Chorvatský region Baranja se potýká s africkým morem prasat. Případy nákazy potvrdila dvě hospodářství v obcích Bolman a Jagodnjak. Musela utratit přes tři stovky zvířat. Farmáři z oblasti proslulé masnou výrobou se obávají, že se nákaza rozšíří dál. Ministerstvo zemědělství nařídilo odstřel divočáků. Informovala o tom chorvatská média.
Dvojice zasažených obcí nyní podléhá zvláštním opatřením. Kolem míst nákazy je vytyčeno tříkilometrové uzavřené pásmo a desetikilometrové dozorové pásmo. Platí zákaz přesunu a porážky hospodářských zvířat. Pokud ani to šíření nákazy nezastaví, zasedne krizový štáb, píše Dnevnik.
ČTĚTE TAKÉ: Český turista zahynul v italských Dolomitech. Zřítil se ze stezky a dopadl na skály
Chorvatsko od začátku roku potvrdilo 19 případů nákazy u divokých prasat. Tamní ministerstvo zemědělství proto nařídilo odlov.
Tragédie, naříkají farmáři
Nařízení se nejprve týkalo pásma v již dříve zasažené Vukovarsko-sremské župě. „Po vyhodnocení situace přistoupíme ke stejnému opatření i v novém pásmu v Osijecko-baranjské župě,“ potvrdil médiím šéf resortu David Vlajčić.
Zasažený region proslul masnou výrobou, zejména tradičních uzenin, připomněl Jutarnji list. „Není větší tragédie. Snad bůh dá a zůstane to pouze v oněch dvou místech,“ okomentoval situaci pro Dnevnik Petr Dobrovac, jeden z nejznámějších výrobců uzenin v oblasti. Obává se, že rozšíření nákazy by vážně ohrozilo jeho podnikání.
Nedávný případ v Česku
Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, má ale rychlejší průběh a nakažená zvířata téměř vždy hynou. Proti nákaze není lék, prasata se musí utratit.
Toto onemocnění se může šířit přímým kontaktem s nakaženým zvířetem, ať už živým, či uhynulým. Rizikové jsou také syrové nebo nedostatečně tepelně upravené výrobky a odpadky obsahující infikované vepřové maso nebo kontaminované materiály, krmivo, stelivo, dopravní prostředky, obuv či oblečení.
Na konci letošního června byl po deseti měsících znovu potvrzen další případ afrického moru i v Česku. Nakažený byl divočák, který uhynul ve Frýdlantském výběžku. Předchozí poslední pozitivní případ byl z 22. srpna loňského roku, kdy testy potvrdily nákazu u divočáka uloveného v Liberci – Kateřinkách.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Záchrana káčátek u nádrže Hrabovo. Hasiči jim pomohli, za chvíli museli do akce znovu