CNN Prima News krevní plazma

krevní plazma

Výpis příspěvků ke štítku „krevní plazma“

Kdykoliv mohou začít otékat a zemřít. Vzácnou chorobu spustí stres i počasí, nelze ji vyléčit

Otoky na různých částech těla, které bývají velmi bolestivé a dotyčného mohou ohrozit na životě, způsobuje nemoc nazvaná hereditární angioedém (HAE). Jde o vzácnou dědičnou chorobu, kterou nelze plně vyléčit. Je náročná nejen po fyzické stránce, ale i po té psychické, protože otoky mohou vznikat kdekoliv na těle včetně obličeje. Spouštěčem může být prakticky cokoliv, například stres, úraz nebo změna počasí. Lidé s touto chorobou žijí s mnoha omezeními a v případě potřeby je důležité, aby dostali lék první pomoci. Na otázky o tomto onemocnění odpovídal CNN Prima NEWS lékař Miroslav Šuta.

Gayové mohou darovat plazmu jen v celibátu. Materiálu pro lidi s covidem je ale dostatek

Na rozdíl od Velké Británie nebo Brazílie se v Česku zatím nebude rušit zákaz darování krevní plazmy pro muže, kteří měli před odběrem sex s partnerem stejného pohlaví. Redakci CNN Prima NEWS to potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Výzva resortu, aby lidé, kteří již prodělali nákazu koronavirem, krevní plazmu darovali, ale stále trvá, i když materiálu pro případné pacienty je v současnosti dostatek.

V Česku chybí až 200 tisíc dárců krve. Projekt vězeňské služby to chce změnit

Aktualizováno

Celkem 22 litrů krve darovali zaměstnanci vězeňské služby 4. listopadu v ostravské fakultní nemocnici. Akce se zúčastnilo čtyřicet lidí z věznic z Ostravy, Opavy, Heřmanic a Karviné. Nešlo přitom o jednorázový počin, postupně by měli darovat krev pracovníci 33 věznic po celé republice. Vězeňská služba tím chce pomoci řešit nedostatek krve v nemocnicích po celé republice.

Bouček po vyléčení z covidu daroval krevní plazmu. Podívejte se, jak proces probíhá

Moderátor Libor Bouček se rozhodl po vyléčení z covidu darovat krevní plazmu. Ta podle odborníků pomáhá při léčbě nakažených touto nemocí. Ministerstvo zdravotnictví proto hledá lidi, kteří nemoc prodělali, a vyzývá je, aby přišli plazmu darovat. Přednostně jsou vhodní muži a ženy, kteří v minulosti nedostali transfuzi. U žen je navíc pro odběr lepší, pokud ještě nebyly těhotné. Jak proces probíhá, jsme sledovali přímo s Boučkem.

Krevní plazmy od uzdravených z COVID-19 je nedostatek. Pomáhá léčit těžký průběh nemoci

Důležitou roli při léčbě pacientů s onemocněním COVID-19 hraje i krevní plazma od pacientů, kteří už nemoc prodělali. O takzvanou rekonvalescentní plazmu mají nemocnice velký zájem. Je jí ale nedostatek. Čím je dána její účinnost, jaká kritéria musí splňovat dárce a jak odběr probíhá? V pořadu Nový den odpovídala ředitelka jednoho z odběrových center Lucie Danko.