Dá se zemřít na zlomené srdce? Výzkumníky z Arizonské univerzity zajímalo, co se děje v případech, kdy člověk odejde jen krátce po smrti své lásky nebo jiného blízkého. Na základě studie teď vliv ztráty na fyzické zdraví detailně popsali.
Ztráta blízkých opravdu může mít velký dopad nejen na psychickou pohodu, ale i na fyzické zdraví. Vědci z Arizonské univerzity zkoumali vliv zármutku na činnost srdce a zjistili, že silný smutek může způsobit výrazné zvýšení krevního tlaku. To naznačuje, že právě tato emoce by mohla být rizikovým faktorem srdečních příhod. Informují o tom na univerzitním webu.
ČTĚTE TAKÉ: Dojemný příběh dávných milenců. Svatbu jim v mládí zakázali rodiče, vzali se o 60 let později
Výzkum zveřejněný v časopise Psychosomatic Medicine prokázal, že existuje přímá souvislost mezi závažností zármutku a zvýšenou reakcí systolického krevního tlaku (tlak, který srdce vyvíjí na tepny během tlukotu, pozn. red). „Chtěla jsem prověřit, jestli člověk opravdu může zemřít na zlomené srdce,“ uvedla hlavní autorka studie Mary-Frances O'Connorová, docentka psychologie specializující se na zármutek.
Jak se měří smutek
Zvýšené riziko úmrtí po smrti blízké osoby je již dlouho dokumentováno v epidemiologických studiích. Studie O'Connorové a jejích kolegů se zabývala krevním tlakem jako možným faktorem, který to způsobuje. Vědci v ní sledovali 59 lidí, kteří v uplynulém roce ztratili blízkou osobu. „Hledali jsme způsob, jak otestovat kardiovaskulární dopady zármutku v tomto zranitelném období prvního roku po ztrátě,“ řekl hlavní autor studie Roman Palitsky.
Účastníci studie museli vědcům popsat, jak moc se cítí zranění a jak silný je jejich zármutek. Během těchto rozhovorů měli za úkol vzpomínat na okamžiky, kdy se cítili nejhůře, nejvíce osamělí a zranění poté, co jim zemřel někdo blízký.
Pak výzkumníci účastníkům studie změřili krevní tlak. „Když jdete ke kardiologovi, neměří vám jen krevní tlak. Někdy vám předtím provede i zátěžový test například na běžeckém pásu. Tohle bylo něco jako emoční zátěžový test,“ vysvětlila profesorka O'Connorová.
Jak vypadá zlomené srdce
Po vzpomínce na smutek se účastníkům zvýšil systolický krevní tlak – od výchozí úrovně vzrostl podobně jako při cvičení. K jeho největšímu zvýšení přitom došlo u těch, kteří současně projevovali nejvíce jiných symptomů spojených se zármutkem a truchlením. „To znamená, že na srdce nemá vliv jen smrt milované osoby, ale i naše emocionální reakce na ztrátu,“ sdělila O'Connorová.
Výsledky studie jsou podle ní velmi užitečné pro lékaře, protože ukazují, že lidé prožívající smutek jsou vystaveni vyššímu riziku hypertenze a dalších problémů souvisejících se srdcem. „Je proto nesmírně důležité, aby psychologové a terapeuti povzbuzovali truchlící klienty k pravidelným lékařským prohlídkám. Často se stává, že když pečujeme o umírajícího blízkého, zanedbáváme péči o vlastní zdraví,“ dodala vědkyně.