reklama

V Chorvatsku platí tvrdší dopravní předpisy pro mladé řidiče. Na co si dát pozor?

Za mladého řidiče Chorvati považují od roku 2008 držitele řidičského oprávnění ve věku do 24 let.

Zatímco zkušenější řidiči si už na chorvatské dopravní předpisy celkem zvykli, čerství držitelé řidičského oprávnění by se měli mít na pozoru.

reklama

Chorvatská dopravní legislativa se na mladého řidiče dívá o něco přísněji, než je tomu u nás nebo v jiných sousedních zemích. Za nedodržení těchto tvrdších pravidel může navíc mladému řidič hrozit nejen pokuta, ale i odmítnutí plnění pojistné události v případě nehody. To je důležité mít na paměti i v případě, kdy někdo vozidlo zapůjčí mladší osobě v rámci rodiny. Například pokud poskytne auto synovi či dceři na dovolenou s kamarády.

Za mladého řidiče Chorvati považují od roku 2008 držitele řidičského oprávnění ve věku do 24 let. Pro tuto skupinu platí celoplošné snížení rychlostního limitu mimo obec o 10 km/h. To znamená, že po běžné silnici smí jet maximálně 80 km/h, na rychlostních silnicích 100 km/h a na dálnicích 120 km/h. V případě jízdy na mopedu je zakázáno překročit čtyřicítku.

Chorvatská policie umí být shovívavá i nekompromisní. Buďte pokorní.
Chorvatská policie umí být shovívavá i nekompromisní. Buďte pokorní.

Mnozí rekreanti také využívají benevolentnější přístup tamních policistů k alkoholu za volantem, protože zákon povoluje řídit i pod vlivem do hodnoty 0,5 promile v krvi. Tato tolerance však neplatí pro mladé řidiče. Stejně tak by si mladí řidiči měli dávat pozor i na léky, které ovlivňují schopnosti řídit vozidlo.

Poslední velmi důležité omezení se týká výkonu motoru. Řidič do 24 let v Chorvatsku nesmí řídit osobní auto s výkonem motoru nad 80 kW, což je už dnes docela problém, pokud nejde o některý z lidovějších modelů. Za porušení nařízení hrozí pokuta 1 000 kun, tedy skoro 6 000 Kč.

Je potřeba dodat, že dle zvyků chorvatské policie jsou kontroly a pokutování zahraničních turistů za porušování těchto pravidel jen málo pravděpodobné. Každopádně je dobré vést v patrnosti, že v závislosti na pojistné smlouvě může pojišťovna v případě porušení těchto přepisů odmítnout plnění za pojistnou událost. Před cestou si proto pozorně přečtěte smluvní podmínky, abyste se vyhnuli nepříjemnostem.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Soudy

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Neúspěšně žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Koronavirus

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

Přestože epidemie nemoci COVID-19 postupně ustupuje a celoplošně dochází k rozvolňování vládních opatření, mezi jednotlivými regiony stále existují propastné rozdíly. Jak by tedy vypadalo rozvolňování, kdyby se rozhodovalo podle jednotlivých krajů? Zatímco v Karlovarském by se život vrátil skoro do normálu, Zlínský by nadále zůstával v tvrdém lockdownu.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
Končí sčítání lidu. Chybí statisíce formulářů, nesečteným hrozí pokuta
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Poválečný odsun Němců dodnes přímo ovlivňuje politickou mapu Sudet, tvrdí vědec
Klidně budu zpívat v roušce, hlavně ať už hrajeme, přeje si Malátný z Chinaski
Další články
reklama
reklama