky – právě tento předmět vyučoval zesnulý učitel. „V důsledku toho a dlouhodobě špatného vztahu, který u něj vygradoval pocitem křivdy a frustrace z uvedeného hodnocení, jež vnímal jako nespravedlivé, obviněný již téhož dne začal přemýšlet nad tím, že učitele usmrtí,“ uvedla obžaloba.

Den před činem si měl mladík na internetu objednat zapalovač a benzin. Matka mu v té době sdělila, že pokud se nenajde jiné řešení, bude muset kvůli studijním neúspěchům školu změnit. Podle obžaloby se jednalo o poslední impuls k tomu, aby mladík situaci „vyřešil“ hned. Po hrůzném činu utekl z budovy učiliště oknem v přízemí, později jej našel jeho dědeček. Mladíka policie zadržela.

Zavražděný muž vyučoval přes 30 let, v práci pokračoval i v důchodovém věku. Ředitel školy na webu učiliště po útoku uvedl, že s žákem nikdy nebyly problémy. Mladík o rok dříve dostal ředitelskou pochvalu za docházku a vzorné studijní výsledky. Odsouzený Jaroslav se k činu přiznal s tím, že ho měl pedagog šikanovat. Za vraždu mu soud nakonec uložil 14leté vězení a ambulantní léčení.

Vychovateli vrazil šroubovák do krku, kolegyni zkopal

V březnu roku 2014 veřejnost šokovalo brutální napadení ve Výchovném ústavu v Králíkách na Orlickoústecku. Dva mladíci zde zaútočili na vychovatele – ženu a muže.

Čtrnáctiletý chlapec v noci vběhl do klubovny, kde muži vrazil šroubovák do krku, jen o pár centimetrů minul tepnu, uvedl web iDnes.cz. Když se kolegyně napadeného přišla podívat, co se děje, zaútočil i na ni. Za asistence o rok staršího kamaráda ji povalili na zem a zkopali.

Motivem celého činu mělo být jediné – chlapci chtěli z ústavu utéct. To se jim však nepodařilo. Po svém činu byli převezeni do jiného zařízení, napadení skončili v domácím léčení. Ministerstvo školství nakonec výchovný ústav v Králíkách zavřelo. Důvodem k ukončení provozu byly výsledky kontrol úřadů. S dětmi se prý špatně zacházelo.

Když Petr zakřičel, bodla ho do srdce

Jeden z nejtragičtějších případů na půdě školy se odehrál v roce 2014 ve Žďáru nad Sázavou. Do tamní střední obchodní školy ráno vtrhla šestadvacetiletá duševně nemocná Barbora Orlová.

Nožem zaútočila na náhodné žáky – dvě sedmnáctileté studentky zranila a šestnáctiletého studenta Petra Vejvodu zabila přímou ranou do srdce.

„U šaten jsem zaslechla hádku. Jedna holka říkala, že nic neudělala. Žena s nožem jí řekla, ať si klekne. V té chvíli vešel do dveří Petr Vejvoda. Na pachatelku začal křičet, ať ji nechá a pustí ji. To byla jeho poslední slova. Pachatelka s nožem od něj stála asi jeden metr. Pak Petra bodla někam do hrudníku. Skutečně jsem viděla, jak ho bodla přímo do hrudníku. Nůž vytáhla a otočila se na nás. Petr se mezitím svezl na zem,“ líčila u soudu studentka Lucie okolnosti smrti chlapce, který chtěl pomoci spolužačce v nesnázích. In memoriam dostal Vejvoda Cenu Michala Velíška a medaili Za hrdinství.

Dalším zraněním studentů zabránil policejní vyjednavač, který se nechal vyměnit za jednu z pobodaných dívek. Útočnice však i jeho poranila. Agresorku nakonec taserem paralyzoval člen zásahové jednotky. Schizofrenní Orlová patrně počítala s tím, že ze školy už neodejde živá. Policisté ji však nezabili. Ženu umístili do detenčního ústavu, trestní stíhání bylo z důvodu její nepříčetnosti zastaveno.

Žďár? Poprvé Orlová řádila v Havířově

Případ Žďáru nad Sázavou nebyl prvním, kdy Orlová vtrhla na půdu školy. O dva roky dříve, v květnu 2012, v jídelně školy v Havířově-Šumbarku pobodala duševně nemocná žena vychovatelku, informovala tehdy média. Následně si vzala sedmiletou žačku jako rukojmí. Dívku se policii podařilo osvobodit a útočnici zadržet. Zraněná žena skončila v nemocnici, kde prodělala náročnou operaci.

Orlová následně skončila v ústavu, odkud byla soudem propuštěna – krátce před tím, než zaútočila na škole ve Žďáru.

