V Česku chybí až 200 tisíc dárců krve. Projekt vězeňské služby to chce změnit

Celkem 22 litrů krve darovali zaměstnanci vězeňské služby 4. listopadu v ostravské fakultní nemocnici. Akce se zúčastnilo čtyřicet lidí z věznic z Ostravy, Opavy, Heřmanic a Karviné. Nešlo přitom o jednorázový počin, postupně by měli darovat krev pracovníci 33 věznic po celé republice. Vězeňská služba tím chce pomoci řešit nedostatek krve v nemocnicích po celé republice.

Odběr krve v Ostravě je součástí projektu vězeňské služby, který začal letos v říjnu v Praze a který si klade za cíl přilákat prvodárce. Proto se do něj kromě pravidelných dárců se zapojili i ti, kteří přišli darovat krev poprvé.

Vězeňská služba chce upozornit veřejnost také na to, že je v nemocnicích nedostatek krve. Aktuálně totiž v České republice chybí až 200 tisíc dárců krve. „Chceme pomoci právě v této oblasti a jsem přesvědčen, že naše podpora pomůže k záchraně zdraví i životů lidí, kteří budou potřebovat krev,“ řekl generální ředitel Vězeňské služby České republiky Petr Dohnal.

Akce potrvají až do prosince

V průběhu listopadu a prosince by se pak do akce mělo zapojit 33 věznice. Celkem se do projektu přihlásilo téměř 400 zaměstnanců. „Jsme bezpečnostní sbor, ve kterém pracuje mnoho zdravých a fyzicky zdatných lidí. Proto jsme se rozhodli, ke společnému darování krve,“ uvedl ředitel Dohnal.

Hromadné darování krve s vězeňskou službou bude pokračovat i během listopadu a prosince. Akce proběhne také v Plzni, Hradci Králové, Liberci či Brně.

Tagy: