reklama

Začátek konce? Británie jako první v Evropě zakáže transporty živých zvířat

Britský ministr pro životní prostředí George Eustice ve čtvrtek zveřejnil plány na zákaz transportů živých zvířat na porážku a výkrm. Podle údajů ministerstva se krok dotkne tisíců zvířat ročně. Ministr plány považuje za další krok k upevnění vůdčí pozice země v prosazování welfaru zvířat.

reklama

„Živá zvířata musejí při vývozu běžně protrpět přehnaně dlouhé cesty, při kterých pociťují stres a dochází u nich ke zraněním. Pravidla EU nám dříve bránila ve změnách v těchto transportech, ale díky tomu, že ji opouštíme, se může britská vláda do těchto plánů pustit,“ uvádí ministerstvo. Případný zákaz by tak byl dalším z možných vítězství v ochraně zvířat a posune Velkou Británii do popředí welfaru v Evropě.

„Nyní, když jsme EU opustili, máme příležitost ukončit tuto zbytečnou praktiku. Chceme zajistit, že zvířata budou před porážkou ušetřena stresu,“ dodává ministr Eustice. Díky Brexitu se v Británii mluví i o zákazu dovozu a prodeje kožešin, kterému dosud také bránily regulace Evropské unie.

Již nyní je však zřejmé, že nový zákaz by nebyl bez výjimek. Severní Irsko má v plánu se dál řídit unijními pravidly. Zákaz se také nebude vztahovat na vývozy drůbeže – každý rok jsou ze Spojeného království vyvezeny desítky milionů kuřat. Nadále bude možné vyvážet i chovná zvířata. O omezení vývozu živých zvířat se začalo diskutovat i v Evropské unii. V září to na neformálním setkání Rady pro zemědělství navrhla nizozemská ministryně zemědělství Carola Shouten.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama