reklama
CNN Prima News Lifestyle Komerční sdělení

V klášterních sklepeních Kutné hory zrají unikátní vína

  • Téma: Komerční sdělení
  • Komerční sdělení
  • 13. června 2021 16:19

Víno z České republiky oceňují znalci po celém světě. Jen v loňském roce si čeští a moravští vinaři přivezli více než 1 000 ocenění a medailí z nejprestižnějších zahraničních soutěží a postupně si získávají věrné zákazníky v  tuzemsku i v zahraničí.

reklama

Rádi bychom věnovali prostor každému z nich, zaslouží si ho, ale stejně jako vinaři dělají výběr z hroznů, my se rozhodli vybrat si ten úplně nejstarší. Pomyslně jsme proto otevřeli Kosmovu Kroniku, nejvzácnější českou kroniku z roku 1119 a s velkým překvapením v ní nalezli vůbec první zmínky o vinících z okolí Kutné hory. Vinících, proslavených nejslavnějším českým králem Karlem IV, který zde během svého vládnutí ve 14.století rozšířil dodnes nejvýznamnější odrůdu celé oblasti, Rulandské modré. Bohužel první staletí rozvoje skončily v 16.století a následovaly dlouhá staletí vinařského útlumu, která trvala až do přelomu tisíciletí. V roce 2002 se milovník vína Stanislav Rudolfský rozhodl vrátit Kutné hoře zašlou slávu a udělat z ní opět české centrum vína.

„Pronajali jsme si v Kutné hoře 4,5 hektaru zdevastované plodné vinice a začali hospodařit. Její stav byl opravdu velmi špatný a museli jsme vynaložit obrovské úsilí, abychom na ní vypěstovali kvalitní víno pro následné zpracování. Naštěstí se nám to brzy povedlo a vinařství Vinné sklepy Kutná hora si postupně oblíbili jak místní, tak i lidé z celé republiky,“ popisuje začátky dnes už úspěšného a desítkami cen ověnčeného vinařství jeho zakladatel, Stanislav Rudolfský.

„S narůstajícím úspěchem a oblibou našeho vína se rozrůstalo i území, na kterém hospodaříme. V současnosti pěstujeme vinnou révu na 54 hektarech po celé Kutné hoře a v jejím okolí. Obnovili jsme velmi zajímavé historické vinice a některé z nich máme na prestižních místech v centru města jako například vedle chrámu sv. Barbory kde pěstujeme odrůdu na Rulandské modré. Další místa si vybíráme nejen podle jejich polohy, ale i podloží, které je pro charakter a chuť vína nesmírně důležité.

Vinařství jsou tisíce, ale certifikát DEMETER má jen jedno

Jako jedno z mála v Evropě a jediné v České republice má rodinné vinařství z Kutné Hory prestižní certifikát Demeter. Ten se uděluje za velmi přísných podmínek biodynamickým zemědělcům ve více než 50 zemích světa a je hlavním ukazatelem kvality a dodržování nejpřísnějších ekologických a bio postupů při výrobním procesu. Zní to sice jako klišé dnešní doby, aneb „co není bio, není in“, ale každý, kdo se touto cestou vydá, chce pro své zákazníky jen to nejlepší a je ochotný tomu i ledasco obětovat. „Smyslem a cílem naší práce je být co nejméně závislý na cizích vlivech a co nejvíce produktů a vstupních surovin mít z vlastních zdrojů. Nemůžeme si například dovézt cizí kompost, nesmíme při zpracování vína používat žádnou chemii, enzymy, ušlechtilé kvasinky, taniny a celou řadu dalších preparátů, se kterými se dnes v komerční výrobě běžně pracuje,“ vysvětluje generální ředitel a syn zakladatele vinařství Vinné sklepy Kutná Hora, Lukáš Rudolfský a dodává: „Dokonce i sklizeň musíme dělat ručně, abychom ke sběru vína přistupovali co nejšetrněji. Díky kombinaci ručního sběru a minimálního síření pak máme za odměnu přirozené živé víno, které má charakteristické znaky své odrůdy a akcentuje skutečné půdní a klimatické podmínky v daném roce. Díky místu, historii a úrovni zpracování je o naše víno obrovský zájem a některé druhy vín míváme vyprodané na roky dopředu. To nám umožňuje postupně rozšiřovat produkci i nabídku a především experimentovat s novými způsoby výroby.“

A právě kombinací moderních technologií a výrobních postupů starých stovky let zrají v klášterních sklepeních Kutné hory unikátní vína. Mošty v nich kvasí spontánně bez umělých kvasinek a řízeného kvašení. Při výrobě se pracuje s jemnými kaly, které víno chrání i léčí. Navíc tento postup umožňuje šetřit sírou, což má pro konzumenty zásadní význam. Ani po vypití většího množství vína totiž nebolí hlava.

Výsledkem téměř dvacetiletého snažení rodiny Rudolfských je vinařské a zemědělské impérium s rozlohou přes 90 hektarů, které je druhé největší v Čechách. Kromě vinic obhospodařují další desítky hektarů pastvin, orné půdy, zeleninových polí i sadů. „Vinařství je práce, zábava i smysl života. Na začátku podnikání převládala práce, která se po prvních větších úspěších stala zábavou, a nakonec i životní cestou. Dnes naše vinařství produkuje přes 100 tisíc láhví vína ročně. Z původně jednoho druhu vína jich dnes nabízíme dvanáct a snažíme se naše zákazníky překvapovat novinkami. Bílá vína například lahvujeme po šetrné filtraci pomocí křemelinového filtru a zachováváme v něm tak zdraví prospěšné látky. Červená vína zase lahvujeme po samovolné sedimentaci bez filtrace. Zkrátka každá láhev, kterou vyrobíme, má svůj příběh, ale ten vůbec nejdelší píše už zmíněné Rulandské modré. To si ve zdejším kraji před 750 lety vychutnával král Karel IV a my máme tu jedinečnou možnost nabízet ho zákazníkům i dnes. Zdá se tedy, že odrůda Pinot Noir je nesmrtelná a pokud si ji nedáte přímo u nás v Kutné Hoře, můžete si ji vychutnat ve špičkových restauracích, vinných barech nebo palubách tryskáčů,“ láká Lukás Rudolfský k ochutnávce těch nejlepších vín ve výšce 11 000 m.

Více o víně s královskou tradicí se dočtete na webu: vinokutnahora.cz.

Tagy:
Kutná Hora vinařství Vinné sklepy Kutná hora
Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí
Koronavirus

Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí

Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů nosit respirátor, ho nebudou muset nosit. Musí mít ale potvrzení od lékaře. Schválila to v pátek vláda, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Úprava je součástí nového mimořádného opatření o nošení ochrany úst a nosu, které vláda schválila. Předchozí opatření tento týden zrušil Nejvyšší správní soud.

Proč stát neuznává protilátky? Kamarádi Vojtěcha by přišli o kšefty, míní Kaňkovský

Poslanec KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský se pozastavuje nad tím, proč stát odmítá uznávat vysokou hladinu protilátek proti covidu jako průkaz bezinfekčnosti. Naznačil, že to může být kvůli kšeftům kamarádů ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), kteří vlastní laboratoře. Důkazy pro své tvrzení ale nemá. Vojtěch nařčení odmítl a označil ho za nesmysl. Slova Kaňkovského podle ministra souvisí s blížícími se volbami.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Cesta do Chorvatska byla utrpení. Klienti RegioJetu si stěžují na zápach a nepořádek

Zápach moči ve vagonech, nefungující klimatizace, netekoucí voda a mnohahodinové zpoždění vlaku. To jsou zkušenosti některých cestujících, kteří se na dovolenou vydali vlakem společnosti RegioJet do Chorvatska. Ta se hájí, že zpoždění nabírá kvůli výlukám na tratích v kombinaci s kontrolou dokladů a proticovidovými opatřeními. Přiznává, že vlaky pak nejsou dostatečně připravené na další cestu.

reklama

Domácí zpravodajství

Češi nechtějí číst slovensky a Slováci česky, festival MAČ to zkouší změnit

Z nosa mi kvapká hrdzavá krv. Ako ma šéf karhal. Ligotal sa čistotou. Rozumí Češi těmto větám z nejnovějšího románu slovenského spisovatele Laca Keraty? Starší generace snad ano, mladší spíš ne. „Češi dnes tvrdí, že neumí číst slovensky. Bohužel, ani mladší Slováci už nečtou česky,“ říká Petr Minařík, ředitel česko-slovenského Měsíce autorského čtení, který o víkendu vyvrcholí v Bratislavě, Brně a Ostravě.

Test na protilátky nic neřekne. Potřebujete odběr z kostní dřeně, tvrdí Flegr

Test na protilátky vám o imunitě proti covidu moc neřekne. Pokud chcete zjistit, zda jste proti nákaze imunní, musíte na odběry z kostní dřeně, uvedl na Twitteru evoluční biolog Jaroslav Flegr. Právě v kostní dřeni sídlí důležité paměťové B buňky, které zprostředkovávají dlouhodobou imunitu proti covidu. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka je ale nesmyslné takové vyšetření kvůli covidu podstupovat.

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

reklama