reklama

V Chorvatsku platí tvrdší dopravní předpisy pro mladé řidiče. Na co si dát pozor?

Zatímco zkušenější řidiči si už na chorvatské dopravní předpisy celkem zvykli, čerství držitelé řidičského oprávnění by se měli mít na pozoru.

reklama

Chorvatská dopravní legislativa se na mladého řidiče dívá o něco přísněji, než je tomu u nás nebo v jiných sousedních zemích. Za nedodržení těchto tvrdších pravidel může navíc mladému řidič hrozit nejen pokuta, ale i odmítnutí plnění pojistné události v případě nehody. To je důležité mít na paměti i v případě, kdy někdo vozidlo zapůjčí mladší osobě v rámci rodiny. Například pokud poskytne auto synovi či dceři na dovolenou s kamarády.

Za mladého řidiče Chorvati považují od roku 2008 držitele řidičského oprávnění ve věku do 24 let. Pro tuto skupinu platí celoplošné snížení rychlostního limitu mimo obec o 10 km/h. To znamená, že po běžné silnici smí jet maximálně 80 km/h, na rychlostních silnicích 100 km/h a na dálnicích 120 km/h. V případě jízdy na mopedu je zakázáno překročit čtyřicítku.

Mnozí rekreanti také využívají benevolentnější přístup tamních policistů k alkoholu za volantem, protože zákon povoluje řídit i pod vlivem do hodnoty 0,5 promile v krvi. Tato tolerance však neplatí pro mladé řidiče. Stejně tak by si mladí řidiči měli dávat pozor i na léky, které ovlivňují schopnosti řídit vozidlo.

Poslední velmi důležité omezení se týká výkonu motoru. Řidič do 24 let v Chorvatsku nesmí řídit osobní auto s výkonem motoru nad 80 kW, což je už dnes docela problém, pokud nejde o některý z lidovějších modelů. Za porušení nařízení hrozí pokuta 1 000 kun, tedy skoro 6 000 Kč.

Je potřeba dodat, že dle zvyků chorvatské policie jsou kontroly a pokutování zahraničních turistů za porušování těchto pravidel jen málo pravděpodobné. Každopádně je dobré vést v patrnosti, že v závislosti na pojistné smlouvě může pojišťovna v případě porušení těchto přepisů odmítnout plnění za pojistnou událost. Před cestou si proto pozorně přečtěte smluvní podmínky, abyste se vyhnuli nepříjemnostem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Klid před bouří. Omikron nejdříve zasáhne mladé, pak zranitelné, předpovídá infektolog
Koronavirus

Klid před bouří. Omikron nejdříve zasáhne mladé, pak zranitelné, předpovídá infektolog

Klid před bouří. Tak označil aktuální pandemickou situaci v Česku infektolog a přednosta kliniky infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici Brno Petr Husa. Nejdříve podle něj onemocní omikronem mladí, ti ale péči v nemocnicích ve velké míře potřebovat nebudou. Pak se bude situace zhoršovat, varoval. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) už tvoří v Česku omikron 80 % případů nákazy COVID-19.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření
Pořady

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Náklady na Green Deal se rovnají pěti českým rozpočtům. Na to nemáme, říká Středula

Náklady na přeměnu české ekonomiky podle evropské Zelené dohody budou astronomické. Podle odhadů se rovnají pěti českým rozpočtům, řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula (ČSSD). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že by přesnější účinek Green Dealu na Českou republiku přinesla dopadová studie, ta ale i přes opakované výzvy politických elit stále neexistuje.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama

Domácí zpravodajství

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama