V Chorvatsku platí tvrdší dopravní předpisy pro mladé řidiče. Na co si dát pozor?

Zatímco zkušenější řidiči si už na chorvatské dopravní předpisy celkem zvykli, čerství držitelé řidičského oprávnění by se měli mít na pozoru.

Chorvatská dopravní legislativa se na mladého řidiče dívá o něco přísněji, než je tomu u nás nebo v jiných sousedních zemích. Za nedodržení těchto tvrdších pravidel může navíc mladému řidič hrozit nejen pokuta, ale i odmítnutí plnění pojistné události v případě nehody. To je důležité mít na paměti i v případě, kdy někdo vozidlo zapůjčí mladší osobě v rámci rodiny. Například pokud poskytne auto synovi či dceři na dovolenou s kamarády.

Za mladého řidiče Chorvati považují od roku 2008 držitele řidičského oprávnění ve věku do 24 let. Pro tuto skupinu platí celoplošné snížení rychlostního limitu mimo obec o 10 km/h. To znamená, že po běžné silnici smí jet maximálně 80 km/h, na rychlostních silnicích 100 km/h a na dálnicích 120 km/h. V případě jízdy na mopedu je zakázáno překročit čtyřicítku.

Mnozí rekreanti také využívají benevolentnější přístup tamních policistů k alkoholu za volantem, protože zákon povoluje řídit i pod vlivem do hodnoty 0,5 promile v krvi. Tato tolerance však neplatí pro mladé řidiče. Stejně tak by si mladí řidiči měli dávat pozor i na léky, které ovlivňují schopnosti řídit vozidlo.

Poslední velmi důležité omezení se týká výkonu motoru. Řidič do 24 let v Chorvatsku nesmí řídit osobní auto s výkonem motoru nad 80 kW, což je už dnes docela problém, pokud nejde o některý z lidovějších modelů. Za porušení nařízení hrozí pokuta 1 000 kun, tedy skoro 6 000 Kč.

Je potřeba dodat, že dle zvyků chorvatské policie jsou kontroly a pokutování zahraničních turistů za porušování těchto pravidel jen málo pravděpodobné. Každopádně je dobré vést v patrnosti, že v závislosti na pojistné smlouvě může pojišťovna v případě porušení těchto přepisů odmítnout plnění za pojistnou událost. Před cestou si proto pozorně přečtěte smluvní podmínky, abyste se vyhnuli nepříjemnostem.

Tagy: