Posiluje imunitu nebo dodává energii. Špatná příprava čaje ale může škodit zdraví
krevní plazma
Výpis příspěvků ke štítku „krevní plazma“
Plazma pro život. Jak pomáhá moderní medicíně a záchraně životů, popisuje lékař centra BioLife
Krevní plazma, nepostradatelná složka pro výrobu léků a záchranu životů při akutních stavech, slaví v Evropě 60 let od otevření prvního soukromého odběrového místa. Přestože si připomínáme toto výročí, stále čelíme nedostatku dárců a jsme závislí na dovozu plazmy, zejména z USA. Proč je plazma tak důležitá a jak darování probíhá?
ČR hrozí miliardová arbitráž. Souvisí s kauzou Diag Human, v níž šlo o obchod s krevní plazmou
České republice hrozí nová miliardová arbitráž. Švýcarská firma Towit zaslala koncem ledna českému ministerstvu financí takzvané oznámení o sporu, ve kterém tvrdí, že stát porušil její investici, uvedl server HlídacíPes.org. Spor podle něj souvisí s kauzou Diag Human. Podle Českého rozhlasu-Radiožurnálu žádají společnost Towit Machinery Trading a dva švýcarští občané po ČR téměř čtyři miliardy Kč.
Vzácnou nemocí trpí až 300 milionů lidí. Některým pomáhají léky z krevní plazmy od dárců
Již od roku 2008 se každoročně poslední únorový den připomíná jako Světový den vzácných onemocnění – Rare Disease Day. V současné době je známo kolem osmi tisíc druhů vzácných chorob a jen v rámci Evropské unie postihují šest až osm procent populace – tedy 27 až 36 milionů lidí. V Česku trpí takovým onemocněním půl milionu lidí, na celém světě jich je až 300 milionů. Pro některé pacienty představují šanci na kvalitnější život speciální léky, které se vyrábějí z krevní plazmy od zdravých dárců.
Kdykoliv mohou začít otékat a zemřít. Vzácnou chorobu spustí stres i počasí, nelze ji vyléčit
Otoky na různých částech těla, které bývají velmi bolestivé a dotyčného mohou ohrozit na životě, způsobuje nemoc nazvaná hereditární angioedém (HAE). Jde o vzácnou dědičnou chorobu, kterou nelze plně vyléčit. Je náročná nejen po fyzické stránce, ale i po té psychické, protože otoky mohou vznikat kdekoliv na těle včetně obličeje. Spouštěčem může být prakticky cokoliv, například stres, úraz nebo změna počasí. Lidé s touto chorobou žijí s mnoha omezeními a v případě potřeby je důležité, aby dostali lék první pomoci. Na otázky o tomto onemocnění odpovídal CNN Prima NEWS lékař Miroslav Šuta.
Velká naděje v boji s covidem? Lékaři z Brna podávají lék, který má vysokou úspěšnost
Fakultní nemocnice Brno ohlásila velký úspěch v souvislosti s lékem na nemoc COVID-19. Kombinací remdesiviru a rekonvalescentní plazmy léčila 28 onkologických pacientů. Nikdo z nich nezemřel na koronavirus, část se z něj vyléčila a část se ještě léčí. Informaci potvrdil přednosta interní hematologické a onkologické kliniky Jiří Mayer.
Gayové mohou darovat plazmu jen v celibátu. Materiálu pro lidi s covidem je ale dostatek
Na rozdíl od Velké Británie nebo Brazílie se v Česku zatím nebude rušit zákaz darování krevní plazmy pro muže, kteří měli před odběrem sex s partnerem stejného pohlaví. Redakci CNN Prima NEWS to potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Výzva resortu, aby lidé, kteří již prodělali nákazu koronavirem, krevní plazmu darovali, ale stále trvá, i když materiálu pro případné pacienty je v současnosti dostatek.
Šok Petra Vágnera po odběru. Moderátor má obrovské množství covidových protilátek
Velké překvapení čekalo na sporťáka Petra Vágnera po návštěvě transfúzního centra v rámci projektu Českého červeného kříže a CNN Prima NEWS Ruce. Výsledky rozboru totiž ukázaly, že má po prodělaném covidu více než trojnásobně vyšší množství protilátek, než je běžné.
V Česku chybí až 200 tisíc dárců krve. Projekt vězeňské služby to chce změnit
Celkem 22 litrů krve darovali zaměstnanci vězeňské služby 4. listopadu v ostravské fakultní nemocnici. Akce se zúčastnilo čtyřicet lidí z věznic z Ostravy, Opavy, Heřmanic a Karviné. Nešlo přitom o jednorázový počin, postupně by měli darovat krev pracovníci 33 věznic po celé republice. Vězeňská služba tím chce pomoci řešit nedostatek krve v nemocnicích po celé republice.
Akutní nedostatek. Zachraňte život, darujte plazmu, vyzývají zdravotníci vyléčené Čechy
Lidé vyléčení z nákazy koronavirem mohou zachránit lidský život darováním krevní plazmy. Té je v současné době v Česku akutní nedostatek. Přitom právě její podání pacientovi s těžkým průběhem nákazy covid-19 výrazně zvyšuje jeho šanci na uzdravení.
Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Přepravci jsou zavaleni balíky. Zvládnou vánoční nápor?
Zpravodajská hodina nabitá informacemi z domova i ze zahraničí. Hlavní zprávy na CNN Prima NEWS a FTV Prima startují už v 18:55. Co se v nich mimo jiné dozvíte?
Moderátor Petr Vágner se nakazil koronavirem. Během nemoci zhubl deset kilo
Ještě před několika dny hledal přes sociální sítě způsob, jak přimět co nejvíce lidí kolem sebe k darování krve a krevní plazmy, která může pomoci lidem postiženým covidem. V té době herec a moderátor Petr Vágner ještě netušil, že bude takovou pomoc sám potřebovat. I když to tak podle prvních výsledků nevypadalo, Vágner se nakazil také.
Bouček po vyléčení z covidu daroval krevní plazmu. Podívejte se, jak proces probíhá
Moderátor Libor Bouček se rozhodl po vyléčení z covidu darovat krevní plazmu. Ta podle odborníků pomáhá při léčbě nakažených touto nemocí. Ministerstvo zdravotnictví proto hledá lidi, kteří nemoc prodělali, a vyzývá je, aby přišli plazmu darovat. Přednostně jsou vhodní muži a ženy, kteří v minulosti nedostali transfuzi. U žen je navíc pro odběr lepší, pokud ještě nebyly těhotné. Jak proces probíhá, jsme sledovali přímo s Boučkem.