Teprve sedmileté děti napadly devítiletého chlapce v Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Případ se stal již 5. září, policie o něm však informovala až ve čtvrtek 21. září. Důvodem potyčky bylo, že dva malí agresoři chtěli po starším chlapci peníze. Ačkoliv jim sdělil, že u sebe žádný finanční obnos nemá, napadli ho. Podkopli mu nohy, následně ho zkopali a udeřili do oblasti rukou.
Incident se stal na třídě Osvobozených politických vězňů v Benátkách nad Jizerou v odpoledních hodinách. Podle policie si sedmiletí chlapci svou oběť vyhlédli a nějakou dobu ji pronásledovali. „O chvíli později chlapce zastavili a požadovali, aby jim vydal peníze. Poškozený u sebe žádné peníze neměl, to jim i řekl a pokračoval v cestě domů,“ informovala policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.
ČTĚTE TAKÉ: Posun v případu pobodání dívky v Brně: Policie útočníka obvinila, chce ho dostat do vazby
S takovým výsledkem se však dvojice dětí nesmířila a znovu ho pronásledovala. Opakovaně ho vyzvala, aby jim peníze dal. Chlapec se nakonec z obavy dal na útěk. „Následovalo fyzické napadení chlapce ze strany dvou útočníků, které skončilo podkopnutím nohou, několika kopanci a údery do oblasti rukou. Poškozenému se nakonec podařilo utéct do domu a schovat se, oba útočníci se poté dali na útěk,“ pokračovala mluvčí.
Lidé jen stáli a dívali se. Poslechněte si v přiložené reportáži, jak svědkyně z Brna popisuje hrůzný útok na školačku:
Celou událost se kriminalistům podařilo objasnit po několika dnech, kdy i ztotožnili oba nezletilé útočníky – za napadením stáli dva sedmiletí chlapci z Benátek nad Jizerou. Případ policisté kvalifikovali jako loupež ve formě spolupachatelství, ale vzhledem k nízkému věku bude odložen. Policie však bude navrhovat uložení výchovných opatření.
Je nutné zakročit
Tento případ byl pomyslnou poslední kapkou k tomu, aby se v Benátkách nad Jizerou konala schůze představitelů města, orgánu sociálně-právní ochrany dětí, úřadu práce a policie.
„Všichni účastníci jednání se jednoznačně shodli, že je třeba proti zhoršující se situaci neprodleně zakročit a přijmout taková opatření, která pomohou rychle a komplexně celou situaci včas vyřešit. Každá z institucí se v první řadě zaměří na několik zásadních faktorů, které mají vliv na kvalitu života občanů. Stejně jako na chování nezletilců na veřejnosti, na plnění povinné školní docházky a s tím související odpovědnost jejich rodičů,“ sdělila mluvčí.
Dále se jednotlivé instituce mají zaměřit na příjemce dávek, diskutovalo se i o zapojení neziskových organizací, které se specializují na odborné sociální poradenství. „Policisté veškeré podněty od veřejnosti a oznámené události, které se dějí na území Mladoboleslavska, rozhodně nepodceňují a každému oznámení věnují pozornost. Zajištění bezpečnosti všech občanů je jejich prioritou,“ zdůraznila Schneeweissová. Policisté proto podle slov mluvčí provádí nejen pravidelné kontroly rizikových míst, ale jednají i na schůzkách s vedením města a dalšími subjekty.