O přestávce vrazil učitelce kudlu do zad

V témže roce, kdy došlo k napadení v havířovské jídelně, zaútočil student rakovnického gymnázia na učitelku matematiky. O přestávce se 61letá žena připravovala na další vyučovací hodinu, když za ní přišel tehdy čtrnáctiletý chlapec a bodl ji do zad. „Jednalo se o těžké zranění v oblasti hrudníku. Měla hlubokou bodnou ránu v zádech,“ uvedla podle Deníku tehdy mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Detaily napadení šestiletého chlapce v Plzni. Krvácel z hlavy a končetin, popsali strážníci

S vážným zraněním byla žena letecky přepravena do pražské střešovické nemocnice. Podezřelého chlapce policisté zadrželi, u výslechu se k činu nepřiznal. Vzhledem k jeho věku uvalili policisté na případ informační embargo. Dosud nebyl motiv mladíka zveřejněn. Spolužáci ho však líčili jako tichého chlapce. „Byl to spíše zamlklý kluk. Nikdy bych neřekla, že by byl schopen tohle udělat. Vypadal opravdu mírumilovně,“ popisovala po činu chlapce jedna ze spolužaček.

„Tohle je teroristický útok,“ křičel a zaútočil

V roce 2011 došlo k jinému útoku na učitele, taktéž na gymnáziu, avšak v Chomutově. Tehdy patnáctiletý chlapec se na čin připravil. Před budovou si nasadil masku, následně vešel do školy vyzbrojen paličkou na maso a nožem. „Tohle je teroristický útok,“ křičel a zaútočil na sekretářku školy, kterou jako první v doprovodu učitelky ekonomie potkal.

Ženě zasadil několik ran do hlavy, později skončila v nemocnici. Křik z chodby zaslechl ředitel školy společně se školníkem. „Vyběhli jsme z kanceláře, student křičel něco o tom, že koná ve prospěch České republiky,“ líčil okamžik Deníku tehdejší ředitel Jaroslav Zahrádka. Se školníkem se na chlapce vrhli a po krátké tahanici ho zneškodnili. Do té doby vynikající student se skvělým prospěchem byl zadržen policií.

Učitele brutálně zavraždil, zasadil mu 18 ran nožem

​Jednalo se o první vraždu během výuky v Česku. Psal se rok 2004, když tehdy šestnáctiletý student učiliště ve Svitavách napadl svého 60letého učitele. Nožem mu zasadil osmnáct bodných ran, kantor zemřel před zraky žáků. Spolužáci útočníka popisovali jako tichého studenta, který se velmi dobře učil, jeden ho dokonce označil za nejchytřejšího ze studentů.

Od soudu mladík odešel s devítiletým trestem, nakonec mu byla část odpuštěna a v roce 2012 se dostal na svobodu. „Kdybych toho mladíka nyní potkal, a věděl, že je to on, asi bych měl obavy. Byl bych ve střehu,“ uvedl pro Blesk deset let po tragédii zástupce ředitele učiliště Oldřich Kavalík.

„Doufám, že ta doba, po kterou byl hoch ve vězení, stačila na to, aby se vzpamatoval a znovu neudělal něco podobného. Jelikož ale vím, že to nespáchal ve zkratu, ale plánovaně, nevěřím mu, nedokážu odpustit,“ přiznala školská odborářka Jana Šauerová u hrobu zavražděného kantora, kam se každý rok na výročí tragédie vrací položit květinu.

Pálkou zaútočil v kabinetu

Útoky se nevyhly ani univerzitám. K jednomu takovému došlo v roce 2003 v Hradci Králové, kdy student politologie, který byl ve druhém ročníku, v kabinetu napadl 53letého pedagoga. K útoku použil baseballovou pálku. Profesor utrpěl tržnou ránu na hlavě a bolestivé podlitiny na mnoha místech těla.

O dva měsíce později státní zastupitelstvo v Hradci Králové zastavilo stíhání mladíka. „A to na základě policejního spisu a znaleckého posudku, který potvrdil, že mladík byl v době útoku nepříčetný,“ uvedl státní zástupce Alexander Pumprla, píše web iDnes.cz. Pedagogovi po útoku zůstaly jizvy na hlavě a noze.

Když bránila spolužáky, shodil ji ze schodů

V roce 2002 zbil šestnáctiletý žák na speciální škole pro sluchově a mentálně postižené ve Vodňanech učitelku. K činu došlo poté, co se chlapec předváděl před děvčaty tím, že ubližoval ostatním. Učitelka se rozhodla děti bránit, načež se na ni mladík vrhl a shodil ji ze schodů. Když vstala, napadl ji znovu. Žáka škola potrestala dvojkou z chování, informoval web Aktuálně.

Tagy: