Evropský úřad pro bezpečnost potravin vydal doporučení, aby telata nebyla držena v individuálních boxech, tzv. teletnících. Podle vědecké skupiny, která za zprávou stojí by měla telata být držena minimálně po dvou a měl by jim být umožněn kontakt s matkami.
Evropská unie by měla do konce roku zveřejnit nové minimální standardy chovu. Jejich součástí by se mohlo stát i přehodnocení možnosti držet novorozená telata stranou od jejich matek v individuálních boxech. Podle doporučení odborníků by měla být telata držena po dvou či ve skupinách do sedmi členů, na minimální ploše dvaceti metrů čtverečních pro každé z nich. Chovatelé by navíc nově museli umožnit matce kontakt s teletem po celou dobu před odstavem, minimálně jeden den.
„Podmínky, v jakých jsou telata dojnic v celé EU chována, jsou velmi kruté. Přestože jsou to společenská zvířata, jsou svým matkám odebrána hned po narození a poté jsou přibližně dva měsíce držena v izolaci ve velmi malých boxech,“ uvádí Romana Šonková z organizace CIWF Česko. „Vědci EFSA dnes potvrdili, že existuje mnoho vědeckých důkazů o tom, že telata v těchto individuálních boxech trpí. Minimální standardy však nakonec stanoví politici s rozhodovací pravomocí a my je vyzýváme, aby jejich rozhodnutí zajistilo telatům mnohem lepší start do života – bez utrpení a s možností přirozené socializace, jak potřebují všechna mláďata.“
Podle statistik organizace je každý rok v těchto boxech chováno na devět milionů telat v celé EU. Novorozená telata jsou od matek obvykle hned po porodu. Podle odborníků tím oběma vzniká velké trauma. V rámci kampaně Konec doby klecové, kterou podpořil téměř milion a půl obyvatel EU, se ke zrušení klecových chovů drůbeže, porodních klecí prasat i těchto individuálních boxů zavázala Evropská komise.